Korzika

Korzika

Vybavenie strediska
História a pamiatky
Kúpanie
Príroda
Vzdialenosť od Bratislavy
1065 km
počet zjazdoviek
Lanovky a vleky:
O Korzike

Korzika je najzelenší, najhornatejší a najrozmanitejší ostrov v Stredozemnom mori. Patrí Francúzsku a je od neho vzdialený 170 km, kým od Talianska len 80 km.

Pre divokú krásu prírody, priezračné more, pieskové pláže, skryté zátoky, množstvo ľadovcových jazier a priemernú teplotu v lete okolo 26° C, ale aj pre tunajšie klobásky, pikantný ovčí syr, výrobky z jedlých gaštanov, med či víno (hlavne rosé ale aj červené a muškát) si to tu zamilujete a radi sa sem budete vracať.

Ostrov je dlhý 183 km a široký 83 km, najvyšší bod má v 2.710 m n.m. (Monte Cinto) a žije tu asi 320 tisíc obyvateľov.

Korzika bola osídlená ešte v dobách antického Grécka a Gréci založili dnešné hlavné mesto Ajaccio. Postupne ostrov pripadol Rimanom, talianskemu štátu Pisa a Janov, Francúzsku, opäť Janovu a od 18. storočia Francúzsku. Len na krátky čas počas druhej svetovej vojny bola okupovaná talianskymi vojskami. Od 1982 má v rámci Francúzska autonómiu s vlastnou vládou a regionálnym parlamentom. Stále tu ale ešte existuje autonomistické hnutie, ktorého momentálnou prioritou je povýšiť korzičtinu na úradný jazyk. Aj korzická vlajka (s useknutou hlavou Saracéna) poukazuje na komplikovanú históriu ostrova, ktorý sa musel často brániť útokom moslimských pirátov, Saracénov.

Ostrov sa oficiálne delí na Južnú Korziku (Corse-du-Sud) so sídlom v Ajaccio a Hornú Korziku (Haute-Corse) so sídlom v Bastii, ktorá je najvýznamnejším prístavom. Oficiálny jazyk je francúzština, hovorí sa tu ale veľa aj taliansky (až 90% mestečiek má talianske názvy) a korzicky.

Medzi známych rodákov patril Napoleon Bonaparte (Ajaccio) a je možné, že aj Kryštof Kolombus (Calvi).

V strede ostrova sa nachádzajú Korzické Alpy s dvojtisícovkami. Na vrcholoch tu aj v lete dosť fúka. Tunajšia trasa GR20 je pokladaná za najkrajšiu hrebeňovku Európy (a tiež za jeden z najťažších európskych trekov) a je potrebné si na ňu vyhradiť 2-3 týždne.

  • Športy: turistika, cestná cyklistika, jachting, výpravy na morských kajakoch (hlavne západné pobrežie), splavy na raftoch a kajakoch vo vnútrozemí, lezenie, canyoning...
  • Pláže: Najznámejšie pláže sú Palombaggia, Santa Giulia a Rondinara (s jemným bielym pieskom a priezračnou vodou, medzi Porto Vecchio a Bonifacio), Cala Rosa (obkolesené ružovo-červenými skalami) a na severe v okolí Calvi a Ile Rousse. Menej turistické pláže sú na západnom pobreží (Cupabia, Roccapina).
  • Špecialitky: súostrovie Lavezzi s neuveriteľne priezračnou vodou a veľkými oblými kameňmi, čierna pláž Nonza (azbestová pláž na severe ostrova, kde sa teda nedá kúpať), kúpanie v jazerách v kaňone Purcaraccia, mesto Bonifacio na vrchu strmých útesov s úzkym schodiskom s prevýšením 60 m,  základňa pluku cudzineckej légie v horách na severe neďaleko Calci, najkorzickejšie mesto Sartene so svojou pirátsko-mafiánskou minulosťou, vendeta alias krvná pomsta, mosty projektované Gustavom Eiffelom...
Ubytovania a poznávanie

Ponúkame možnosti na ubytovanie rôzneho štandardu a cenovej úrovne. Ponúkané rezidencie majú výborné ceny a zaujímavé umiestnenie či už na severe ostrova na západnom aj východnom pobreží, alebo v južnej často ostrova v okolí Porto Vecchio.

Okrem toho sme na Korzike pre vás vybrali zaujímavé poznávacie okruhy so zaisteným ubytovaním. Môžete si ich vychutnať na bicykli (v cene je aj prevoz batožiny medzi jednotlivými ubytovaniami) alebo na motorke, pri oboch vám radi vybavíme zapožičanie potrebného typu bicykla alebo motorky.

Nami ponúkané ubytovania na Korzike
Doprava

Na Korziku sa dostanete vlastným autom za pomoci trajektu, alebo letecky.

Radi do ponuky zahrnieme aj nasledovné služby:

Mapa

42.697283, 9.450881

Hľadať