Hory a pamiatky

Hory a pamiatky

Briançon
Jedinečná príležitosť skombinovať aktívny oddych v horách s výpravou za kultúrou do UNESCOm presláveného Briançonu! Ideálne na spoznanie horských etáp Tour de France. Ubytovanie v blízkosti najzaujímavejších etáp v kopcovitých a horských terénoch. 

Okolie                                  Mesto                                  Pamiatky UNESCO                                  Prístup

 

Okolie

Nachádza sa v údolí Serre Chevalier, ktoré je tvorené prepojením mestečka Briançon zapísaného v zozname svetového dedičstva UNESCO s 3 dedinkami (Chantemerle / St Chaffrey 1.350 m, Villeneuve / La Salle les Alpes 1.400 m, Le Monêtier les Bains 1.500 m), to všetko medzi národnými parkami Les Ecrins a Queyras. Oblasť Serre Chevalier je vysoko hodnotená nielen vďaka svojej modernosti a rôznorodosti, ale aj pre príjemnú atmosféru a výnimočné prírodné podmienky.

Mesto

Mesto, ktoré vzniklo z rímskeho Brigania, leží vo výške 1326 m.n.m., vďaka čomu je považované za najvyššie položené európske mesto. Vďaka svojej polohe pri dôležitom prechode cez Alpy medzi Milánom a južným Francúzskom plnil Briançon strategickú úlohu. Od rímskych čias bol mestom vojakov, počas stredoveku bol hlavným mestom République des Escartons, federácie horských osád a dedín, ktoré sa spájali aby lepšie bránili svoju nezávislosť a privilégiá. Roku 1692 vyhorel a Ľudovít XIV poveril slávneho vojenského architekta Vaubana vybudovaním nového opevnenia.
Vauban postavil dnešnú citadelu a do roku 1722 nechal obohnať mesto uzavretým prstencom hradieb.

Mesto dýcha históriou na každom kroku, preto rozhodne odporúčame okrem návštevy "cité Vauban" aj o kúsok vzdialenejšiu pevnosť Mont Dauphin. Obe spomínané opevnenia patria medzi 12 najvýznamnejších opevnení architekta Vaubana (1633-1707) vo Francúzsku, ktoré boli v roku 2008 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Mesto Briançon ponúka okrem bohatej histórie a kultúrneho vyžitia aj aktívny relax v prostredí francúzskych Álp. Nechajte sa zlákať na vysokohorskú turistiku, cyklistiku, kaňoning, rafting, paragliding, jazdu na koni, bungee jumping, horolezectvo či feraty (zaistené cesty),.... Možností je neúrekom. 
Informácie postupne doplníme.

Pamiatky UNESCO

Od roku 2008 patrí Briançon do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Sem sa zaradilo najmä vďaka svetoznámym opevneniam vojenského architekta, maršála Vaubana.

Maršál Vauban

Je významnou osobnosťou dejín Francúzska. Slúžil a bojoval pod vedením Ľudovíta XIV., bol však aj skvelý vojenský inžinier. Vďaka svojim znalostiam o stavaní pevností vedel vhodne určiť aj stratégiu na ich dobitie. V priebehu svojej vojenskej kariéry dobil 47 vojenských sídiel - najmä pevností. Tým sa stal jedným z najväčších kapitánov za Ľudovíta XIV. vo Francúzsku.

Maršál Vauban postavil desiatky vojenských pevností. Najznámejšou z nich je opevnenie v Nancy (1661) a Lille - mesto, ktoré dobil roku 1667 a ktoré následne impozantne opevnil. Rovnako známe sú aj pevnosti v okolí francúzskych južných Álp. Okrem samotného opevnenia Briançon-u  vybudoval na jeho ochranu aj niekoľko pevností v okolí. Najznámejšia z nich je "le Fort des Salettes", ktorá bola však postavená až po jeho smrti (1709-1712). Komunikácia medzi pevnosťami bola zabezpečená postavením mostu "le pont d'Asfeld" (dlhý 40m, vo výške 55m nad zemou) - most bol tiež postavený až po Vaubanovej smrti. Tento most pripája ďalšiu pevnosť - "Le Fort des trois Têtes". Pevnosti bránili najmä cestu z Talianska, ale po úspechoch Španielska sa stali taktiež prvou líniou pri obrane proti Španielsku.

Vauban postavil a zrekonštruoval počas svojho života viac než 160 pevností. 12 z nich je zapísaných do listu svetového dedičstva UNESCO. Medzi tie patria nasledovné:

 • Besançon (nezvyčajné prispôsobenie terénu)
 • Briançon (majstrovské dielo horskej pevnosti)
 • Mont-Dauphin (archetyp horskej pevnosti)
 • Villefranche-de-Conflent (premenené vysokohorské mesto)
 • Mont-Louis (horská citadela)
 • Blaye/ Cussas-Fort-Médoc (ochrana ústia Gironde)
 • Saint-Martin-de-Ré (ochrana mesta, ostrovná citadela)
 • Camaret-sur-Mer (pevnosť na pobreží)
 • Saint-Vaast-la-Hougue (pobrežné pozorovateľne)
 • Arras (štvorcová citadela)
 • Longwy (nové mesto na rovine)
 • Neuf-Brisach (ideálne mesto, syntéza vaubanových ideí)

Vauban bol nielen výnimočným vojenským architektom. Písal tiež knihy a mysliteľské diela. Známe sú jeho práce o štúdiách obyvateľstva, zalesňovania a navigácie lodí na riekach. Ako pikošku môžme spomenúť, že sa venoval aj výskumom chovu prasiat, a že jedna z jeho najznámejších kníh ("Dime royale") je plán francúzskeho daňového systému založený na rovnocennom zdaňovaní všetkých sociálnych a spoločneských tried.  Bol jedným z prvých, ktorý začal používať pri svojich prácach argumentáciu na základe štatistických metód.

Zaujímavou je aj skutočnosť, že bol označovaný za veľkého humanistu, čo sa môže javiť mierne protichodné s jeho primárnym povolaním. Bol však jedným z tých, ktorý si cenil vojakov a snažil sa minimalizovať ich straty v boji. Vďaka tejto filozofii sa snažil vyhrávať boje inými metódami než početnou presilou - napr. vynikajúcou stratégiou, stavbou "dokonalých" opevnení, vývojom nových zbraní (zdokonalil bayonety aj francúzske muškety). Jeho stratégie sú doteraz považované za veľmi dobré a mali vplyv aj na prezidenta Charlesa de Gaulla. Jeho prínos však ocenil aj Napoleon, ktorý 28.5.1808 umestnil Vaubanove srdce do Invalidovne v Paríži.

Prístup (orientačné informácie)

 • Bratislava / Briançon (cez Švajčiarsko a Grenoble): 1.372 km
 • Bratislava / Briançon (cez Taliansko): 1.150 km
Mapa

44.899416, 6.643179

Ubytovania

Hľadať