Grécko - Kréta

Grécko - Kréta

počet zjazdoviek
Lanovky a vleky:

Rozprávkovo krásny ostrov opradený mýtmi, milovaný samotnými gréckymi bohmi, kolíska európskej civilizácie. Podľa starovekých mýtov je Kréta považovaná za miesto zrodenia Dia - vládcu olympských bohov. Sú tu fascinujúce úrodné náhorné roviny obklopené prstencom hôr, pobrežia obklopené obrovskými plážami a intímnymi zátokami, mestečká so starými kamennými stavbami, kláštory a dedinky na horských hrebeňoch, chrámy zabudnuté na príkrych svahoch.

Kréta

Mohutné pohoria rozdeľujúce hlboké rokliny ústiace do úrodných dolín, obrovské pláže i malé zátoky, to je Kréta, rozmanitý čarovný ostrov. Najväčší a najjužnejší grécky ostrov ležiaci v Stredozemnom mori Vám ponúka slnko, more, pláže aj bohatú históriu, ktorá siaha až do 6. tisícročia p.n.l. Dlhá história Kréty súvisí s jej strategickou polohou. Leží na križovatke obchodných ciest medzi Európou, Blízkym východom a Afrikou. Turisticky je Kréta príťažlivá po celý rok. Stále väčší počet návštevníkov prichádza objavovať jej čaro aj mimo obdobia hlavnej sezóny, kedy tu vládnu miernejšie teploty a poznávanie ostrova a obyvateľstva nie je zaťažené teplom typickým pre hlavnú letnú sezónu. Počas sezóny pulzuje životom najmä severná časť ostrova. Stovky turistov prechádzajúcich sa po uličkách, reštaurácie ponúkajúce frappé či retsinu, pouliční predavači, deti užívajúce si nekonečných pláží. A kopa horúceho slnka. Návštevníkov už dlhodobo fascinuje najmä mnohotvárnosť krajiny umocnená kontrastom vysokých horských hrebeňov a azúrového mora.    
Horské masívy ostrova s viac než 3 tisíc kvapľovými jaskyňami, sú osídlené viac ako sedem a pol tisíc rokov a týčia sa do výšky až 2452 m. Z Kréty by nemal návštevník odísť bez toho, aby nespoznal pravú grécku pohostinnosť, a aby neochutnal niečo z gréckej kuchyne, napríklad miestny sviatočný chlieb. Zvláštnosťou je kyslá rybia polievka, šalát s orechmi, skvele upravované ryby a morské plody, najmä mušle alebo jahňacie rebierka na otvorenom ražni. Milovníci histórie môžu navštíviť Knossos, najznámejšiu krétsku archeologickú lokalitu s minojským palácom. Stojí na vyvýšenine Kefala asi 7 km od Heraklionu. Hovorí sa kto nebol na Knosse nebol na Kréte.

 Prenájom automobilov
Naša CK spolupracuje s preverenými požičovňami automobilov. S ich ponukou sa môžete zoznámiť na mieste prostredníctvom nášho delegáta. K požičaniu automobilu je nutné mať platný medzinárodný vodičský preukaz, vlastniť vodičské oprávnenie minimálne 3 roky a dosiahnuť vek 21 rokov.

LETOVISKÁ

  • Rethymno

Rethymno je hlavným mestom rovnomennej provincie. Spoločne s Chaniou súperí o titul najkrajšieho mesta Kréty. Malebný benátsky prístav, ktorému dominuje maják, je lemovaný množstvom kaviarničiek a reštaurácií prevažne s rybacími špecialitami. V starých uličkách okolo prístavu dodnes vidieť architektúru ovplyvnenú rokmi benátskej a tureckej nadvlády. Pobrežná promenáda lemovaná palmami láka k podvečerným prechádzkam.
Transfer z letiska: približne 90 minút

  • Hersonissos

Mesto Hersonissos vyrástlo postupom času z malého rybárskeho prístavu na obľúbené a živé prázdninové stredisko. Hersonissos, vzdialený 26 km od hlavného mesta, má s Heraklionom pravidelné autobusové spojenie. Na miestnej promenáde je množstvo obchodíkov, kaviarní, reštaurácií, taverien, diskotéky alebo nočné kluby. Okolité pláže ponúkajú odpočinok, ale aj možnosti športového vyžitia. Je ideálnym miestom pre všetkých, ktorí vyhľadávajú aktívnu dovolenku a rušný nočný život.
Transfer z letiska: približne 40 minút

