Pamiatky

Pamiatky

Carcassonne
Zrelaxujte sa v prekrásnom prostredí slávnej, históriou opradenej pevnosti Carcassonne, či na vodách svetoznámeho Canal du Midi...

Mesto                 Pamiatky UNESCO                 Iné aktivity a služby                 Zaujímavé akcie                 Prístup

 

Mesto

Mesto Carcassone leží priamo na vlakovej trati Toulouse-Montpellier. Vďaka svojej výhodnej polohe je dobre dostupné aj bez vlastnej dopravy. Preto ak plánujete cestu okolo, rozhodne by ste Carcassonne nemali vynechať zo zoznamu plánovaných miest. Carcassonne je jedno z najzaujímavejších miest oblasti Languedoc.

Carcassonne je rozdelené na dve samostatné "mestá" - a to na "Cité" a "Ville Basse". Toto rozdelenie majú na svedomí najmä vojny s katarmi. Po dobytí mesta Simonom de Montfort (1209) sa miestni obyvatelia pokúsili o návrat tradičnej vládnucej rodiny Trencavelsov. Kráľ Ľudovít IX. ich za to potrestal vyhnaním z mesta. Návrat im povolil len pod podmienkou, že si postavia nové domy na brehu rieky Aude.

Za návštevu stoja aj tzv. "katarské hrady" nachádzajúce sa v okolí Carcassonne. Tieto stredoveké pevnosti sú známe ako "katarské" i keď mnohé z nich vznikli v skutočnosti až po potlačení a zániku katarského hnutia. Základom hnutia bolo pohŕdanie materiálnym aspektom života a svetskou mocou ako tiež majetncítvom a skazenosťou vtedajšej cirkvi.  Najzaujímavejšie hrady nájdete južne od Carcassonne, na kopcoch Corbières. Najlepším spôsobom prehliadky hradov je určite chôdza. Nájdete tu množstvo ciest, z nich GR36, ktorá vedie z Carcassonne do St-Paul-de-Fenouillet a Sentier Cathare smerujúca na západ od Port La-Nouvelle do Foix sú asi najlepšie. Samozrejme je možné využiť aj prepravu autom či pravidelné linky autobusov.  Medzi tieto slávne "katarské" hrady patria pevnosti Châteaux de Lastours (komplex 4 hradov), Puilaurens, Quéribus, Cucugnan, Duilhac či Peyrepertuse.

Pamiatky UNESCO

Carcassonne je úzko prepojené so svetovým dedičstvom Unesco. Nachádza sa tu viacero svetoznámych unikátnych pamiatok, ktoré sú na zozname svetového dedičstva.

Cité

Väčšina návštevníkov je priťahovaná práve samotným Cité s pevnosťou obohnanou dvojitým múrom s vežou týčiacou sa nad riekou Aude. História pevnosti siaha do dávnej minulosti: miesto pamätá Keltov a ich oppidum, neskôr Rimanov, ktorí ich opevnenie vylepšili. Rimania ovládali región až do polovice 5. st., potom sa chopili moci Góti. V 8. st. mesto obsadili Arabi, tých však franský kráľ Pipin Krátky vyhnal a Carcassonne sa tak stalo franským lénom. Po smrti Karola Veľkého, počas delenia Franskej ríše, pripadlo mesto rodu Trencavelovcov, za vlády ktorých dosiahlo obrovského rozkvetu. Gróf z Trencavelu nechal postaviť uprostred hradného mesta, na najvyššom mieste, opevnený zámok. Ten bol od zvyšku opevnenia oddelený suchou priekopou, chránený piatimi vežami. Prístupu bránili navyše dve padacie mreže ako aj okovaná brána, na obsluhu ktorej boli potrebné aspoň 2 osoby.

V dobách rozkvetu Carcassonne sa v okolí rozšírilo katarské hnutie. Carcassonnsský vikomt toto hnutie nielenže toleroval, ale aj ochraňoval. Pápež Inocent III. vyhlásil roku 1208 albigenskú križiacku výpravu (Albigenci = Katari) a mesto začalo obliehať vojsko severofrancúzskych rytierov. Carcassonne, ktorého opevnenie bolo z veľkej časti staré, po 15 dňoch bojov padlo. Obyvateľstvo bolo zmasakrované a Simon de Montfort dostal kraj ako svoje léno.

Nasledujúce roky sa o Carcassonne často bojovalo, čo malo za následok poškodenie hospodárstva regiónu a obdobie kultúrneho rozkvetu sa tak blížilo ku koncu. Roku 1240 pripadlo francúzskemu kráľovi, ktorý nechal celé okolie zrovnať so zemou. Carcassone sa stal základným prvkom obranného systému Francúzska na jeho južnej hranici. Pod kráľovským vplyvom sa mesto začalo rýchlo rozvíjať a počas nasledujúcich dvoch storočí získalo svoju súčasnú podobu. Roku 1262 vzniklo na ľavom brehu rieku nové mestečko - v ňom sa naplno rozvíhalo hospodárstvo a obchod. Staré mesto slúžilo ako kráľovská pevnosť. Starý múr bol zosilnený a zaistený druhou vonkajšou hradbou, mesto získalo povesť nedobytnosti.

