Lavínový kurz a kurz VHT v zimných podmienkach

Chcete sa naučiť, alebo si zopakovať pravidlá bezpečného pohybu v snehových terénoch, včas rozpoznať nebezpečné snehy, správne určiť lavínovú situáciu, v prípade zasypania lavínou dokázať pomôcť postihnutým, či bezpečne prekonávať snehové, ľadové a mixové terény, kvalitne a správne sa v nich zaistiť, naplánovať a zrealizovať zimnú vysokohorskú túru a zvládnuť rizikové situácie ( brzdenie pádu, činnosť po páde do trhliny...)?

Poďte na lavínový kurz alebo na kurz Pohyb vo vysokohorskom prostredí v zimných podmienkach!

Lavínový kurz

Chcete sa naučiť, alebo si zopakovať pravidlá bezpečného pohybu v snehových terénoch, včas rozpoznať nebezpečné snehy, správne určiť lavínovú situáciu a v prípade zasypania lavínou dokázať pomôcť postihnutým? Poďte na lavínový kurz!

 • Kedy: 17.2. - 19.2.2018 (sobota - pondelok)
 • Kde: Chata pri Zelenom plese (prednášky) a jej okolie (praktický výcvik)
 • Špeciálna cena: 185 € /osoba pre našich klientov v sezóne 2017/18 resp. 195 € /osoba pre tých, ktorým s nami v sezóne 2017/18 lyžovačka nevychádza (... v cene kurz, ubytovanie 2 noci, polpenzia na vysokohorskej chate - 2x raňajky, 2x večera. V cene nie je poistenie.)
 • Minimálna potrebná výstroj a výzbroj: Oblečenie primerane ročnému obdobiu, pevnejšia obuv, náhradné rukavice a čiapka. Cepín a mačky, sonda, vyhľadávací prístroj, lopatka. Dobre padnú snežnice alebo skialpové lyže. Časť uvedeného materiálu potrebnú k praktickému výcviku je možné zapožičať za poplatok (orientačná cena na deň: cepín 2,66 €, mačky 1,99 €, lopatka 1,66 €, vyhľadávač 6,70 €, sonda 1,00 €).
 • Podmienky: Minimálny počet frekventantov na uskutočnenie kurzu je 2.
 • S kým: s profesionálnou horoškolou s viac než 20-ročnou praxou s výučbou horolezeckej metodiky. Konkrétne Dušan Zajac (horský vodca - ašpirant, inštruktor horolezectva SHS James, člen Metodicko-bezpečnostnej komisie SHS James, člen Mammut Mountaineering Team) a Barborka Zajacová (inštruktor horolezectva SHS James, inštruktor lyžovania C SAPUL).

Program

Deň 1

Príchod na chatu do 18:00 hod. Ubytovanie, zahájenie kurzu, kontrola potrebného materiálu, rozdelenie do skupín

Deň 2

Náuka o snehu a lavínach - druhy snehu, vlastnosti, pohyby snehu a snehových vrstiev. Posudzovanie kvality snehovej prikrývky a lavínového nebezpečenstva v teréne rôzne orientovanom vzhľadom k svetovým stranám (S/J) s rôznym sklonom. Činnosť pri zasypaní lavínou - kamarátska pomoc, organizovanie záchrannej akcie, vyhľadávanie zasypaných pomocou sond a el. prístrojov.

Deň 3

Praktický výcvik - vyhľadávanie zasypaných pomocou sond a elektrických prístrojov

Kurz VHT v zimných podmienkach

Chcete sa naučiť bezpečne prekonávať snehové, ľadové a mixové terény, kvalitne a správne sa v nich zaistiť, správne určiť lavínovú situáciu, naplánovať a zrealizovať zimnú vysokohorskú túru a zvládnuť rizikové situácie ( brzdenie pádu, činnosť po páde do trhliny...)? Poďte na kurz Pohyb vo vysokohorskom prostredí v zimných podmienkach!

 • Kedy: marec 2018
 • Kde: Chata pri Zelenom plese (prednášky) a jej okolie (praktický výcvik)
 • Špeciálna cena: 208 € /osoba pre našich klientov v sezóne 2017/18 resp. 219 € /osoba pre tých, ktorým s nami v sezóne 2017/18 lyžovačka nevychádza (... v cene 2x ubytovanie, 2x stravovanie na vysokohorských chatách. V cene nie je poistenie.)
 • Minimálna potrebná výstroj a výzbroj: kompletná výstroj pre zimnú VHT (lano*, sedací a hrudný úväz, prilba, 2x 60cm plochá slučka, 1x 120cm plochá slučka, 2x prusik min. 5mm priemer - dĺžka min. 4m rozviazaný, 2x karabína HMS, 2x poistková karabína, 2x express, turistický cepín a mačky, zimné turistické prípadne lezecké topánky, firnová lopatka*, firnová skoba*, lavínová sonda, lavínový vyhľadávací prístroj, lavínová lopatka, ľadovcová fréza*, mapa Vysokých Tatier 1:25000*, buzola*, plánovacie pravítko. Časť uvedeného materiálu potrebnú k praktickému výcviku je možné zapožičať za poplatok (orientačná cena na deň: cepín 2,66 €, mačky 1,99 €, lopatka 1,66 €, vyhľadávač 6,70 €, sonda 1,00 €, sedací úväz 1 €, hrudný úväz 0,50 €, lano 3,50 €, prilba 1,66 €, slučka 60cm 0,17 €, slučka 120 cm 0,27 €, prusik 0,17 €, karabína HMS 0,33 €, karabína s poistkou 0,27 €, expres 1,33 €, zimné horolezecké topánky 2,99 €, firnová lopatka 1 €). (* nemusia mať všetci, stačí jeden kus na troch frekventantov)
 • Podmienky: Minimálny počet frekventantov na uskutočnenie kurzu je 4.
 • S kým: s profesionálnou horoškolou s viac než 20-ročnou praxou s výučbou horolezeckej metodiky. Konkrétne Dušan Zajac (horský vodca - ašpirant, inštruktor horolezectva SHS James, člen Metodicko-bezpečnostnej komisie SHS James, člen Mammut Mountaineering Team) a Barborka Zajacová (inštruktor horolezectva SHS James, inštruktor lyžovania C SAPUL).

Program

Deň 1

Príchod na chatu do 18:00. Ubytovanie, zahájenie kurzu, kontrola potrebného materiálu, rozdelenie do skupín. Zimná vystroj, výzbroj. Chôdza, lezenie a istenie pri pohybe v snehu, ľade, firne a na ľadovci. Bivakovanie - plánovaný, núdzový, snehové stavby.

Deň 2

Výcvik v teréne. Počasie v horách - klimatické podmienky Vysokých Tatier, prevládajúce prúdenia a ich dôsledky na poveternostnú situáciu, typická oblačnosť pre zmeny počasia

Deň 3

Náuka o snehu a lavínach - druhy snehu, vlastnosti, pohyby snehu a snehových vrstiev. Činnosť pri zasypaní lavínou - kamarátska pomoc, organizovanie záchrannej akcie, vyhľadávanie zasypaných pomocou sond a el. prístrojov. Činnosť pri páde do trhliny. Výcvik v teréne.

Deň 4

Výcvik v teréne. Taktika vedenia VHT výstupu. Zdravotnícka problematika v horolezectve a VHT - aklimatizácia, výšková choroba, zásady hlásenia nehody, prvá pomoc pri najčastejších úrazoch v horách, podchladenie, improvizovaný transport. Lekárnička na VHT. 16:00 ukončenie seminára

Hľadať