Srí Lanka

Srí Lanka

Pobrežie Srí Lanky sa delí na tri oblasti - západnú, východnú a južnú. Západná sa sústreďuje okolo hlavného mesta Kolomba. More tu však nie je priezračne čisté a v podstate celá oblasť je, čo sa týka turistickej infraštruktúry, vo vývine. Východné pláže majú síce čisté more, ale suchá sezóna je tu od mája do októbra, teda v mesiacoch, kedy je v Európe teplo a teda je určená predovšetkým pre miestnu klientelu. Najpríhodnejšie je južné pobrežie, kde sa dá zdržiavať po celý rok.

Prečo ísť na Srí Lanku

Zaujímavosti

Na pomerne malom území možno uvidieť veľa prírodných a kultúrnych pozoruhodností. Punc svetovosti majú národné parky s divokými slonmi, byvolmi a ďalšími exotickými zvieratami, pozorovanie migrujúcich veľrýb, návšteva nádherných čajových plantáží, historické mestá Anuradhapura, Pollonaruwa, Galle, levia skala Sigírija, skalné chrámy v Dambulle, dažďové pralesy a v neposlednom rade nekonečné prekrásne pláže.

Poloha

Srí Lanka je najbližšou exotickou krajinou Ázie. Zo Slovenska je to o 1.000 km bližšie než do thajského Bangkoku, o 2.000 km bližšie než do Singapuru a o 3.000 km bližšie než na indonézske Bali.

Ceny

Ceny na Srí Lanke sú nižšie ako na Slovensku, okrem alkoholu a cigariet. Oproti krajinám západnej Európy a Chorvátsku je tu vyložene lacno. Nemusíte sa v ničom obmedzovať a rovnako neminiete ani polovicu toho, čo by ste minuli vo vyššie zmieňovaných krajinách. Cigarety možno nakúpiť veľmi lacno na letisku cestou (na Srí Lanku možno bezcolne doviezť 200 ks cigariet na osobu).

Bezpečnosť

Srí Lanka je veľmi bezpečnou krajinou. Pouličná a násilná kriminalita takmer neexistuje, teroristické útoky tu nehrozia.

Príroda a kultúra

Na Srí Lanke budete mať pocit, že ste stále v zoologickej či botanickej záhrade. Veľa pre nás neznámych tropických stromov, kríkov či kvetín tu vytvára nekonečne zelené plochy. A do toho každú chvíľu vstúpi niektorý zo zástupcov exotickej fauny. 

Srí Lanka je exotický ostrovný štát v južnej Ázii. Leží na ostrove Cejlón v Indickom oceáne, v blízkosti pobrežia Prednej Indie. Má námorné hranice s Indiou a Maldivami. Táto prevažne rovinatá krajina má prekrásne a bohaté prírodné prostredie. Hojnosť divokej zveri možno spoznávať v ôsmych národných parkoch. Exotické rastlinstvo sa predstaví na vyše 100 hektároch botanickej záhrady. Nerastné krásy Srí Lanky predstavuje 350 vodopádov, 25 tisíc vodných útvarov, vyše 1.300 km pobrežia a rozsiahle čajové plantáže.

Kultúrne dedičstvo vychádza z dlhej histórie osídlenia ostrova. Prvé zmienky a archeologické nálezy siahajú do období 500 až 125 tisíc rokov pred našim letopočtom. Dnes ostrov spája mnohé etnické skupiny a náboženstvá. Prevláda budhizmus, menší podiel obyvateľstva Srí Lanky vyznáva hinduizmus, kresťanstvo a islam. S prírodnou krásou, pamiatkami zapísanými v zozname UNESCO, plážami a dovolenkovými strediskami zbiera Srí Lanka mnohé ocenenia ako špičková exotická destinácia. Pre turistov ponúka viac ako relax. Obľúbená je kúpeľná turistika s ajurvédskou terapiou, návšteva rôznych festivalov, gastronomická a nákupná turistika a celá paleta športov a aktivít.

