Benátska oblasť

Benátska oblasť

Precenicco, Casale sul Sile
Vybavenie strediska
Gastronómia a enológia
História a pamiatky
Kúpanie
Príroda
Vhodné pre rodiny s deťmi
Vzdialenosť od Bratislavy
600 km
počet zjazdoviek
Lanovky a vleky:
AKCIA od 2,070 €
Zoznam ubytovaní Detailné info

Plavba lagúnami, blízkosť mora, návšteva Benátok a úžasná gastronómia. Plavte sa Talianskom!

O oblasti

Taliansko ponúka pozoruhodné vodné trasy, aké inde nenájdete. Regióny Benátsko (Veneto) a Furlansko-Júlske Benátky (Friuli Venezia Giulia) sú najrozsiahlejšou a najkomplexnejšou riečnou plavebnou oblasťou. Nachádzajú sa na severovýchode krajiny, kde hraničia so Slovinskom a Rakúskom. Ide o turisticky veľmi obľúbenú oblasť a to jednak kvôli úchvatným mestám ako Benátky, Terst a Verona, úžasným pieskovým plážam Jadranského mora, ale tiež vďaka širokej palete možností, čo sa týka vodného turizmu.

Oba spomínané regióny sú prepojené splavným kanálom, ktorý bol vybudovaný ešte za 1. svetovej vojny. Môžete si tu totiž užiť plavbu v rozsiahlych lagúnach, na riekach a splavných kanáloch, ktoré tvoria pestrú a zaujímavú splavnú oblasť.

Taliansko je výnimočné aj svojou gastronómiou, hlavne vďaka širokej a hlavne čerstvej ponuke rýb a kôrovcov.

Vybrať si môžete z dvoch prístavov. Casale sul Sile je mestečko na rieke Sile na severnom konci benátskej zátoky. Precenicco je mestečko na rieke Stella medzi Udine a Bibione. Ponúkané sú 4 itineráry, každý je nastavený tak, aby pokryl plavbu na 7-14 dní. Je možné plaviť sa aj len 4 dni, pričom sa poplavíte len časťou trasy a vrátite sa do východiskového prístavu.

Oblasť je ideálna na rodinnú plavbu.

 

Plusy

 • Blízkosť Benátok
 • More s početnými možnosťami kúpania
 • Morská gastronómia
 • Dych histórie
 • Svet tradičného rybárčenia

 

Turistické atrakcie

 • Benátska lagúna s jej zachovalou prírodou
 • Benátsky karneval
 • Gastronómia
 • Viaceré pamiatky zapísané v UNESCO
 • Fúkači skla v Murano
 • Benátky: jedno z najromantickejších európskych miest, pamiatky ako Dóžov palác, zvonica Campanile, námestie San Marco, Guggenheimove múzeum, Most vzdychov...
 • Padova: jedno z najdôležitejších talianskych miest so starou univerzitou, maľbami od Giotta, s bazilikou Sant' Antonio, kaplnkou Scrovegniovcov, nádhernými námestiami, palácmi a tiež kanálom zo 16. storočia, ktorý ju spája s Benátkami.

 

Letné slávnosti

V lete sa v oblasti Veneto (Benátsko) a Friuli Venezia Giulia koná množstvo folklórnych slávností, ktoré vám nádherne obohatia dovolenku. Výborným dejiskom sú im staré mestečká na jadranskom pobreží.

