Grécko - Kos

Grécko - Kos

počet zjazdoviek
Lanovky a vleky:

Kos, Hippokratov ostrov, je po Rhodose a Karpathose tretím najväčším ostrovom v súostroví Dodekanes. Nachádza sa v tesnej blízkosti Malej Ázie medzi ostrovmi Kalymnos a Nisyros asi 200 námorných míľ od Pirea. 

Je známy predovšetkým  ako rodisko otca medicíny Hippokrata. Zaujmú Vás nádherné pláže, rozmanitá príroda, malebné dedinky a veľké množstvo historických pamiatok. Malebnosť ostrova dopĺňa jeho stále zelená vegetácia, vďaka ktorej je Kos často nazývaný záhradou Egejského mora.

Kos

Ostrov Kos bol nepretržite osídlený už od neolitu a je považovaný za ostrov gréckeho boha zdravia a lekárstva Asklepia a sídlo lekárskej školy presláveného Hippokrata. Na ostrove Kos je veľké množstvo pamätihodností a archeologických vykopávok, takže milovníci histórie budú určite nadšení. Podnebie na ostrove je po celý rok mierne a v spojení s hodinami slnečného svitu, úžasnými plážami, krásnou prírodou, romantickými dedinkami, kultúrnymi a architektonickými pamiatkami hlavne v meste Kos robí z ostrova významné medzinárodné turistické centrum. Podľa historických prameňov bolo hlavné mesto jedným z najkrajších pobrežných miest starého sveta. Neďaleko centra nájdete rímsky Odeon s mramorovými sedadlami, nad prístavom sa týči Rytiersky hrad zo 14.storočia, turecká mešita z 18.storočia. Jednou z najnavštevovanejších pamiatok ostrova je  Hippokratov platan  na námestí Plátia Platánou. Pod mohutným stromom s obvodom kmeňa 10 metrov sedával podľa legendy slávny otec medicíny Hippokrates a zasväcoval svojich žiakov do tajov medicíny. Tento platan sa dodnes považuje za najstarší strom v Európe. Kontrast všadeprítomnej histórie a súčasnosti dodáva hlavnému mestu neopakovateľnú atmosféru. Večer ožíva turistickým ruchom, otvorené sú bary, diskotéky aj nočné kluby. Dlhé piesočnaté pláže robia ostrov obľúbeným cieľom turistov zo všetkých kútov Európy. Na ostrove je veľké množstvo prameňov, z ktorých najznámejší sírny termálny Embos Therma s teplotu až 60° lieči kožné ochorenia a ochorenia dýchacích ciest. Podľa domácich obyvateľov má voda liečivé účinky aj na cievny systém a ochorenia svalov. Navštívte ostrov Kos a vyskúšajte liečivé sily tohto nevšedného ostrova.

LETOVISKÁ

  • KOS

Mesto Kos je hlavným mestom ostrova ležiacim len na dosah ruky od Turecka. Po veľkom zemetrasení v roku 1933 bolo mesto zrekonštruované. Nájdete tu množstvo záhrad, ulice sú lemované palmami, sú tu aj krásne piesočnaté pláže, obchody, reštaurácie, taverny, diskotéky, požičovne automobilov, motoriek a bicyklov. V meste a jeho tesnej blízkosti je aj niekoľko pamätihodností, ktoré sa oplatí navštíviť (pevnosť, staré mesto, antická Agora, Asklepion, Hippokratov platan). Vo večerných a nočných hodinách odporúčame prechádzku starým mestom a posedieť si v niektorej z taverien. Pri troške predstavivosti sa môžete vžiť do obdobia, keď na Kose býval Hippokrates alebo Alexander Veľký. 
Transfer z letiska: približne 50 minút

  • MARMARI

Letovisko Marmari je známe vďaka dlhým bielym piesočnatým plážam s pozvoľným vstupom do mora, množstvom vodných športov, ako sú plachtenie a windsurfing. Rozprestiera sa asi 15 km od mesta Kos. Na hlavnej triede, ktorá vedie k moru, nájdete množstvo obchodov, reštaurácií, taverien, požičovní áut, motocyklov a bicyklov. 
Transfer z letiska: približne 30 minút

  • PSALIDI

Jedno z mála letovísk nachádzajúcich sa na východnej strane ostrova by sa dalo považovať za predmestie hlavného mesta Kos. Psalidi je veľmi rušným letoviskom so živými okruhliakovými plážami, množstvom hotelov, zábavy a nočného života. Po celej pobrežnej komunikácii spájajúcej Psalidi a mesto Kos je veľké množstvo reštaurácií, barov, taverien, požičovní áut, motocyklov i bicyklov. Asi 12 km od Psalidi sú termálne pramene vyvierajúce pod príkrou skalnou stenou a ponúkajúce príjemnú relaxáciu. 
Transfer z letiska: približne  60 minút

  • MASTICHARI

Malý prístav s ospalou gréckou atmosférou, rybárskymi loďkami a rybími trhmi. Ideálne miesto na poznávanie miestneho koloritu, ktorý môžete obohatiť večerným posedením v príjemnej atmosfére v niektorej z taverien a kaviarní. Dlhá piesočnatá pláž je lemovaná stromami, ktoré poskytujú príjemný tieň. 
Transfer z letiska: približne 25 minút

  • LAMBI

Lambi sa rozprestiera na severnom výbežku ostrova a je predmestím hlavného mesta Kos s množstvom obchodíkov, taverien, reštaurácií a barov. Letovisko ponúka krásne prírodné piesočnato-kamienkové pláže. Pozdĺž pobrežia vedie cyklotrasa čo je v Grécku výnimočné. Je vhodným miestom pre pokojnú dovolenku a výlety do širokého okolia.
Transfer z letiska: približne 45 minút

Cestovné doklady

Kedže je Grécko členom Európskej únie, občania Slovenskej republiky potrebujú pre vstup platný občiansky preukaz alebo platný cestovný pas. Vízum potrebujú klienti iba v prípade, ak chcú v krajine stráviť viac ako tri mesiace alebo vykazovať zárobkovú činnosť. Držitelia cestovných pasov iných štátov, sú povinní zabezpečiť si potrebné doklady na cestu na príslušnom veľvyslanectve alebo konzuláte. Ak sa chystáte si požičať auto, nemali by ste si zabudnúť platný medzinárodný vodičský preukaz.

S platnosťou  od 1. januára 2013 musí byť každý občan, teda aj maloletí,  držiteľom vlastného cestovného dokladu. 

Ubytovanie

V ponuke je veľa ubytovacích možností, cenovú ponuku vypracujeme priamo na vybraný termín a dané požiadavky.  K dispozícii sú 3*-5* hotely so stravovaním all inclusive.

Doprava

Letecká.

Odlet možný z: Bratislava

Prílet: Antimachia

Letové dni: utorok, piatok

Dĺžka pobytu: 11/12 dní

Mapa

36.8915064, 27.2877228

Hľadať