Všeobecné informácie o plavbách

Poistenie zájazdu pre prípad úpadku CK

CK HITKA má pre prípad úpadku CK v zmysle zákona č. 170/2018 Z.z. uzavreté poistenie zájazdu v UNIQA poisťovňa, a.s.

Termíny

Vybrané termíny plavieb z jednotlivých prístavov sú uvedené v príslušných tabuľkách. V ponuke sú plavby s vlastnou dopravou.

Čas nástupu na plavbu a jej ukončenie závisia hlavne od jej dĺžky. Ak nie je uvedené inak, platia nasledovné časy:

 • 10-dňová alebo 11-dňová plavba: nástup medzi 15 a 1800 hod. / odovzdanie medzi 8 a 900 hod.
 • Týždňová plavba: nástup medzi 15 a 1800 hod. / odovzdanie medzi 8 a 900 hod.
 • Minitýždňová plavba: nástup pondelok 1500 hod. / odovzdanie piatok 900 hod. alebo nástup utorok 1500 hod. / odovzdanie sobota 900 hod.
 • 4-dňový alebo 5-dňový víkend: len na vyžiadanie
 • 3-dňový víkend: nástup štvrtok 1600 hod. / odovzdanie nedeľa 1700 hod. alebo pondelok 900 hod.
 • 2-dňový víkend: nástup piatok 1600 hod. / odovzdanie nedeľa 1700 hod. alebo pondelok 900 hod.

 

Novinkou 1 je možnosť zaplatiť si príplatok za neskoršie odovzdanie lode, teda namiesto do 9 hod. sa to posunie do 11 hod ... 80 € (nutné rezervovať do 15 dní pred odchodom).

Novinkou 2 je možnosť predĺženého víkendu bez príplatku a teda nechať si loď cez víkend namiesto do 17 hod. až do ďalšieho rána do 9 hod. a to bez príplatku (nutné nahlásiť to vopred, ideálne pri rezervácii).

Novinkou 3 je možnosť 10- a 11-denných plavieb.

Prístup

Účastník plavby nemá v cene svojho zájazdu zahrnuté služby organizátora. Všetky situácie si tak rieši individuálne priamo so zahraničným partnerom CK HITKA (uvedeným v pokynoch na zájazd). Účastník s vlastnou dopravou je za včasný príchod do prístavu, nalodenie sa, absolvovanie zaučenia sa, priebeh samotnej plavby a parkovanie svojho auta zodpovedný sám. Parkovacie miesto nie je zahrnuté v cene plavby.

Jednotlivé prístavy zvyknú mať verejné bezplatné alebo súkromné platené parkovisko. Výšku poplatku nájdete v pokynoch na cestu, resp. jej orientačnú výšku v popisoch kategórií lodí.

Možnosti prístupu

 • Vlastná doprava: auto
 • Vlak: kontaktujte nás ohľadom zabezpečenia vlakových lístkov po Európe, vnútroštátne po celom Francúzsku, na vysokorýchlostné vlaky TGV, Thalys ako aj ohľadom zabezpečenia transferu z vlakovej stanice do prístavu a späť.
 • Lietadlo: kontaktujte nás ohľadom zabezpečenia transferu z letiska do prístavu a späť.
Ubytovanie

Pri plavbách je ubytovanie priamo na prenajatej lodi. Má charakter apartmánu, teda bytu s vlastným kuchynským kútom (varná doska, chladnička, drez a s primeraným množstvom riadov a servisu; bez možnosti priplatenia stravy) a toaletnými zariadeniami (umývadlo, sprcha, WC).

Lode majú rôzne vybavenie a štandard, bližšie informácie sú v popise lodí. Ubytovanie je väčšinou účelné, plošne aj priestorovo veľmi úsporne vybavené.

Lode nemôžu byť obsadené vyšším počtom osôb, než pre aký sú určené. Každá osoba mladšia ako 16 rokov musí mať ako doprovod 1 dospelú osobu. Deti (aj bábätká) sú pri obsadzovaní lode považované za osoby.

Obrázky použité v katalógu a na internetovej stránke majú ilustračný charakter. Nemusí ísť o konkrétnu loď, použitú pri vašom zájazde. Popisy lodí a dostupných aktivít sú len orientačné. Rozdielna kvalita lôžok nemá vplyv na cenu plavby, každé lôžko na lodi sa považuje za plnohodnotné. Za prístelku sa tak nepovažuje ani rozkladacie, vyťahovacie či sklápacie lôžko. Horné lôžko poschodovej postele nie je vhodné pre deti do 6 rokov.

Aj v prípade neobsadenia lode plným počtom osôb podľa kapacity platí objednávateľ za celú loď, teda aj za neobsadené lôžka.

