Kapitánom na vlastnej lodi

Byť kapitánom na vlastnej lodi, pripravovať si francúzske špeciality na lodnom sporáku, sledovať okolitú krajinu z okna svojej kabíny či vnímať netypické pohľady na čarovnú francúzsku krajinu s pohárom červeného vína v ruke z vyhliadkovej paluby – to je dovolenka, ktorá Vám prinesie neopakovateľné dojmy a zážitky, avšak celou svojou filozofiou sa vymyká súčasným trendom masovej dovolenkovej turistiky. Až na špeciálne výnimky (dĺžka lode 13m a viac) nepotrebujete pritom žiadne oprávnenie na vedenie lode! Romantická plavba na riečnej lodi je ideálnou dovolenkou pre všetkých, ktorí chcú prežiť neobvyklé a nezabudnuteľné zážitky. Nájdite si čas objaviť krásy Francúzska (ale aj časti Nemecka či Portugalska) a stráviť príjemné chvíle v srdci prírody v rytme udávanom pokojným tokom vody...

Novinky
 • Nové lode: Sixto Green pohaňaná elektrinou a teda plaviaca sa tichúčko a bez znečisťovania (zatiaľ v Alsasku), Octo Fly C s najmodernejším vybavením. K novším modelom sa radia aj Sixto Prestige C (vo vybavené klimatizácia, riadenie zvnútra aj z paluby, TV so satelitnou anténou, mikrovlnná rúra, umývačka riadu) a Confort 900 DP (oproti Confort 900 má dvojité pilotovanie, teda aj na hornej palube).
 • Vylepšenie rady Confort: všetky lode Confort 1350 a 1100 majú elektrické toalety.
 • Formula All inclusive na týždenné a dlhšie plavby, ktorá zahŕňa 2 bicykle + plavebného sprievodcu + upratanie na konci plavby + uteráky a utierky + pohonné hmoty (400-630 € podľa typu lode). 
 • Možnosť priplatiť si gril (40 € /týždeň), wifi (50 € /týždeň) a oddychový matrac na palubu (7 €).

 

  Technika plavby

  Riadenie lode je zvládnuteľné aj pre nováčikov a nepotrebujete naň žiadne špeciálne oprávnenie (výnimkou sú lode dĺžky 13 m a viac a plavby v okolí Berlína). Postačí jednoduchá inštruktáž v prvý deň a je z Vás kapitán. Nezabudnite, že hoci je riadenie lode povolené od 16 rokov, vždy je zaň zodpovedný kapitán.

  Počas plavby budete prechádzať väčším či menším počtom vzdúvadiel. Ich využívanie je zdarma. Niektoré sú automatické, iné manuálne a v tom prípade Vás obsluha plavebnej komory môže požiadať o pomoc. V oblasti Charente ich obsluhujú výletníci, takže ich využívanie nie je obmedzené otváracími hodinami. Počas sviatkov môžu byť niektoré plavebné komory uzatvorené, odporúčame sa na to vopred informovať.

  V závislosti od vybranej lokality sa budete plaviť po kanále a / alebo rieke. Rieky sú samozrejme divokejšie ako kanály, ktoré boli vytvorené človekom, a môžu mať na jar a niekedy aj jeseň tendenciu rozvodňovať sa, čo môže byť dôvodom istých obmedzení plavby (napr. plavba len po kanále, zmena východiskového prístavu). Tieto zmeny nemôžu byť dôvodom na stornovanie plavby.

   

   Lode

   Rôzne verzie riečnych lodí majú kapacitu 2 až 12 osôb a tie väčšie sú teda vhodné pre malé partie či 2-3 rodiny. Tie menšie zase pre dvojice či jednotlivcov. Štandard lodí je tiež rôzny. Od jednoduchšie vybavených až po luxusnejšie verzie lodí úrovne VIP či Confort s kabínami vybavenými vlastným WC a sprchou, za niektoré je možné pripojiť i bazénik s vyhrievanou a filtrovanou vodou (2,55 x 3,10 m, obsah 700 l, pre 3 osoby, premeniteľný na terasu, k dispozícii v Alsasku, Akvitánsku, Gaskonsku, Bretónsku, Charente, Franche-Comté a Midi) - pozor, pri pripojení bazénika za lode OCTO©, SIXTO©, N1300, N1310, N1350 a N1350 VIP je potrebné povolenie na vedenie lode. Pobyt na lodi si však vždy vyžaduje istú toleranciu voči ostatným pasažierom na lodi. Každá loď má vlastnú kúpelňu, sprchovací kút, WC, salón s kuchynským kútom a často až 360° výhľadom, veľkoplošné posuvné bočné okná či otvárateľné steny alebo strechy.