Prístup

Na Srí Lanku sa dá v súčasnosti dostať iba letecky. Lodné spojenie s Indiou momentálne nie je v prevádzke. Priame letecké spojenie medzi Slovenskom a Srí Lankou neexistuje.

Na Srí Lanke sú 2 medzinárodné letiská - v Kolombe a Hambantote. Letisko v Hambantote je úplne nové a moderné, ale momentálne je pre nezáujem leteckých spoločností mimo prevádzky.

Z kolombského letiska vedie nová diaľnica do mesta Matara, budúci rok má byť otvorená až do Hambantota. Momentálne trvá cesta z kolombského letiska do Ambalantoty 3,5 hodiny, po otvorení zvyšku diaľnice bude trvať 2 hodiny. Hoci sa to zdá ako dlhá doba, cesta veľmi rýchlo ubehne, pretože vedie prekrásnou exotickou krajinou.

Transfer z/na letisko v cene ubytovania Ladja Beach Resort.

Letenky

Časovo najkratšie spojenie je so spoločnosťou Emirates s prestupom v Dubaji. Cesta aj s prestupom trvá asi 12 hodín.

Odporúčame cestovať aj s vysokokvalitnými aerolínkami Turkish Airlines. S prestupom v Istanbule a medzipristátím na Maledivoch cesta trvá okolo 15 hodín.

Dobré a kvalitné spojenie ponúkajú aj Qatar airlines s prestupom v Dohe.

Aj na Srí Lanku sa dá letieť low cost aerolínkami so spoločnosťou Fly Dubai (prestup v Dubai).

Ceny leteniek: 400 - 800 € (na Vianoce a Silvester sú ceny vyššie). Na vyžiadanie vieme zabezpečiť.

Vízum

Víza na Srí Lanku je možné vybaviť on-line. Za poplatok 50 € vízum zaistíme.

Dôležité upozornenie: platnosť pasu musí byť minimálne 180 dní v deň príchodu na Srí Lanku.

Praktické informácie

Dĺžka pobytu

Keď už idete na Srí Lanku, pobudnite tu minimálne 10 nocí a to hneď z niekoľkých dôvodov:

 • pomerne ďaleká cesta (vyrovnávanie sa so zmenami teplôt a času)
 • najdrahšia na pobyte je letenka - predĺžením pobytu vás cena na deň vyjde menej
 • turisti pri objednaní kratšieho pobytu nakoniec ľutujú, že si nezabezpečili dlhší pobyt (pobyt ide predĺžiť, ale zmeny termínu odletu sú u leteckých spoločností dosť drahé)

Oblečenie

Na Srí Lanke si vystačíte s tričkami a kraťasmi, dámy s letnými šatami a sukňami. Najpraktickejšou obuvou sú jednoduché sandále, žabky a pod. Ak sa chystáte do hôr, potom sú dobré sandále s pevnou pätou, popr. tenisky. Outdoorovú obuv tu nevyužijete. Ani dámske lodičky tu nemajú praktické využitie. Neexistujú tu žiadne promenády, kaviarničky, obchodné uličky. Nočný život mimo rezorty takmer žiadny nie je. Pri návštevách chrámov a posvätných miest je vyžadované, aby boli zakryté ramená a kolená.

Zdravotná situácia

Srí Lanka je čo sa týka tropických chorôb bezpečnou krajinou. Malária sa tu nevyskytuje viac ako 20 rokov. V poslednej dobe sa rozmáha horúčka dengue, ale turistických oblastí sa takmer netýka. Vyskytuje sa predovšetkým v lokalitách na severe krajiny a to predovšetkým hlavne tam, kde sa drží stojatá znečistená voda.

Očkovanie

Na Srí Lanku sa nevyžaduje žiadne očkovanie. Doporučuje sa len očkovanie proti žltačke typu A a B a brušnému týfusu.