V prípade záujmu o ubytovanie v termínoch, resp. lodiach neuvedených v katalógu, môže CK HITKA zabezpečiť na vyžiadanie aj takéto služby.

V prípade vyšších nárokov na ubytovanie, by mal objednávateľ vo vlastnom záujme CK na túto skutočnosť upozorniť vopred. Pokiaľ tak neurobí ešte pred objednaním lode, vystavuje sa riziku storno poplatkov alebo prípadnej vlastnej nespokojnosti s ponúknutým štandardom ubytovania. Dovolíme si upozorniť na možnosť (náročným ju aj odporúčame) obsadenia lodí nižším počtom osôb ako je ich kapacita. Získate tak priestrannejšie a kvalitnejšie ubytovanie, i keď s cenou tomu primeranou.

CK HITKA ani správca lode nie sú zodpovední v prípade krádeže, straty alebo poškodenia osobných predmetov účastníka plavby. Platí to aj pre spoločné priestory, napr. parkovisko.

Strava

Strava je na lodiach individuálna a vlastná, s možnosťou využitia účelne vybaveného kuchynského kúta (varná doska, chladnička, drez a s primeraným množstvom riadov a servisu) na jej prípravu.

Priplatenie stravy možné nie je.

Počas plavby je možné dopĺňať si zásoby v neďalekých obchodoch.

Technika plavby

Riadenie lode je zvládnuteľné aj pre nováčikov a nie je naň potrebné žiadne špeciálne oprávnenie (výnimkou sú lode dĺžky 13 m a viac a plavby v okolí Berlína). Postačí jednoduchá inštruktáž v prvý deň a je z vás kapitán (pri plavbách v Holandsku a Nemecku je inštruktáž spoplatnená sumou 50 €). Nezabudnite, že hoci je riadenie lode povolené od 16 rokov, vždy je zaň zodpovedný kapitán.

Počas plavby budete prechádzať väčším či menším počtom vzdúvadiel. Ich využívanie je zdarma. Niektoré sú automatické, iné manuálne a v tom prípade vás obsluha plavebnej komory môže požiadať o pomoc. V oblasti Charente ich obsluhujú výletníci, takže ich využívanie nie je obmedzené otváracími hodinami. Počas sviatkov môžu byť niektoré plavebné komory uzatvorené, odporúčame sa na to vopred informovať.

V závislosti od vybranej lokality sa budete plaviť po kanále a / alebo rieke. Rieky sú samozrejme divokejšie ako kanály, ktoré boli vytvorené človekom, a môžu mať na jar, a niekedy aj na jeseň, tendenciu rozvodňovať sa, čo môže byť dôvodom istých obmedzení plavby (napr. plavba len po kanále, zmena východiskového prístavu). Tieto zmeny nemôžu byť dôvodom na stornovanie plavby.

Maximálna povolená rýchlosť na kanáloch je 6-8 km /hod, na riekach je to 10 km /hod a pri prejazde prístavom alebo dedinou to môže byť aj len 3 km /hod.

Aktivity

Počas plavby sa môžete zastaviť kde sa vám páči, samozrejme mimo súkromných pozemkov. Ak si vyberiete pokoj vidieka, rešpektujte prosím prírodu a nenechajte po sebe žiadne stopy. Pokiaľ vám viac vyhovuje ruch mestečiek alebo dedín, ktorými prechádzate, využite prístavy, ktoré vám často za nepatrný poplatok poskytnú základné služby a zároveň dobrý prístup k návšteve miest. Cenné informácie (trasa, vzdúvadlá, miesta na načerpanie vody, okolité zaujímavosti...) poskytne brožúra plavebný sprievodca, ktorú si môžete objednať spolu s plavbou (vo Francúzsku v cene 25 €, v Holandsku a Portugalsku v cene 15 €, v Nemecku za 15 €, v Maďarsku zatiaľ ešte nie je v predaji).

Tipy na spestrenie plavby:

