Doprava vo Švajčiarsku

Švajčiarsky dopravný systém (STS - Swiss Travel System) funguje dokonale a zároveň jednoducho. Vlaky, autobusy (žlté „poštové" autobusy), lode (často aj napr. historické parníky) a mestská doprava vytvárajú hustú sieť, ktorá návštevníkov dopraví kamkoľvek a hlavne rýchlo, pretože vlaky na seba nadväzujú so švajčiarskou presnosťou.

Kto mal možnosť využiť služby švajčiarskych železníc, vie, že je to výnimočný zážitok. Do vlaku sa dá nastúpiť už pár minút po pristátí lietadla. Z letísk v Ženeve, Zürichu a Bazileji odchádzajú železničné spoje (v Bazileji autobusové) v hodinových intervaloch do väčšiny švajčiarskych miest. Medzi najvýznamnejšími mestami jazdia vlaky dokonca každú polhodinu. Kvalita poskytovaných služieb sa neustále zlepšuje. Dopĺňajú sa detské hracie vozne (vraj už vo všetkých dvojpodlažných vlakoch IC), tiché zóny, business zóny s prístupom na internet, železničné minibary a bistrá, jedálenské vozne so švajčiarskymi špecialitami...

Hľadanie spojenia na železničných staniciach je jednoduché. Personál pri okienku vám ochotne vytlačí želané spojenie, zadarmo tu nájdete vytlačené cestovné poriadky rôznych tratí a regiónov, na väčších staniciach je k dispozícii cestovný poriadok na internete. Nájsť potrebný spoj či rovno objednať lístok môžete priamo tu:

 

 

 

  Typy cestovných lístkov
  Mapa platnosti lístkov Swiss Pass (© Switzerland Travel Centre) - Lyžovačky v Alpách, HITKA s.r.o.
  Mapa platnosti Swiss Passu

  Ak ste sa teda rozhodli objavovať Švajčiarsko, odporúčame využiť širokú ponuku cestovných lístkov Swiss Travel System (Swiss Travel Pass, Swiss Travel Pass Flex, Swiss Transfer Ticket, Swiss Half Fare Card). Využívať ich môžu osoby s trvalým pobytom mimo Švajčiarska a Lichtenštajnska. K dispozícii sú však samozrejme aj bežné lístky. Bývajú platné 1-10 dní, podľa vzdialenosti.

  Deti do 6 rokov cestujú zdarma (nepotrebujú Swiss Family Card). Deti do 16 rokov v sprievode aspoň jedného rodiča cestujú zdarma, pokiaľ si k svojmu STS lístku necháte vystaviť zdarma rodinný lístok Swiss Family Card. Deti, ktoré necestujú v sprievode rodičov, majú 50% zľavu na Swiss Travel Pass, Swiss Travel Pass Flex a Swiss Transfer Ticket.

  Stačí si teda vybrať ten správny typ lístka, využiť dostupné zľavy a môžete sa vydať na cestu. K vystaveniu lístka postačí cestovný pas alebo občiansky preukaz, fotografia nie je potrebná.

  Cestovné lístky Swiss Travel Pass, Swiss Transfer Ticket a Swiss Half Fare Card objednávame ako e-tickets (vo forme ".pdf"), takže nie je nutné ich zasielanie poštou. Je potrebné si ich čitateľne vytlačiť na biely papier formátu A4 a dodržať pravidlá používania eticketov. Lístky nie sú stornovateľné ani zameniteľné.

  Zasielanie je ale nutné pri rezervácii miest v panoramatických vlakoch a vtedy je potrebné počítať zhruba s takýmito poplatkami: vyzdvihnutie na letisku vo Švajčiarsku (poplatok cca 14 €, na doručenie na letisko treba počítať aspoň 3 dni), zaslanie prostredníctvom TNT Express (poplatok cca 12,00 €, na doručenie treba počítať 5 dní).