   Bezpečnosť na lodi

   Presuny medzi prednou a zadnou časťou lode sú zabezpečené protišmykovým povrchom, držadlom a 60cm zábradlím (okrem R750 a N800). Zadná terasa rady Sedan a Confort je v rovnakej výškovej úrovni ako salón, nehrozí teda žiadne zakopnutie. Predná terasa rady Confort je pre maximálnu bezpečnosť dostupná chodbičkou zapustenou do trupu lode takmer 1m. Všetky tieto kritériá umožňujú pohyb na palube lodí aj deťom a osobám so zníženou mobilitou.

   Výber lode

   Do úvahy berte jej rozmery, kapacitu (napr. 4-6 znamená že odporúčaný počet osôb sú 4 a maximálny 6, rozdiel tvoria najčastejšie 2 lôžka v salóne), rozdelenie kabín, vnútorné vybavenie, prvky zaisťujúce bezpečnosť detí...

   • ak hľadáte jednoduchú a ľahkoovládateľnú loď za zaujímavú cenu, vyberte si sériu Riviera
   • ak hľadáte loď pre 2 osoby, voľte medzi loďami Estivale (Duo), Sedan (800, Primo).
   • ak máte deti, ideálna je séria Sedan alebo Estivale: zadná terasa je v úrovni obývačky a prechodu medzi interiérom a exteriérom teda nebránia schody, zábradlie terasy má výšku cca 1m a vďaka posuvným priehľadným dverám je zo salónu výhľad na terasu, takže môžete svoje deti bez problémov sledovať
   • ak hľadáte loď pre 2, 3, alebo 4 páry, vyberte si sériu Confort, kde má každá kajuta svoju kúpeľňu  
   • skutočné potešenie z plavby Vám poskytne nová generácia Estivale, ktorá disponuje veľmi kvalitným vybavením a jednoduchým prístupom na loď (vďaka bočným a zadným dvierkam)  

   Tu je prehľad lodí podľa kapacity (vyššie číslo označuje kapacitu lode s obsadenými lôžkami v salóne):

   • lode pre 2-4 osoby: Estivale DUO, Sedan PRIMO©, Sedan 800
   • lode pre 4-6 osoby: Estivale QUATTRO & QUATTRO S©, SIXTO© PRESTIGE, SIXTO© PRESTIGE C, Confort 900 a 900 DP, Confort 1350 VIP
   • lode pre 6-8 osôb: Estivale SIXTO©, Estivale SIXTO© GREEN, Confort 1100, Sedan 1000 & 1010, Riviera 920, Riviera 1120
   • lode pre 8-10 osôb: Estivale OCTO©, Estivale OCTO© FLY C, Confort 1350, Sedan 1150, 1160, 1160N & 1170, Riviera 1130
   • lode pre 10-12 osôb: Sedan 1310

    

    Aktivity

    Počas plavby sa môžete zastaviť kde sa Vám páči, samozrejme mimo súkromných pozemkov. Ak si vyberiete pokoj vidieka, rešpektujte prosím prírodu a nenechajte po sebe žiadne stopy. Pokiaľ Vám viac vyhovuje ruch mestečiek alebo dedín ktorými prechádzate, využite prístavy, ktoré Vám často za nepatrný poplatok poskytnú základné služby a zároveň dobrý prístup k návšteve miest. Cenné informácie (trasa, vzdúvadlá, miesta na načerpanie vody, okolité zaujímavosti...) Vám poskytne brožúra plavebný sprievodca, ktorú si môžete objednať spolu s plavbou (cca 23 €).

    Tipy na spestrenie plavby:

    • bicykle ... či už na objavovanie okolia kanála, návštevy dedín a miestnych zaujímavostí alebo len na cestu do obchodu. Odporúčame rezervovať spolu s plavbou (dospelý:  40 € /týždeň, 26 € /minitýždeň resp. víkend 3 dni, 20 €/ víkend 2 dni, 6 €/ deň navyše, dieťa: 35 € /týždeň, 23 € /minitýždeň resp. víkend 3 dni, 18 €/ víkend 2 dni, 5 €/ deň navyše). Nebudete ľutovať. Nosenie prílb je u detí vrelo odporúčané. Nezabudnite im ich z domu priniesť! Je možné zapožičať i detskú sedačku (10 €). Na palubu je možné vziať max. 4 bicykle.
    • rybárčenie ... nutné zakúpiť si pred plavbou v miestnom rybárskom obchode alebo niektorých trafikách rybársky lístok (cca 30 €, platnosť 15 dní).
    • kúpanie ... v závislosti od vybraného regiónu v riekach a na vodných plochách v blízkosti Vašej trasy, v bazénoch a vodných centrách miest a mestečiek ktorými prechádzate, alebo v prídavnom bazéniku (exkluzivita Nicols, veľkosť 2,55m x 3,10m, objem 700 l, pre 3 osoby) ktorý sa k veľkej radosti malých aj veľkých pripojí k vybranej lodi (okrem rady Riviera a lode N800 a Primo©). Upozornenie k bazéniku: pri pripojení za lode OCTO, SIXTO, N1310, N1350 a ich podtypy je potrebné povolenie na vedenie lode.

