Grécko - Korfu

Grécko - Korfu

počet zjazdoviek
Lanovky a vleky:

Grécky ostrov Korfu je druhým najväčším a zároveň najsevernejším ostrovom zo skupiny Iónskych ostrovov. Uchváti Vás krásny výhľad na zelenú ostrovnú scenériu, grécku pevninu,   blízke albánske pobrežie alebo v diaľke sa trblietajúcu morskú hladinu.

Korfu

Ostrov Korfu sa nazýva „smaragdom Stredomoria a perlou Grécka“ ale aj „zeleným ostrovom“ pre jeho nekonečné olivové sady a cyprišové háje. Panenskú prírodu, divoké skalné útesy, prírodné piesočnaté a okruhliakové pláže obmýva tyrkysové sfarbené more. Začiatkom leta sa Korfu rozžiari farbami červených ibištekov, bielych gardénií a fialových buganvileí. Všetko láka k prechádzkam, na ktorých na Vás čakajú malebné taverny s bohatou ponukou tradičných špecialít gréckej kuchyne.      

Mytologicky sa Korfu  (Kerkyra) považuje  za homérsku Scheriu - krajinu Fajakov a ich kráľa Alkinoa. V roku 229 p.n.l. sa ostrov stal súčasťou Rímskej ríše (latinské pomenovanie Corcyra) a pri delení na Západorímsku a Východorímsku ríšu v roku 395 n.l. bol pridelený Byzancii. Meno Korfu získal ostrov až v stredoveku, zrejme z gréckeho slova Koryphi (po slovensky Vrchol). Od roku 1864 je súčasťou Grécka, kam prirodzene patrí nielen geograficky, ale aj charakterom obyvateľstva. Benátčania tu masovo rozšírili olivovníky a aj Napoleon bol očarený krásou ostrova. Ostrov od nepamäti láka návštevníkov krajinou s miernymi zelenými kopcami na južnej časti  a ráznym vápencovým pohorím  na severe (dvojvrcholový Pantokrat sa čnie až do výšky 906 metrov n.m.), miernym relatívne vlhkým podnebím a bohatstvom stredomorskej flóry. Medzi historicky najznámejších návštevníkov patrí podľa bájneho Homérovho Odyssea aj anglický romantický básnik lord Byron, ktorý si nesmrteľné miesto v dejinách zaistil nielen svojou tvorbou, ale aj tragickým osudom. Korfu si zamilovala aj rakúska cisárovna Alžbeta, prezývaná Sissi a nechala si tu postaviť aj luxusné letné sídlo Achillion. Ten dodnes patrí k najznámejším turistickým pamiatkam ostrova. V tomto zámku trávil dovolenku aj nemecký cisár Viliam II., ktorý považoval Korfu za „raj na zemi“. Zaujímavosťou je, že na Korfu sa narodil aj princ Filip, manžel britskej kráľovnej Alžbety II.

Symbolom Korfu je ostrovček Pontikonisi, ktorý je podľa Homéra Odysseovou loďou, ktorú Poseidon premenil na skalu. Na severnom pobreží, v objatí zelene, sa nachádza obľúbené letovisko Sidari. Príroda tu vytvorila majstrovské sochárske dielo –tzv. Kanál lásky (Canal d´Amour), o ktorom sa tradujú rôzne legendy. Vraj, ak niekto prepláva kanál, na druhom brehu nájde lásku svojho života. Ďalšia legenda zase spomína, ak kanál prepláva žena, získa srdce milovaného muža, ak spolu prepláva párik, ostanú spolu do konca života.   

Pobrežie Korfu má dĺžku viac ako 200 km a pláže patria medzi najkrajšie v celom Stredomorí. Jeho povrch je rozmanitá, niekde piesok, inde nájdete menšie či hrubšie okruhliaky. Ostrov má veľa kaviarní, taverny, a nočné kluby rovnako ako aj bohaté možnosti športového vyžitia ako  pešia turistika, cyklistika, kanoistika, windsurfing, golf, jazda na koňoch. Odporúčame aj šnorchlovanie pri pobreží s možnosťou spoznať krásy podmorského sveta.

LETOVISKÁ

  • Korfu

Hlavné mesto Korfu je malebne rozložené na svahoch východného pobrežia a dominuje mu tzv. Nová pevnosť z benátskeho obdobia. Prístav chráni predsunutý ostrov Vidos. Antické hlavné mesto ležalo mimo hraníc súčasného osídlenia, ale vzhľadom na pohnutú históriu, počas ktorej bol ostrov mnohokrát spustošený, sa veľa antických pamiatok nezachovalo. Významnejšie pamiatky z tohto obdobia uchováva Archeologické múzeum, napr. štít miestneho chrámu bohyne Artemis, zobrazujúci hlavu Gorgony - Medúzy. Ďalšie pamiatky, najmä z byzantského obdobia, sú sústredené v pôvodnom Kráľovskom paláci, ktorý bol postavený ako sídlo britského Lorda - vrchného komisára. Obchodným centrom mesta je Nikiforova ulica a tiež promenáda Esplanade medzi mestom a tzv. Starou pevnosťou. V bezprostrednej blízkosti centra sa nachádza Villa Monrepos, miesto narodenia manžela britskej kráľovnej Alžbety II. - princa Filipa. Asi 15 km od mesta sa nachádza Villa Achilleion, letohrádok rakúskej cisárovny Alžbety (Sissi). Za návštevu stojí i malebný prístav Paleokastritsa na západnom pobreží  ostrova s piesočnatou plážou a kláštorom Panagía Theokótos na skale nad mestečkom. Odtiaľ je nádherný panoramatický výhľad na celé okolie. Ešte vyššie je zrúcanina zámku Angelokástro, výstup si ale vyžaduje čas a hlavne v lete aj dobrú fyzickú kondíciu.