Lieky

Tunajšie početné lekárne sú zásobené liekmi všetkých svetových značiek. Všetko je k dostaniu bez predpisu, vrátane antibiotík. Nemocničná starostlivosť je na ázijské pomery na veľmi dobrej úrovni.

Opaľovanie

Na Srí Lanke je slnko pomerne agresívne a preto sa odporúčajú krémy so stupňom ochrany proti UV žiareniu vyšším ako 30 SPF. Pokiaľ dôjde aj tak k spáleniu kože, predáva sa v miestnych obchodoch veľmi účinný krém na spáleniny pod názvom Aloe 94%.

Peniaze

Na Srí Lanke sa platí výhradne srílanskými rupiami (LKR). V zmenárňach a bankách možno bez problému vymeniť EUR a USD. Bankomaty sú početne zastúpené. 

Zjednávanie

Na trhoviskách, v taxíkoch, tuk-tukoch a v niektorých obchodoch so suvenírmi či oblečením sa dá zjednávať. V obchodoch s potravinami, v obchodných centrách, reštauráciách, verejných dopravných prostriedkoch sa nezjednáva. Na balených potravinách sú vytlačené ceny od výrobcu.

Jazyk

Úradnými jazykmi na Srí Lanke sú sinhálčina, tamilčina a angličtina, ktorou sa v turistických oblastiach bez problémov dohovoríte.

Telefonovanie

Po príchode na Srí Lanku si môžete kúpiť za cca 2-3 € SIM kartu, z ktorej stoja volania na Slovensko 20 centov /minúta, 1 SMS stojí 5 centov.

Voda

Voda z vodovodu je pitná, ale pre Európanov príliš chlórovaná. Všade je k dostaniu balená voda. Zapíjanie liekov či čistenie zubov je úplne bez problémov.

Elektrická sieť

V elektrickej sieti je napätie 220 V a nie je treba žiadne adaptéry. Tunajšie zásuvky majú oproti našim navyše iba detskú poistku, ktorá sa dá odblokovať pomocou ceruzky.

Alkoholické nápoje

Mimo turistické rezorty a objekty si možno alkoholické nápoje kúpiť v tzv. wineshopoch, ktoré majú otvorené od 9:00 do 20:30 hod. Úroveň miestnych pivníc či krčiem je na veľmi nízkej úrovni. Srílanské pivo Lion Lager je aj pre českých znalcov veľmi chutné, v drvivej väčšine je podávané iba fľaškové.

Počasie

Napriek všeobecne používaným informáciám, že Srí Lanka má monzúnové obdobia a obdobia sucha, sú tieto rozdiely prakticky nepatrné. Na Srí Lanku sa dá ísť v každej ročnej dobe. Počasie je v podstate stále. V každom mesiaci počas roka občas zaprší. Dažde väčšinou netrvajú dlhšie ako polhodinu a hlavne teplota sa nemení. Na vysočine v centrálnej časti Srí Lanky prší prakticky každý deň. Vďaka tomu je všetko neustále sviežozelené. Celodenný dážď je výnimočný, ale môže sa vyskytnúť aj v tzv. suchom období.

Výhodou cestovania v mesiacoch máj - október je menší nával na atraktívnych miestach a nižšie ceny ubytovania.

Teploty pri mori sa stabilne pohybujú okolo 29 °C, v nížinnom vnútrozemí sú vyššie. Naopak na vysočine môžu teploty v noci klesnúť až pod 10 °C. Cez deň sa ale pohybujú okolo príjemných 23 °C.

Fakultatívne výlety

Ladja Beach Resort ponúka 6 fakultatívnych výletov po zaujímavostiach južnej časti Srí Lanky. Objavte voňavé tajomstvá v kopcoch ostrova, stretnite sa s velikánmi na súši i na mori, alebo sa oddajte podmanivému pokoju budhistických pamiatok.