 • Festival Marciliana v Chiogii - 2. polovica júna: jedna z najsrdečnejších udalostí na tomto malom ostrove nazývanom "malé Benátky", skutočnom klenote benátskej architektúry. Tímy tu bojujú v tradičných odevoch o trofej nazývanú Palio. Budete mať možnosť ochutnať čerstvé jedlá miestnej kuchyne. Stačí zakotviť a prejsť sa do centra mestečka.
 • Pálenie zvonice v Caorle - 2. júlový víkend: trochu severnejšie od Chioggie je Caorle. Pálenie zvonice je ich najdôležitejší folklórny letný festival. Ich cylindrická zvonica je vtedy večer nasvietená ohnivo červeným svetlom, ako to vyžaduje stará námornícka tradícia. Počas celého víkendu sa tu koná mnoho zaujímavých akcií. Zakotviť môžete neďaleko centra a na festival dokráčať 10 minút.
 • Festival Redentore v Benátkach - 3. júlový víkend: najstaršia benátska slávnosť, slávna noc ohňostrojov, ktoré pripomínajú morové epidémie v 16. storočí, počas ktorých umrel napr. aj slávny maliar Tizian. Sú to 3 dni sú najdôležitejším letným benátskym víkendom. Nielenže sú známe úchvatným ohňostrojom odrážajúcim sa na vodách pri Dóžovom paláci a následnými oslavami na plážach Lida, ale tiež plávajúcim 300 m dlhým mostom vedúcim k bazilike Redentore na ostrove Giudecca a nedeľnými vesliarskymi regatami, ktoré ukazujú benátske navigačnú zručnosť.
 • Air Show v Lignano Sabbiadoro - koniec júla: letecká akrobacia so svetoznámymi Frecce Tricolori (Trojfarebné šípy), ktorí patria pod talianske armádne vzdušné sily. Túto veľkolepú show je dobré sledovať z pláže alebo priamo z paluby lode v Maranskej lagúne.
Prístav Casale sul Sile

Casale sul Sile je východiskovým prístavom pre plavbu regiónom Benátsko (Veneto).

Základňa

Základňa sa nachádza len pár km od krásneho stredovekého mestečka Treviso, ktoré sa isto oplatí navštíviť a len asi 500 m od historického centra malého mestečka nazývaného Casier, do ktorého sa poľahky dostanete na bicykli a nájdete tam všetky potrebné služby a zásoby.

Nájdete ju na uzamknutom súkromnom pozemku s nekrytým aj krytým parkovaním.

Lode kotvia v uzatvorenom prístavisku, z ktorého sa do rieky dostanete padacím mostom, ktorý je ale možné otvoriť len počas otváracích hodín základne. Preto je vždy nutné oznámiť personálu čas, kedy chcete základňu opustiť a zatelefonovať aj chvíľu pred návratom. Základňa je otvorená od marca do októbra medzi 830-1230 hod. a 1400-1800 hod.

V blízkosti

 • Vlaková stanica: Treviso Centrale (8 km), Quarto d'Altino (10 km), Venice Mestre (25 km)
 • Letisko: Marco Polo v Benátkach (22 km), Canova v Treviso (10 km)
 • Vzdialenosť z Bratislavy: 655 km

 