    Pomedzi všetky dostupné aktivity si však určite urobte čas aj na sladké ničnerobenie. Zakotvite pod cyprusmi kanála Midi, plavte sa pokojnými vodami riečky, ľahnite si do tieňa na terasu alebo na slnkom zaliatu hornú palubu a vychutnávajte si v pokoji potešenie z oddychu.

     

     Praktické informácie
     • Nezabudnite si pohodlné nešmykľavé prezúvky, opaľovací krém, slnečné okuliare, pokrývku hlavy, nezabudnite na fotoaparát. Kufre sú na lodi neskladné, preto si batožinu zbaľte radšej do tašiek.
     • Voda natankovaná do lode nemusí byť pitná. Na varenie je však samozrejme dostačujúca.
     • Na mieste si môžete zapožičať uteráky (cca 12 € /sada 1 rukavica + 1 uterák + 1 utierka), utierky (4 € /2 utierky + 1 uterák na ruky) či konvertor 12V / 220V (cca 10 €) i objednať wifi (50 € /Wifi 3 Gb).
     • Pri plavbe s deťmi odporúčame myslieť na plávacie vesty (detské vesty cca 0-30 kg k dispozícii na vyžiadanie na základni) alebo rukávky.
     • Odporúčame objednanie plavebného sprievodcu (25 € vo Francúzsku a 15 € v Portugalsku), ktorý obsahuje mapy a popisy zvolenej oblasti vo francúzštine, angličtine a nemčine.
     • Na palubu lode si môžete za príplatok cca 40 € vziať aj svojho domáceho miláčika.
     • Každý prístav má verejné bezplatné alebo súkromné platené parkovisko - nestrážené (cca 40 € /týždeň, 26 € /minitýždeň resp. víkend 3 dni, 20 € /víkend 2 dni, 6 € /deň navyše) resp. garáž (cca 50 € /týždeň, 32 € /minitýždeň resp. víkend 3 dni, 25 € /víkend 2 dni, 7 € /deň navyše).
     • Je možné predplatiť si upratanie interiéru lode (100 € resp. 130 € pri lodiach dlhých 10 m a viac) resp. jej exteriéru (50 € resp. 70 € pri lodiach dlhých 10 m a viac).
     • Je možné využiť formulu All inclusive na týždenné a dlhšie plavby, ktorá zahŕňa 2 bicykle + plavebného sprievodcu + upratanie na konci plavby + uteráky a utierky + pohonné hmoty (400-630 € podľa typu lode). 
     • Nástup na plavbu a jej ukončenie:
     1. Týždňová plavba: od soboty 15-18h00 do soboty 8-9h00 (niekedy je možná plavba pondelok / pondelok alebo piatok / piatok)
     2. Minitýždňová plavba: od pondelka po 14h00 do piatka do 9h00 alebo od utorka po 14h00 do soboty do 9h00
     3. 5-dňový víkend: od piatka po 16h00 do stredy do 17h00
     4. 4-dňový víkendod piatka po 16h00 do utorka do 17h00
     5. 3-dňový víkendod piatka po 16h00 do pondelka do 17h00
     6. 2-dňový víkendod piatka po 16h00 do nedele do 17h00
     • Pri odchode loď starostlivo upracte a dovezte do prístavu včas. Pri víkendovej plavbe je potrebné odovzdať ju o 16-17,00h, pri ostatných o 8-9,00h.
     • Pri niektorých destináciách je za príplatok 150 € možná aj jednosmerná plavba (z prístavu A do prístavu B). Uvedená cena nezahŕňa transfer auta alebo pasažierov z jedného prístavu do druhého. V mimoriadnych prípadoch môže byť pred odchodom zmenený smer plavby (teda nie z A do B ale z B do A).
     • Pri preberaní lode sa platí vratná kaucia (950 - 1.200 €). Je delená na 2 časti: za upratanie lode (150 € pri lodiach kratších než 10 m a 200 € pri lodiach dlhých 10 m a viac: C1350, C1350 VIP, N1310, N1300, OCTO®, SIXTO®) a za loď (1.000 € za lode kratšie než 10 m a a 1.500 € pre lode dlhé 10 m a viac). Kaucia za upratanie sa neplatí v Nemecku (v prípade neupratania však samozrejme budú faktúrovať poplatky). Kaucia za loď môže byť znížená na polovicu (teda 450 €) pri zaplatení špeciálneho poistenia. Toto sa vzťahuje na prípadné storno alebo poškodenie lode. Poistenie sa podpisuje a platí až pred vyplávaním, jeho cena zodpovedá 5% ceny prenájmu lode.
     • Cena prenájmu lode zahŕňa: prenájom lode, posteľnú bielizeň, používanie lodnej kuchynky (vybavenej riadom, chladničkou a min. dvojplatničkou, niekde však aj sporákom s rúrou na pečenie a samostatným grilom), palubnú knihu, technickú asistenciu 7/7, poistenie lode. Upratanie lode nie je v cene.
     • Cena prenájmu lode ne zahŕňa: povinné príplatky ako vratná kaucia (150-200 € za upratanie a 1.000-1.500 € za loď), spotreba plynu, oleja, pohonných hmôt (spotreba za hodinu plavby podľa tabuľky vyššie, cca 30-50 € /deň).