  Swiss Travel Pass

  Je to najlepší spôsob, ako spoznať Švajčiarsko. Oprávňuje k neobmedzenému využívaniu viac než 20.000 km železničnej, autobusovej, lodnej a mestskej dopravy (75 miest), zahŕňa cestu panoramatickými trasami Švajčiarska ako Ľadovcový expres, Bernina expres, Golden Pass Line, Wilhelm Tell expres, výlet na Schilthorn, Stanserhorn, Brunni a Rigi, oprávňuje ku vstupu zdarma do 500 múzeí, dáva do 50% zľavu na väčšinu horských železníc a lanoviek (25 % zľavu na Jungfraujoch) i zľavy od iných partnerov.

  Je možné zakúpiť si ho na 3, 4, 8 a 15 dní. Fotografia nie je potrebná, postačí pas alebo občiansky preukaz.

  Dostupný ako E-ticket (lístky sú nestornovateľné).

  Deti mladšie ako 6 rokov cestujú zdarma, nepotrebujú Family Card.

  Deti 6-15 rokov cestujú zdarma (ak cestujú aspoň s jedným rodičom, ktorý je držiteľ Family Card). Tie, ktoré cestujú bez rodiča, majú zľavu 50% z ceny dospelého.

  Zľavu 15% má aj mládež od 16 do 25 rokov(Swiss Travel Pass Youth).

  Ceny:

  • platnosť 3 dni ... 211,00 EUR (2. trieda), 336,00 EUR (1. trieda)
  • platnosť 4 dni ... 256,00 EUR (2. trieda), 407,00 EUR (1. trieda)
  • platnosť 8 dní ... 380,00 EUR (2. trieda), 603,00 EUR (1. trieda)
  • platnosť 15 dní ... 467,00 EUR (2. trieda), 737,00 EUR (1. trieda)

  Swiss Travel Pass Flex

  Má rovnaké výhody ako Swiss Travel Pass, ale vo vami vybraných dňoch. Je možné zakúpiť si ho na 3, 4, 8 alebo 15 dní (nemusia nasledovať po sebe) cesty počas 1 mesiaca. Vo vybraných dňoch máte rovnaké výhody ako so Swiss Travel Pass, k tomu Swiss Museum Pass so vstupom zdarma do 500 múzeí a výstav, verejnú dopravu v 75 mestách a tiež výlety na Schilthorn, Stanserhorn, Brunni a Rigi a do 50% na iné horské železnice a lanovky (25 % zľavu na Jungfraujoch).

  Deti mladšie ako 6 rokov cestujú zdarma, nepotrebujú Family Card.

  Deti 6-15 rokov cestujú zdarma (ak cestujú aspoň s jedným rodičom, ktorý je držiteľ Family Card). Tie, ktoré cestujú bez rodiča, majú zľavu 50% z ceny dospelého.

  Zľavu má aj mládež od 16 do 25 rokov.

  Ceny:

  • 3 dni v mesiaci ... 243,00 EUR (2. trieda), 386,00 EUR (1. trieda)
  • 4 dni v mesiaci ... 294,00 EUR (2. trieda), 468,00 EUR (1. trieda)
  • 8 dní v mesiaci ... 425,00 EUR (2. trieda), 675,00 EUR (1. trieda)
  • 15 dní v mesiaci ... 512,00 EUR (2. trieda), 810,00 EUR (1. trieda)

  Swiss Half Fare Card

  Umožňuje zakúpenie lístkov na väčšinu vlakov, autobusov, lodí a a verejnú prepravu v 75 mestách za polovičnú cenu*. Zľava na väčšinu horských exkurzií. Táto možnosť je vhodná pre tých, ktorí využili na dopravu auto. Platí 1 mesiac. Možné zakúpiť aj priamo vo Švajčiarsku.

  Dostupný aj ako E-ticket (lístky sú nestornovateľné).

  Deti mladšie ako 6 rokov cestujú zdarma, nepotrebujú Swiss Family Card.

  Deti 6-15 rokov cestujú zdarma s Family Card (ak cestujú aspoň s jedným rodičom).

  Ceny:

  • 109,00 EUR

  * Na krátke vzdialenosti a mestskú dopravu môže byť zľava aj menšia ako 50% (kvôli nízkej cene).

  Panoramatické trasy

  Pri panoramatických trasách platí, že už cesta je cieľ. Pohodlne sa usaďte a užívajte si výhľady z panoramatických okien vlakov, poštových autobusov alebo lodí.