Trasy plavieb

BENÁTSKA LAGÚNA ... 25 hodín, 7 dní, 2 plavebné komory a 2 dvíhacie mosty
 • Navrhovaná trasa: Casale sul Sile / Jesolo / Burano / Benátky / Lido / Casale sul Sile
 • Národný park rieky Sile, benátska lagúna s mnohými málo známymi krásnymi ostrovčekmi (napr. Sant’Erasmo, Pellestrina, Vignole, San Francesco del Deserto, Torcello), preslávené Benátky, okúpanie sa na jadranskom pobreží. Skvelá kombinácia prírody, kultúry a histórie.
 • Najpopulárnejšia trasa s veľmi málo plavebnými komorami a dvíhacími mostami. Kanál vychádzajúci z Casale sul Sile je obklopený zeleňou, s cyklistickým chodníkom povedľa. Vhodná trasa aj na kúpanie, obzvlášť trasa na Jesolo.
BENÁTSKA LAGÚNA A RIVIERA DEL BRENTA ... 25 hodín, 7 (alebo 14 dní), 8 plavebných komôr a 20 dvíhacích mostov
 • Navrhovaná trasa: Casale sul Sile / Burano / Benátky / Lido / Dolo / Stra / Padova / Casale sul Sile
 • Priamo uprostred lagúny sú Benátky s možnosťou návštevy námestia a baziliky San Marko, tradičnými uličkami, početnými kostolmi či plavbou na gondole po Grand Canal. Odtiaľ pokračujete k menším ostrovom v lagúne, ktorými sú Burano a Murano, obe zapísané ako súčasť svetového dedičstva UNESCO (Burano s jeho farebnými domami a Murano s majstrovskou prácou sklárov). Nasleduje Riviera del Brenta s kanálom zo 16. storočia s početnými verejnými kotviskami pred majestátnymi vilami, z ktorých mnohé boli navrhnuté známym renesančným architektom Andreom Palladiom (navštíviť sa dá 5 z nich v okolí Mira, Dolo a Stra, pričom najznámejšia a zapísaná v svetovom dedičstve UNESCO je Villa Pisani známa ako "La Nazionale") a Padova, kde určite nevynechajte kaplnku Scrovegniovcov.
 • Riviera del Brenta má početné dvíhacie mosty, takže preplávanie do Padovy trvá dlhšie. V Padove sa dá zakotviť blízko historického centra a mesto si prehliadnuť na bicykli.
 • Odporúčame mať so sebou bicykle. Trasa je monumentálna a plná kultúry, nie sú tam miesta vhodné na kúpanie.
BENÁTSKE POBREŽIE ... 25 hodín, 7 dní (minimálne 5 dní), jednosmerná plavba, 6 plavebných komôr a 5 dvíhacích mostov
 • Navrhovaná trasa: Precenicco / Marano/ Lignano / Bibione / Caorle / San Dona / Casale sul Sile
 • Každý deň na inej pláži (najznámejšie talianske pláže Jesolo, Lignano, Bibione a Caorle a ich večerné živé nákupné promenády), ďalej od formálnych Benátok, pokojná plavba kľudným pobrežným kanálom, rybárske dedinky a lagúny, dostatok kotvísk (aj tých zdarma). Zakomponovať sa dajú aj samotné Benátky na 1-2 noci.
 • Odporúčame výlet ku Concordia Sagittaria (dávny rímsky riečny prístav Concordia Sagittaria) a Portogruaro, nazývanému aj Malé Benátky.

 

Špecifiká plavieb

V benátskej lagúne je pomerne veľká premávka a počet lodí. Preto sú pre vás vyhradené 3 možnosti kotvenia v tých častiach lagúny, kde nie sú iné alternatívy: Burano, Vignole a Chioggia. Tieto miesta sú vhodné na strávenie noci, alebo na ukotvenie lode, aby ste si mohli urobiť výlet na pevninu.

Všetky tieto miesta sú v pešej vzdialenosti k zastávke vodného autobusu ACTV a sú napojené na ostatné trasy vodných autobusov v lagúne (http://actv.avmspa.it).

V závislosti od svojej schopnosti ovládania lode sa môžete rozhodnúť zakotviť na týchto pokojných miestach a využiť hustú sieť vodných autobusov na pohyb medzi ostrovčekmi a Benátkami.

Tieto kotviace miesta sú bez obsluhy.

Počas svojho pobytu rešpektujte hladiny prílivu a odlivu a nechajte vždy nejaké lano navyše.

Plavte sa Talianskom!

Prístav Precenicco

Precenicco je východiskovým prístavom pre plavbu regiónom Furlansko-Júlske Benátky (Friuli Venezia Giulia). Nachádza sa len pár km od výjazdu z diaľnice A4 (Latisana).

Základňa

Základňa sa nachádza na námestí pri fontáne a kostole.

Lode sú ukotvené na rieke Stella a mólo je prístupné kedykoľvek.

Základňa ponúka oplotené súkromné parkovanie, kryté parkovanie tam ale možné nie je.

Najbližší supermarket je vzdialený 2 km a je prístupný na bicykli. Neďaleko je tiež dobre zásobená pekáreň a farma predávajúca ovocie a zeleninu.

