Heliski v Kanade

Heliski na západe Kanady je splneným snom, veď práve tu, v pohorí Columbia Mountains, sa heliskiing v roku 1965 zrodil.

Až tu si užijete tú pravú voľnosť v lyžovaní či boardovaní - k dispozícii tu je 15.765 m2 divočiny (teda 40% celého Švajčiarska). Vďaka výbornej kombinácii skvelého terénu (veľmi riedko osídlené hory, vysoké nadmorské výšky, riedke lesy) a klimatických podmienok je to asi najlepšie miesto pre lyžovanie v prašane. Nenadarmo práve tu vyvíjajú svoje prašanovky značky ako K2 a Atomic. Navyše kým v Európe si musíte vystačiť s maximálne 2 výsadkami denne, v Kanade vás môže obmedziť len Váš rozpočet. Vďaka riedkym lesom siahajúcim do pomerne vysokých výšok je tiež možné lietať a lyžovať aj pri zlom počasí či hmle.

Tunajšie divoké hory umožňujú prevýšenie okolo 400 - 2.100 výškových metrov a lyžovanie hlavne vo výškach od 1.800 do 2.800 m n.m. (niekde 600 až 3.500 m n.m.).

Lokality

K dispozícii je 11 chát, ktoré sú umiestnené aj vybavené tak, aby dokonale uspokojili potreby účastníkov heliski. Každá chata resp. lokalita má svoje špecifiká, možné sú aj privátne chaty pre menšie či väčšie skupiny. Mnoho klientov sa vracia, aby postupne objavili krásy všetkých ponúkaných oblastí v Britskej Kolumbii.

Tu je stručný prehľad:

  • Bugaboos (1.017 km2, 206 zjazdov, lyžovanie od 3.050 do 945 m n.m., vo výške 1.800 m n.m. priemerné zrážky 1.200 cm snehu, kolíska heliski)
  • Cariboos (vďaka svahom orientovaným na sever ideálne pre neskoré jarné mesiace)
  • Galena (pre divoké prostredie, hlboký prašan a lyžovanie pomedzi stromy vhodné pre skúsených)
  • Gothics (vďaka vysokohorským ľadovcovým lyžiarskym cestám a otvoreným pláňam vhodné aj pre nováčikov heliski)
  • Monashees (rajské lyžovanie v zrelom a riedkom lese s dlhými a strmými zjazdmi), Kootenay (nekonečné údolia)
  • Mc Bride - chata na private heliskiing (známy vďaka vertikálnemu lyžovaniu)
  • Revelstoke (na rozdiel od ostatných lokalít, kde je ubytovanie v horách, je tu ubytovanie v mestečku s historickým centrom a všetkým čo k tomu patrí: obchody, reštaurácie, kluby, vodný svet...)
  • Adamants
  • Bobbie Burns
  • Valemount

Termíny a typy pobytov 

Za sezónu je pokladané obdobie 1. december - 15. máj, podľa lokalít a termínov je možné rozhodnúť sa pre pobyt na 3, 4, 5, 7, 8 či 10 dní. V ponuke je skupinové a privátne lyžovanie, okrem bežného heliski si môžete aj špeciálne programy zamerané napr. na tréning posudzovania terénu a kvality snehu, lyžovanie medzi stromami, filmovanie, freeride s maximálnym využitím terénu či skialpinistické túry s použitím helikoptéry.

Požiadavky na účastníka

Heliskiing nie je pre začiatočníkov. Nakoľko sa lyžuje od ľadovcov s miernym sklonom po strmé lesné pasáže a od prašanu po kôru, je potrebné vedieť sa vysporiadať s rôznymi typmi snehu. Ideálne je nemať problémy s čiernymi zjazdovkami. Dôležitejšia než technika je však kondícia, odporúča sa začať pripravovať sa aspoň 8 týždňov vopred. Účastníci budú delení do skupín až po príchode na chatu a podľa lyžiarskych schopností.

Pre "prašanových" začiatočníkov, teda tých ktorí nikdy v prašane nelyžovali, no chcú sa to naučiť, je pripravený program Powder Introduction.

Deti od 12 do 19 rokov sa môžu heliski zúčastniť len spolu s rodičmi (nakoľko v Kanade je vekom dospelosti 19 rokov), počítať môžu so zľavami až 50%, vyčlenené sú pre nich špeciálne týždne Family trip. Ak sú deti unavené, vrátia sa na chatu a rodičia môžu pokračovať v lyžovačke. Program Next Generation má ako hornú hranicu 25 rokov. Pri zľave 50% majú deti zároveň nárok len na polovicu garancie výškových metrov.

So sebou sa odporúča brať minimum vecí (1 kus batožiny max. 18 kg a 1 príručná batožina). Pri každom ubytovaní je práčovňa a športový obchod, v cene je zapožičanie lyží (prašanovky K2, Atomic) a palíc. Lyžiarky je potrebné priniesť vlastné, tak isto snowboardisti a skialpinisti si musia mať vlastné vybavenie. Ideálne je vziať si aj prilbu (neprekrývajúcu uši).

Cena zahŕňa:

Garanciu výškových metrov (podľa dĺžky pobytu 13.110 - 43.570 m, ide samozrejme o najazdené, nie nalietané metre, pri ich presiahnutí sa dopláca 110 CAD /1.000 výškových metrov, pri ich nedosiahnutí z dôvodu mechanickej vady či zlého počasia pre let je zas ponúkaný odpočet 115 CAD /1.000 výškových metrov z ceny heliski objednaného v najbližších 2 rokoch resp. je možné tento odpočet presunúť pri novej objednávke aj na inú osobu), ubytovanie (vrátane sauny príp. vírivky), plnú penziu vrátane nealkoholických nápojov, používanie špeciálne nadizajnovaných lyží (K2, Atomic) a palíc,zapožičanie bezpečnostného vybavenia (lavínový vyhľadávač, sonda, lopata, vysielačka a batoh, preprava z letiska v Calgary na chatu a späť (okrem Kootenay), služby horských vodcov (všetci certifikát HeliCat Canada a členovia Asociácie kanadských horských vodcov resp. Medzinárodnej federácie horských vodcov), tréning lavínového vyhľadávania

Cena nezahŕňa:

Sprepitné, ubytovanie v Calgary, skorý ranný odlet z chaty resp. letiska (cca 210 - 260 CAD /osoba)

Platba

Pri objednávke zájazdu na 7 a viac dní je potrebná záloha 1.000 CAD, pri zájazde na menej ako 7 dní je záloha 500 CAD. Zložená záloha je nevratná (môže byť však presunutá na iný termín rovnakej sezóny alebo na inú osobu). Doplatok je žiadaný do 10 týždňov pred odchodom, po uhradení je tiež nevratný.

Pri platbe plnej ceny (100%) s výrazným predstihom sú možné zľavy.

Hľadať