Po pyrenejskom mieri roku 1659 bol k francúzskej ríši pripojený Roussillon a Carcasonne stratilo význam hraničného mesta. Nové bojové techniky zapríčinili, že do hradného mesta sa už neoplatilo investovať a tak opevnenie pomaly chátralo. V 18. st. z neho bola už len chudobná štvrť, ktorej hrozilo strhnutie. Spodné mesto sa naďalej rozrastalo. Až architekt Viollet le Duc sa postaral o rozsiahlu rekonštrukciu a zachránil tak mesto pre budúce generácie.

 

Canal du Midi

Canal du Midi sa tiahne neuveriteľných 240km od rieky Garonne  pri Toulouse cez Carcassonne až k Stredozemnému moru. Autorom tohto projektu bol Pierre-Paul Riquet, ktorému sa podarilo presvedčiť Ľudovíta XIV. (a jeho prvého ministra Colberta) o výhodách a dôležitosti spojenia Atlantického oceánu so Stredozemným morom cez rieku Garonne.

Práce na výstavbe začali roku 1667 a trvali 14 rokov. Podielali sa na nej desiatky tisícov robotníkov. Hlavným technickým problémom bolo, ako naplniť vodný kanál vodou, keď jeho najvyšší bod pri Naurouze leží 190 m nad hladinou mora a 58 m nad úrovňou rieky Garonne. Riquet navrhol systém umelých nádrží v Montagne Noire, cez ktoré preteká voda z kopcov do Naurouze. Na výstavbu kanálu minul všetok svoj majetok, a zomrel 6 mesiacov pred jeho otvorením roku 1681.

Kanál bol veľmi úspešný, vďaka nemu mestá a dediny v jeho okolí prosperovali. Po otvorení vlakovej trate zo Sète do Bordeaux sa však Canal du Midi využíval čoraz menej, až sa doprava na ňom úplne zastavila. Dnes sa jedná o pamiatku, ktorá nám pripomína stavebný um a technickú vyspelosť jeho tvorcov. Nachádza sa na ňom dokopy 99 zdúvadiel a 130 mostov, pričom prevažná väčšina z nich pochádza z prvej fázy výstavby kanálu.
Vďaka radom stromov, ktoré ho lemujú a množstvu kvetov, ktoré ho zdobia najmä na jar, sa jedná nepochybne o romantický zážitok. Pozdĺž jeho toku sa dá prejsť aj na aute či na bicykli - na mnohých úsekoch sa nachádzajú značené cyklistické trasy. Najväčším zážitkom je však určite plavba loďou.

Iné aktivity a služby (informácie a ceny sú orientačné)

Aktivity

  • Kultúra: mesto ponúka nespočetné množstvo historických pamiatok, ktoré stoja za návštevu, rozličné koncerty či iné podujatia počas sezóny
  • Možnosť prehliadky stredovekej pevnosti so sprievodcom (1h30) + obed (od 25,90€/ os.), možnosť degustácie vín, plavby loďou so sprievodcom po Canal du Midi (1h30) od 7€/os., prehliadka pevnosti so sprievodcom + plavba po Canal du Midi s obedom (od 44€/ os.),, výlet na bicykli do Bastide Saint Louis so sprievodcom (2h) + obed pri Canal du Midi (od 55€/ os.), prehliadka mesta so sprievodcom (pol dňa, celý deň) - od 10€/ os
  • Šport: za kultúrou môžete vyraziť aj športovo - previesť sa na bicykli (či už po meste, alebo pozdĺž Canal du Midi), plaviť sa loďou po svetoznámom Canal du Midi, či vyraziť peši objavovať katarské hrady,...

Služby

  • Obchody najrozličnejšieho zamerania
  • Divadlá, kiná, hudobné bary, diskotéky, tematické bary, hudobné reštaurácie,...

Zaujímavé akcie

  • Festival mesta - zvyčajne polovica júla - mestské oslavy počas celého dňa (historické rekonštrukcie, koncerty, bály, ohňostroj,...)
  • Festival de Carcassonne - 19.6.-1.8.2014 - minulý rok bolo 150 predstavení, z toho 100 predstavení zadarmo (opera, tanec, divadlo, cirkus, klasická hudba, francúzske a medzinárodné varieté, moderná hudba)

Prístup (orientačné informácie)

  • Bratislava / ...  (cez Švajčiarsko): 1.708 km
  • Bratislava / ...  (cez Taliansko): 1.654 km
Mapa

43.212161, 2.353663

Ubytovania

Hľadať