  • Amoudara

Amoudara sa nachádza na západnom konci Iraklionského zálivu na severnom pobreží. Je takmer predmestím hlavného mesta Heraklion, ktoré je vzdialené iba 5 km. Nájdete tu veľa reštaurácii, taverien a obchodov. Stredisko má prekrásnu, takmer  7 km dlhú piesočnatú pláž. ideálnu pre rodiny s deťmi ako aj pre mladšiu generáciu vzhľadom k zábavnému a kultúrnemu vyžitiu. 
Transfer z letiska: približne 20 minút

  • Gouves

Gouves je malé turistické stredisko ležiace 18 km východným smerom od Heraklionu, ktoré žije predovšetkým turistickým ruchom. Vedľa hotela sa nachádzajú supermarkety, obchodíky so suvenírmi a taverny. Okolie mestečka sa pýši krásnymi piesočnatými plážami. Lákadlom je aj neďaleký aquapark. Do 8 km vzdialeného Hersonissosu sa pohodlne dostanete autobusom. 
Transfer z letiska: približne 20 minút

  • Malia - Stalis

Dve strediská Malia a Stalis tvoria takmer jeden súvislý reťazec, aj keď obidve majú svoju vlastnú identitu a kolorit. Sú to pôvabné turistické mestečká s nádhernými piesočnatými plážami. Niekoľko kilometrov od Malie sa nachádzajú vykopávky tretieho najväčšieho paláca na Kréte z obdobia minojskej civilizácie. Z Malie i Stalisu sú dobré autobusové spojenia do Heraklionu alebo mestečka Agios Nikolaos. 
Transfer z letiska: približne 60 minút

  • Ierapetra

Najjužnejšie mesto Európy vzniklo na mieste antického prístavu Hierapedra. Nedávnu históriu pripomína benátska prístavná pevnosť z 13. storočia, mešita s minaretom na námestí v starej časti mesta a pamiatky v Archeologickom múzeu. Dnes moderné a živé mesto predstavuje ideálne miesto k stráveniu príjemnej dovolenky k čomu prispieva aj príjemné podnebie s vyššími teplotami ako na severe ostrova. Pláže v okolí sú prevažne s tmavým pieskom a okruhliakmi. Biely piesok nájdete na ostrove Chrissi vzdialeného asi 15 km od pobrežia.
Transfer z letiska : približne 110 minút

  • Kokkini Hani 

Zatiaľ nie veľmi známe letovisko sa nachádza asi 12 km východne od mesta Heraklion. Je to menšia dedina, v ktorej nájdete miestne taverny a krásne pláže. Výhodou je blízkosť hlavného mesta kam sa pohodlne dostanete miestnou dopravou. Susedí s väčším letoviskom Gouves. 
Transfer z letiska: približne 20 minút

  • Kavros – Georgioupolis 

Susedné letoviská Kavros a Georgioupolis sa nachádzajú na severozápade ostrova s peknou piesočnatou plážou s pozvoľným vstupom. Pôvabná malá dedinka je dnes obľúbeným letoviskom, ktorá si zachovala svoju pôvodnú atmosféru. V okolí je množstvo zelene a je vhodné skôr pre pokojnejšiu dovolenku. Letoviská sú ideálnym východiskovým bodom na poznávanie západného pobrežia – v blízkosti je jazero Kournas, Rethymno aj tiesňava Samaria.
Transfer z letiska: približne 100 minút 

Cestovné doklady

Kedže je Grécko členom Európskej únie, občania Slovenskej republiky potrebujú pre vstup platný občiansky preukaz alebo platný cestovný pas. Vízum potrebujú klienti iba v prípade, ak chcú v krajine stráviť viac ako tri mesiace alebo vykazovať zárobkovú činnosť. Držitelia cestovných pasov iných štátov, sú povinní zabezpečiť si potrebné doklady na cestu na príslušnom veľvyslanectve alebo konzuláte. Ak sa chystáte si požičať auto, nemali by ste si zabudnúť platný medzinárodný vodičský preukaz.

S platnosťou  od 1. januára 2013 musí byť každý občan, teda aj maloletí,  držiteľom vlastného cestovného dokladu. 

Ubytovanie

V ponuke je veľa ubytovacích možností, cenovú ponuku vypracujeme priamo na vybraný termín a dané požiadavky.  K dispozícii sú 3*-5* hotely so stravovaním polpenzia alebo all inclusive.

Doprava

Letecká.

Odlet možný z: Bratislava, Košice

Prílet: Heraklion

Letové dni: streda, sobota

Dĺžka pobytu: 8/15 dní, 11/12 dní

Mapa

35.240117, 24.8092691

Hľadať