Maďarsko

Maďarsko

Tokaj, Kisköre

Na obľúbených lodiach Nicols sa môžete plaviť aj v blízkom Maďarsku, navyše priamo v oblasti preslávenej vínami.

K dispozícii sú lode kategórie Estivale a 2 základne na severovýchode Maďarska:

 • Tokaj (430 km z Bratislavy a len 90 km z Košíc)
 • Kisköre (345 km z Bratislavy a len 180 km z Košíc)

Vzdialenosť medzi základňami je 256 km, čo predstavuje cca 30 hodín jednosmernej plavby, počas ktorej prejdete aj 1 plavebnou komorou.

O oblasti

Plavte sa divokými riekami Maďarska! Na výber sú dve oblasti. Na juhu je Kisköre, ktoré umožní plaviť sa jazerom a národnými parkami a na severe známy Tokaj, ktorý je srdcom svetoznámej vinárskej oblasti. Novinkou je možnosť jednosmernej plavby medzi týmito mestečkami, čiže z Tokaja do Kisköre resp. naopak (vtedy treba počítať s príplatkom 150 € a nutnosťou presunu k autu na vlastné náklady).

Nevynechajte

 • Historické vinice regiónu Tokaj-Hegyalja (zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO od 2002), vinice v Bodrogheresztúr, Sárospatak, Hercegkút a Sátoraljaújhely
 • Kúpanie v Kisköre, Abádszalók, Tiszafüred, Sarud a Poroszló. Kúpanie v rieke je tu povolené.
 • Národný park Hortobágy s viac ako 330 druhmi vtákov - maďarská pusta (zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO), chránený park Bodrogzug-Tokaj, ekocentrum a obrovské akvárium v Poroszló. Výnimočným a nezabudnuteľným je v polovici júna podvečerný prírodný jav nazývaný "kvitnutie" Tisy alebo "Tisový kvet". Ide o rojenie podeniek, ktoré je vlastne ich svadobným letom, po ktorom nakladú do vody vajíčka.
 • Tokaj a jeho vínne pivnice zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, pevnosť v Sárospatak (15.-16. storočie), zámok Andrássyovcov v Tiszadob, protestantský kostol v Szabolcs z 11. storočia
Východiskový prístav Tokaj

Objavte Tokaj z vôd rieky Bodrog: mestá vína a festivalov, výborných reštaurácií a pivníc zapísaných v zozname svetových pamiatok UNESCO. Ochutnajte slávne víno Tokaj, ktoré už Ľudovít XIV opísal ako "víno kráľov a kráľa vín". Na výber sú 3 smery:

Plavte sa riekou Bodrog po mesto Sátoraljaújhely pri slovenskej hranici. Navštíviť tu môžete dobrodružný park Zemplén s lanovkou, zipline a vyhliadkou. Zaujímavý je aj renesančný zámok Sárospatak, či dedinka Bodrogkeresztúr s možným výletom na kanoe chráneným parkom Bodrogzug-Tokaj a nezabudnite, všade naokolo sú pivničky zapísané do zoznamu svetových pamiatok UNESCO.

Z Tokaja sa môžete plaviť aj Hornou Tiszou smerom na sever cez Tiszabercel do Dombrádu. Alebo smerom na juh až po hydroelektráreň Tiszalök.

Flotila Nicols:

 • Estivale: Quattro® B, Sixto®, Octo®

Odporúčané trasy:

 • 1 týždeň ... Tokaj / Sátoraljaújhely / Dombrád / Tokaj ... 250 km ... 0 vzdúvadiel ... 31 hodín
 • Minitýždeň ... Tokaj / Sátoraljaújhely / Dombrád / Tokaj ... 200 km ... 0 vzdúvadiel ... 25 hodín
 • Víkend 2 dni ... Tokaj / Sárospatak / Tokaj ... 74 km ... 0 vzdúvadiel ... 9 hodín

Jednosmerná plavba:

1 týždeň ... Tokaj / Kisköre ... 256 km ... 1 vzdúvadlo ... 31 hodín

Prístup:

 • Auto: Bratislava (430 km), Košice (90 km)
 • Vlak: Miskolc (55 km)
Východiskový prístav Kisköre

Plavte sa jazerom aj riekou, zastavte sa v Abádszalók a Tiszafüred kvôli kúpaniu, rybačke či skvelému jedlu v niektorej z miestnych reštaurácií. Plaviac sa proti prúdu rieky Tisza sa môžete zastaviť v Tiszacsege so známou rybacou reštauráciou Halászcsárda a pokračovať po vodnú elektráreň Tiszalök. Cestou späť odporúčame zastávku na zámku Andrássyovcov v Tiszadob.

Pri jazere Tisza určite nevynechajte Ecocentrum s najväčším európskym akváriom v Poroszló.

Národný park Hortobágy by tiež nemal uniknúť milovníkom prírody. Dozviete sa tu všetko o maďarskej puste, ktorá je najrozsiahlejšou stepou strednej Európy a je zapísaná do svetového dedičstva UNESCO.

Výnimočným a nezabudnuteľným je v polovici júna podvečerný prírodný jav nazývaný "kvitnutie" Tisy alebo "Tisový kvet". Ide o rojenie podeniek, ktoré je vlastne ich svadobným letom, po ktorom nakladú do vody vajíčka.

Flotila Nicols:

 • Estivale: Quattro® B, Sixto®, Octo®

Odporúčané trasy:

 • 1 týždeň ... Kisköre / jazero Tisza / Tiszadob (Tiszalök je tiež ľahko dostupný) / Kisköre ... 230 km ... 0 vzdúvadiel ... 29 hodín
 • Minitýždeň ... Kisköre / Tiszacsege / Kisköre ... 100 km ... 0 vzdúvadiel ... 12 hodín
 • Víkend 2 dni ...  / Tiszafüred / Kisköre ... 60 km ... 0 vzdúvadiel ... 8 hodín

Jednosmerná plavba:

1 týždeň ... Kisköre / Tokaj ... 256 km ... 1 vzdúvadlo ... 31 hodín

Prístup:

 • Auto: Bratislava (345 km), Košice (180 km)
 • Vlak: Füzesabony (35 km)
Mapa

48.1172148, 21.4089015

Ubytovania

Akcie

Hľadať