Výlet za divokými slonmi

V rámci tohto výletu navštívite národný park Uda Walawe s viac ako 500 divokými slonmi. Pretože sa jedná o park s rozlohou 30 hektárov, stretnutie sa sloními stádami aj samostatne žijúcimi samcami je isté. Ďalej je možné vidieť divoké byvoly, krokodíly, pávov, papagáje, orly, chameleónov a ďalšie zvieratá. Súčasťou výletu je tiež zastávka v budhistickej svätyni Sri Bodhirukkaramaya.

 • V cene: doprava na miesto, vstupné do národného parku, doprava terénnymi vozmi po parku, český delegát
 • Odchod z rezortu 5:30 hod., príchod späť do rezortu cca 13:00 hod.
 • Cena: 99 € /osoba


Pozorovanie veľrýb

V rámci tohto výletu môžete pozorovať najväčšieho tvora, ktorý obýva našu planétu - vráskavca obrovského. Od novembra do apríla migrujú medzi Bengálskym zálivom a Arabským morom a pritom míňajú južnú časť Srí Lanky. Z lode, ktorá vás za nimi dopraví, môžete po ceste pozorovať tiež delfíny, korytnačky a iné vodné tvory.

 • Iba v od novembra do apríla
 • V cene: doprava do prístavu, lodná preprava, poistenie, záchranné vesty, miestny sprievodca, občerstvenie na lodi, český delegát.
 • Odchod z rezortu 5:00 hod., príchod späť do rezortu cca 14:00 hod.
 • Cena: 119 € /osoba


Čajové plantáže Lipton

V rámci tohto výletu navštívite čajové plantáže na vysočine, kde prebieha zber čaju rovnako ako v 19. storočí, továreň na spracovanie čaju Dambatenne, vrchol, odkiaľ sir Thomas Lipton prezeral svoje čajové plantáže, tzv. Lipton Seat, mestečko Ella, Malú Adamovu horu a vodopády Ravano Ella.

 • V cene: doprava po celej trase, vstupy, občerstvenie na Lipton Seat, obed, český delegát.
 • Odchod z rezortu 5:00 hod., príchod späť do rezortu cca 17:00 hod.
 • Cena: 79 € /osoba


Juhozápadné pobrežie

Užijete si vodné safari s návštevou škoricového ostrova, uvidíte bane na ťažbu polodrahokamov zvaných mesačný kameň, korytnačie farmy v Hikkaduwe a kúzelné historické mesto Galle Fort z dôb portugalskej nadvlády.

 • V cene: doprava po celej trase, vstupy, obed, český delegát.
 • Odchod z rezortu 6:00 hod., príchod späť do rezortu cca 18:00 hod.
 • Cena: 79 € /osoba


Okolie Ambalantoty

Navštívíte skalný chrám Mulkirigala, chrám Wevurukannala s najväčšou sochou Budhu na Srí Lanke, skalný komín s gejzírom vody Ho-o-maniya, farmárske trhy v TANGALLA, prejdete sa kajakmi po lagúne medzi mangrovníkmi, kde je možné uvidieť varanov a množstvo vtákov a rýb.

 • V cene: doprava po celej trase, vstupy, obed, český delegát.
 • Odchod z rezortu 8:00 hod., príchod späť do rezortu cca 17:00 hod.
 • Cena: 79 € /osoba


Riečne safari

Riečne safari po rieke Uda Walawe s pozorovaním mnohých druhov vtáctva a krokodílov.

 • V cene: doprava loďou, český delegát.
 • Začiatok výletu 15:45 hod., návrat do rezortu cca 18:15 hod.
 • Cena: 23 € /osoba


PRI OBJEDNÁVKE A ZAPLATENÍ VÝLETU PRED ODCHODOM ZO SLOVENSKA VÁM POSKYTNEME ZĽAVU NA VÝLET -15 %.

Mapa

6.10328499748, 81.0082099832

Ubytovania

Hľadať