  • Moraitika/ Messonghi

Susedné letoviská ležiace na juhovýchodnom pobreží, obklopené divokou prírodou a olivovými hájmi, sú známe ako najrušnejšie centrá ostrova. Nachádza sa tu veľa reštaurácií, taverien, barov a aj nákupná zóna. Milovníkov histórie potešia ruiny rímskej vily a rímskych kúpeľov. Piesočnato - okruhliakové pláže s pozvoľným vstupom do mora sú ideálne pre rodiny s deťmi, nájdete tu aj ponuku vodných športov. Pravidelné spojenie s hlavným mestom zabezpečujú miestne autobusové spoje.   
Transfer z letiska: približne 60 minút

  • Acharavi

Menšie stredisko na severe ostrova s nádhernými plážami s pozvoľným vstupom do mora ocenia najmä rodiny s deťmi. Pre tých, ktorí majú radi večerné prechádzky či nákupy, sú tu k dispozícii obchodíky, bary aj typické taverny. 
Transfer z letiska: približne 60 minút

  • Dassia

Letovisko Dassia, obklopené peknou krajinou, sa nachádza na východnom pobreží ostrova, približne 11 km od hlavného mesta Korfu. Je známe nielen svojou peknou piesočnato-kamienkovou plážou s pozvoľným vstupom do mora a ponukou vodných športov, ale predovšetkým ako centrum zábavy a nočného života. Svojim návštevníkom ponúka množstvo rôznych reštaurácií, barov a taverien lákajúcich k príjemnému posedeniu. Letovisko má ideálnu polohu na poznávanie ostrova a je vhodné pre milovníkov aktívnej dovolenky. 
Transfer z letiska: približne 30 minút

  • Benitses / Perama / Agios Ioannis 

Obľúbené turistické letovisko Benitses, pôvodne rybárska dedina, si stále zachováva svoju tradičnú atmosféru. Nachádza sa na zelenom východnom pobreží ostrova, približne 13 km južne od hlavného mesta Korfu. Nájdete tu niekoľko reštaurácií a taverien, kaviarne a kluby, nechýbajú ani obchodíky so suvenírmi, informačné centrum či požičovňa bicyklov. Pláže sú tu prevažne piesočnato kamienkové, v letovisku sa nachádza centrum vodných športov. Oblasť je vhodná aj na potápanie a šnorchlovanie. Naopak okolité letoviská Perama a Agios Ioannis sú vhodné pre strávenie kľudnej dovolenky. 
Transfer z letiska: približne 30 minút

  • Barbati/Nissaki

V severovýchodnej časti ostrova, na úpätí hory Pantokrator sa rozkladá pokojné letovisko Barbati. Oblasť s malebnou prírodou, bujnou zeleňou a priezračným morom je vhodná predovšetkým milovníkom odpočinku. Miestna piesočnato okruhliaková pláž s pozvoľným vstupom je ideálna aj pre deti a neplavcov. Susedné letovisko Nissaki je takisto vhodné najmä pre milovníkov pokojnej prírody.
Transfer z letiska: približne 40 minút

Cestovné doklady

Kedže je Grécko členom Európskej únie, občania Slovenskej republiky potrebujú pre vstup platný občiansky preukaz alebo platný cestovný pas. Vízum potrebujú klienti iba v prípade, ak chcú v krajine stráviť viac ako tri mesiace alebo vykazovať zárobkovú činnosť. Držitelia cestovných pasov iných štátov, sú povinní zabezpečiť si potrebné doklady na cestu na príslušnom veľvyslanectve alebo konzuláte. Ak sa chystáte si požičať auto, nemali by ste si zabudnúť platný medzinárodný vodičský preukaz.

S platnosťou  od 1. januára 2013 musí byť každý občan, teda aj maloletí,  držiteľom vlastného cestovného dokladu. 

Ubytovanie

V ponuke je veľa ubytovacích možností, cenovú ponuku vypracujeme priamo na vybraný termín a dané požiadavky.  K dispozícii sú 3*-4* hotely so stravovaním polpenzia alebo all inclusive.

Doprava

Letecká.

Odlet možný z: Bratislava

Prílet: Korfu

Letové dni: pondelok, štvrtok

Dĺžka pobytu: 8/15 dní, 11/12 dní

Mapa

39.6242621, 19.9216777

Hľadať