Základňa je otvorená od marca do októbra medzi 830-1230 hod. a 1400-1800 hod.

V blízkosti

 • Vlaková stanica: Latisana (10 km)
 • Letisko: Marco Polo v Benátkach (87 km), Canova v Treviso (91 km), Ronchi dei Legionari v Terste (55 km)
 • Vzdialenosť z Bratislavy: 600 km

 

Trasy plavieb

LAGÚNA CAORLE A MAGICKÉ FURLANDSKO-JÚLSKE BENÁTKY ... 25 hodín, 7 dní, 2 plavebné komory a 2 dvíhacie mosty
 • Navrhovaná trasa: Precenicco / Marano/ Cervignano / Aquileia / Grado / Lignano / Bibione / Caorle / Concordia Sagittaria / Portogruaro / Precenicco
 • Najznámejšie talianske pláže zahŕňajúce Jesolo, Lignano, Bibione a Caorle a ich večerné živé nákupné promenády. O kus ďalej je dávny rímsky riečny prístav Concordia Sagittaria a Portogruaro, nazývané aj Malé Benátky, dosiahnuteľné na bicykli, s priestranným zachovaným námestím a historickými vodnými mlynmi na rieke Lemene. Nedotknuté prírodné prostredie nájdete v lagúnach a riekach Furlansko-Júlskych Benátok (tradičné domy medzi trstinou, reštaurácie prístupné len po vode, prímorské dedinky Grado a Marano či tisícročnú Aquileiu s jej antickými ruinami zapísanú na zozname svetového dedičstva UNESCO). 
 • Ideálna plavba na leto pomedzi prímorské rezorty a kľudné lagúny, kde si dosýta užijete kúpanie a jedenie v rybárskych chatkách. Skvelý tip na spoznávanie talianskych chutí a tradícií.
 • Mnoho marín s kotviskami blízko historických centier.
 • Benátky sa odtiaľto dajú stihnúť len pri plavbe na 2 týždne.
BENÁTSKE POBREŽIE ... 25 hodín, 7 dní (minimálne 5 dní), jednosmerná plavba, 6 plavebných komôr a 5 dvíhacích mostov
 • Navrhovaná trasa: Precenicco / Marano/ Lignano / Bibione / Caorle / San Dona / Casale sul Sile
 • Každý deň na inej pláži (najznámejšie talianske pláže Jesolo, Lignano, Bibione a Caorle a ich večerné živé nákupné promenády), ďalej od formálnych Benátok, pokojná plavba kľudným pobrežným kanálom, rybárske dedinky a lagúny, dostatok kotvísk (aj tých zdarma). Zakomponovať sa dajú aj samotné Benátky na 1-2 noci.
 • Odporúčame výlet ku Concordia Sagittaria (dávny rímsky riečny prístav Concordia Sagittaria) a Portogruaro, nazývanému aj Malé Benátky.

Plavte sa Talianskom!

Lode

Lode Minuetto sú pomerne nové. Prvý typ, loď Minuetto 6+ bol vytvorený v rokoch 2009. V roku 2017 mu bol daný nový šat a vznikla loď Minuetto 8+ a následne v roku 2020 boli doplnené lode Minuetto Electric 8+ s elektromotorom.

 • Minuetto 6+ (pre 6/8 osôb) - vhodné aj pre osoby na vozíčku!
 • Minuetto 8+ (pre 8/10 osôb)
 • Minuetto Electric 8+ (pre 8/10 osôb)

Z roku 2024 pochádzajú lode kategórie Balt. Kým Suncamper 35 je najmenšou tu ponúkanou loďou a je ideálna pre dvojicu, loď Grand 37 je najluxusnejším variantom a je ideálna pre 4 osoby s možnosťou ubytovať maximálne 6 osôb.

Mapa

45.7876042, 13.0774589

Ubytovania

Hľadať