      

      Zľavy

      Destinácie mesiaca február: - 20-15 %

      • na týždňové a dlhšie plavby na destinácie Bretónsko, Lot, Akvitánsko, Franche Compté a Údolie Saony
      • na všetky lode, všetky prístavy
      • -20 % na týždenné a dlhšie plavby
      • -15 % na plavby kratšie ako týždeň
      • pri objednávke do 28.2.2018
      • nedá sa kombinovať s inými zľavami

      Lode mesiaca február: - 600-200 €

      • na týždňové plavby na vybraných typoch lodí
      • -600 € na týždenné a dlhšie plavby na SIXTO Prestige z Plagny alebo SIXTO Green zo Saverne (resp. -300 € na kratšie plavby)
      • -400 € na týždenné a dlhšie plavby na QUATTRO S (resp. -200 € na kratšie plavby)
      • -200 € na týždenné a dlhšie plavby na N800, PRIMO alebo DUO (resp. -100 € na kratšie plavby)
      • pri objednávke do 28.2.2018
      • nedá sa kombinovať s inými zľavami

      Sezónne zľavy: - 30-15 %

      • - 30 % na týždenné alebo dlhšie plavby v marci
      • - 25 % na týždenné alebo dlhšie plavby v apríli
      • - 20 % na týždenné alebo dlhšie plavby v septembri a októbri
      • - 15 % na kratšie ako týždenné plavby v marci, apríli, septembri a októbri
      • platí na všetky lode (okrem OCTO Fly C) a prístavy (okrem Lübz)
      • pri objednávke do 28.2.2018
      • nedá sa kombinovať s inými zľavami

      Zľava pre páry: - 10%

      • na lode C900 / C900 DP / N1000 / N1010, všetky typy plavieb, prístavy a termíny
      • platí ak je na lodi len 1 pár (teda 2 dospelí)
      • možné kombinovať s ostatnými zľavami max. do výšky 15% (týždňové pobyty) a 10% (pobyty kratšie ako 1 týždeň)

      Rodinná zľava: - 5-10%

      • - 10% ak sú na palube 2 a viac detí mladších ako 16 rokov
      • - 5% ak je na palube 1 dieťa mladšie ako 16 rokov
      • možné kombinovať s ostatnými zľavami max. do výšky 15% (týždňové pobyty) a 10% (pobyty kratšie ako 1 týždeň)

      Zľava pre seniorov: - 5%

      • zľava 5% ak je na palube 1 osoba, ktorá má 65 rokov a viac
      • na všetky typy plavieb, lode, prístavy a termíny
      • možné kombinovať s ostatnými zľavami max. do výšky 15% (týždňové pobyty) a 10% (pobyty kratšie ako 1 týždeň)

      Skupinová zľava: - 5-10%

      • -5% na 2 lode (z celkovej sumy)
      • -7% na 3 lode (z celkovej sumy)
      • -10% na 4 a viac lodí (z celkovej sumy)
      • na všetky typy plavieb, lode, prístavy a termíny
      • možné kombinovať s ostatnými zľavami max. do výšky 15% (týždňové pobyty) a 10% (pobyty kratšie ako 1 týždeň)

      Zľava na dlhý pobyt (2 a viac týždňov): - 10% z druhého a ďalšieho týždňa

      • možné kombinovať s ostatnými zľavami max. do výšky 15% (týždňové pobyty) a 10% (pobyty kratšie ako 1 týždeň) 

      Zľavy príp. príplatky na regióny:

      • Akvitánsko (Bouzies a St-Cirque-Lapopie) ... príplatok 80 € /plavba /loď
      • Portugalsko ... ceny z prvej polovice júla tu výnimočne platia počas celého júla, od konca októbra 2017 do začiatku marca 2018 (s výnimkou 23.12.-6.1.2018) ceny ako v máji ale so zľavou 5%

       

       Prístup
       • Vlastná doprava
       • Vlakom: kontaktujte nás ohľadom zabezpečenia vlakových lístkov prostredníctvom SNCF - po Európe, vnútroštátne po celom Francúzsku, aj na vysokorýchlostné vlaky TGV, Thalys
       Hľadať