  Všetky panoramatické trasy sú prístupné zdarma so Swiss Pass, Swiss Youth Pass a Swiss Flexi Pass. Na niektoré je ale potrebná rezervácia vopred spojená s príplatkom.

  Ľadovcový Expres (Glacier Express)

  • Zermatt - Brig - Andermatt - Chur - St. Moritz
  • Asi najpomalší expres na svete. Jazda cez 291 mostov, 91 tunelov a priesmyk Oberalp v 2.033 m n.m. trvá 8 hodín. Vo všetkých vlakoch sú k dispozícii slúchatká s informáciami v 6 jazykoch.
  • Rezervácia miest je povinná (príplatok cca 23 - 43 CHF, podľa sezóny), možná je max. 90 dní vopred. Možná 1. a 2. trieda.
  • Jedlo je donášané priamo do vagóna. Je možné objednať si obed 3-chodové menu za cca 43 CHF, alebo denné menu cca 30 CHF.

  Wilhelm Tell Express

  • Luzern – jazero Vierwaldstättersee – Flüelen – St. Gotthard – Bellinzone – Locarno alebo Lugano ... cca 5 h
  • Spája nemecky hovoriace centrálne Švajčiarsko so slnečným taliansky hovoriacim Ticinom na juhu. Je prepojením vyhliadkovej plavby historickým kolesovým parníkom na jazere Quatre-Cantons spojenej s obedom (90 min.) a jazdy panoramatickým vlakom 1. triedy (vrátane prejazdu 15 km Gotthardským tunelom).
  • Rezervácia je potrebná, možná je max. 60 dní vopred. Vyžaduje sa lístok do 1. triedy. Príplatok je v zime cca 39 CHF a v lete cca 49 CHF a zahŕňa rezerváciu vo vlaku a na lodi, jedlo v lodnej reštaurácii (hodnota cca 19 CHF) a v lete aj uvítací balíček so suvenírom a sprievodcom.
  • Jedlo je vydávané v lodnej reštaurácii na základe voucheru v hodnote cca 19 CHF.

  Bernina Express

  • Chur – St. Moritz – Bernina pass - Tirano (- Lugano) ... cca 4 h 13 min. do Tirana a 3 h 10 min. do Lugana
  • Atraktívna jazda 2 krajinami (Švajčiarsko, Taliansko), 196 mostami a 55 tunelmi. Po prejazde berninským priesmykom v 2.253 m so stúpaním miestami až 70% (najvyššie položená železničná trať vo Švajčiarsku) sa zostupuje do Talianska. V lete sa z Tirana pokračuje luxusným autobusom späť do Švajčiarska, do Lugana. Od roku 2008 patrí železničná trať v oblastiach Albula a Bernina k svetovému dedičstvu UNESCO. Bernina Express prechádza cez obe trasy.
  • Rezervácia miest je povinná, možná je max. 90 dní vopred. Príplatok za vlak v lete cca 14 CHF a v zime cca 10 CHF, príplatok za autobus cca 14 CHF). Možná 1. a 2. trieda.
  • Bernina Express nemá reštauračný vozeň, je tam ale minibarová služba. Obed je možný v Tirane (Taliansko).

  GoldenPass Line

  • (Zurich -) Luzern – Interlaken – Zweisimmen - Montreux (- Geneve) ... cca 5 h 8 min.
  • Spája nemecky hovoriacu časť Švajčiarska s francúzskym regiónom. Trasa vedie okolo 8 jazier, cez 6 kantónov, 3 horskými priesmykmi a to všetko tromi rôznymi vlakmi.
  • Rezervácia nie je povinná, príplatok je cca 8 CHF. Je možné rezervovať VIP miesta v špici vlaku za cca 15 CHF.
  • Medzi Zweisimmen a Montreux je k dispozícii minibar, medzi Luzernom a Interlaken Ost je k dispozícii jedálenský vozeň. Medzi Interlaken Ost a Zweisimmen nie je možné žiadne občerstvenie.

  Palm Express

  • St. Moritz – Lugano
  • Autobusové prepojenie svetoznámeho St. Moritz, južanského šarmu Val Bregaglia a jazera Como (Taliansko).
  • Rezervácia miest je potrebná. K lístkom STS je nutný Alpský príplatok (cca 15 CHF).

  A ďalšie:

  • Čokoládový vlak ... Montreux - Broc
  • Mont Blanc Express ... Martigny – Chamonix
  • Voralpen Express/ Pre-Alpine Express ... Luzern – Rapperswil – St. Gallen – Romanshorn
  • BLS RegioExpress Lötschberger ... (Bern –) Spiez - Lötschberg - Brig
  • Centovalli Railway ... Locarno - Domodossola
  • Lago Maggiore Express ... Locarno - Domodossola - Arona - Boat - Locarno
  Typy vlakov

  Pri vlakoch sa môžete stretnúť s označeniami InterCity (IC, spája veľké mestá bez medzizastávok), InterCity Neigezug(ICN — ako IC, ale sú naklápacie, takže jazda v zákrutách je pohodlnejšia), InterRegio a RegioExpress (IR resp. RE, jazdia po rovnakých tratiach ako IC a po vedľajších tratiach, spájajú stredne veľké mestá). Vo všetkých staniciach a zastávkach stoja regionálne vlaky a veľké mestá sú vybavené tzv. S-Bahn (S, obsluha predmestí veľkých miest).

  Všetky diaľkové vlaky, väčšina regionálnych vlakov a časť lodí je vybavená 1. a 2. triedou. Aj v 2. triede sa stretnete s vysokým štandardom komfortu, v 1. triede budú však sedadlá ešte širšie, pohodlnejšie a menej obsadené.

  Rezervácia miest vo vlakoch je nutná len vo výnimočných prípadoch (napr. niektoré panoramatické trasy či medzinárodná preprava). 

  Všetky dopravné prostriedky siete Swiss Travel System sú nefajčiarske.

   Preprava bicyklov

   Pokiaľ cestujete s vlastným bicyklom a máte lístok siete STS, môžete s ním cestovať v patrične označených vagónoch za poplatok cca 12 CHF /deň. V opačnom prípade, teda s bežným lístkom, to bude za cca 18 CHF. Preprava bicyklov zapožičaných na staniciach je zdarma. Vo vlakoch ICN je potrebná rezervácia (spoplatnená, cca 5 CHF).

   Bicykel je možné poslať vlakom aj ako batožinu. Cena je cca 16 CHF, vyzdvihnutie bicykla je možné zhruba o 2 dni od jeho odoslania.

    Batožina

    Dopravný systém myslí aj na batožinu.

    • Využiť môžete službu Fly Rail Baggage, vďaka ktorej si môžete nechať poslať batožinu (max. 32 kg /kus) z ktoréhokoľvek medzinárodného letiska na svete až do cieľovej destinácie vo Švajčiarsku (na železničnú stanicu). (cca 22 CHF /1 kus batožiny)
    • Rovnako je tomu aj cestou späť, kedy môžete vďaka službe Check-in svoju batožinu odovzdať na železničnej stanici vo svojej cieľovej destinácii a zároveň už dostanete palubný lístok do lietadla (na lety z Zurichu a Genevy možné z cca 50 železničných staníc, na lety z Bernu možné z cca 27 železničných staníc). (cca 22 CHF /1 kus batožiny)
    • Treťou službou je Fast Baggage, ktorá vám umožní nechať si v rámci Švajčiarska dopraviť batožinu (max. 25 kg /kus, napr. kočík, lyže či snowboard, nie bicykle) kam potrebujete (platí pre 45 vybraných železničných staníc). Pokiaľ ju chcete mať v cieľovej stanici ešte v rovnaký deň, odovzdajte ju do 9 hod. ráno a vyzdvihnúť si ju budete môcť na zvolenej stanici po 18 hod. Vďaka tejto službe si môžete užiť celodenné cestovanie a spoznávanie bez starostí s vláčením batožiny. (cca 22 CHF /1 kus batožiny resp. 17 CHF pre rodiny s Family Card a skupiny od 10 osôb)
    Hľadať