 • Bicykle ... či už na objavovanie okolia kanála, návštevy dedín a miestnych zaujímavostí alebo len na cestu do obchodu. Odporúčame ich rezervovať spolu s plavbou. Nosenie prílb je u detí vrelo odporúčané. Nezabudnite im ich z domu priniesť! Je možné zapožičať i detskú sedačku . Na palubu je možné vziať max. 4 bicykle.
 • Rybárčenie ... nutné zakúpiť si pred plavbou v miestnom rybárskom obchode alebo niektorých trafikách rybársky lístok (rybársky lístok na 7 dní stojí cca 32 € vo Francúzsku, cca 40 € v Nemecku a v Portugalsku na neobmedzenú dobu cca 25 €).
 • Kúpanie ... v závislosti od vybraného regiónu v riekach a na vodných plochách v blízkosti trasy, v bazénoch a vodných centrách miest a mestečiek ktorými prechádzate, alebo v prídavnom bazéniku (exkluzivita Nicols, veľkosť 2,55m x 3,10m, objem 700 l, pre 3 osoby) ktorý sa k veľkej radosti malých aj veľkých pripojí k vybranej lodi (okrem rady Riviera a lode N800 a Primo©). Upozornenie k bazéniku: pri pripojení za lode OCTO, SIXTO, N1310, N1350 a ich podtypy je potrebné povolenie na vedenie lode.

Pomedzi všetky dostupné aktivity si však určite urobte čas aj na sladké ničnerobenie. Zakotvite pod cyprusmi kanála Midi, plavte sa pokojnými vodami riečky, ľahnite si do tieňa na terasu, alebo na slnkom zaliatu hornú palubu a vychutnávajte si v pokoji potešenie z oddychu.

Praktické odporúčania
 • Nezabudnite si pohodlné nešmykľavé prezuvky, opaľovací krém, slnečné okuliare, pokrývku hlavy, nezabudnite na fotoaparát. Kufre sú na lodi neskladné, preto si batožinu zbaľte radšej do tašiek.
 • Voda natankovaná do lode nemusí byť pitná. Na varenie je však samozrejme dostačujúca.
 • Na mieste si môžete zapožičať uteráky, utierky či konvertor 12V / 220V, i objednať wifi.
 • Pri plavbe s deťmi odporúčame myslieť na plávacie vesty (detské vesty cca 0-30 kg k dispozícii na vyžiadanie na základni) alebo rukávky.
 • Odporúčame objednanie plavebného sprievodcu, ktorý obsahuje mapy a popisy zvolenej oblasti. Francúzsko: podrobný tlačený sprievodca vo francúzštine, angličtine a nemčine, zasiela sa vopred poštou, cena 25 €. Portugalsko: zdarma na palube využívanie tabletu s aplikáciou alebo možné zakúpenie mapy za 15 €. Holandsko: zdarma na palube využívanie tabletu s aplikáciou (prístup do aplikácie možné poslať vopred za 40 €) alebo možné zakúpenie mapy za 15 €. Nemecko: podrobný sprievodca za 15 €, nedá sa posielať vopred. Maďarsko: sprievodca k dispozícii na palube lode alebo je možné jeho zakúpenie.
 • Na palubu lode si môžete za príplatok vziať aj svojho domáceho miláčika.
 • Je možné predplatiť si upratanie interiéru lode resp. jej exteriéru.
 • Je možné využiť formulu All inclusive na týždenné a dlhšie plavby, ktorá zahŕňa 2 bicykle + plavebného sprievodcu + upratanie na konci plavby + uteráky a utierky + pohonné hmoty. 
 • Pri odchode loď starostlivo upracte a dovezte do prístavu včas. Pri víkendovej plavbe je potrebné odovzdať ju o 16-17,00h, pri ostatných o 8-9,00h.
 • Pri niektorých destináciách je za príplatok možná aj jednosmerná plavba (z prístavu A do prístavu B). Cena nezahŕňa transfer auta alebo pasažierov z jedného prístavu do druhého. V mimoriadnych prípadoch môže byť pred odchodom zmenený smer plavby (teda nie z A do B ale z B do A). Finálne potvrdenie jednosmernej plavby a jej smeru môže byť urobené až 48 hodín pred začiatkom plavby.
 • Vzdúvadlá vo Francúzsku sú spravidla zdarma a sú otvorené od 9 do 1900 hod. V niektoré sviatky (Veľkonočná nedeľa, 1. máj, 14. júl, 1. november) sú v zopár regiónoch zatvorené celý deň.
 • V niektorých oblastiach sú vzdúvadlá manuálne (Charente, Lot, Seille), takže nie sú obmedzené otváracími hodinami. Nie sú však odporúčané na prvú plavbu, pre posádky s malými deťmi, alebo ťažšie pohybujúcimi sa osobami.
Ceny

V cene

 • Prenájom lode, používanie lodnej kuchynky (vybavenej riadom, chladničkou a min. dvojplatničkou, niekde však aj sporákom s rúrou na pečenie a samostatným grilom)
 • Posteľná bielizeň, palubná kniha, technická asistencia 7/7, poistenie lode.

Povinné príplatky

Vratná kaucia

Kaucia sa skladá v EUR na mieste a individuálne. Spravidla je k tomu nutné mať so sebou bankovú kartu s dostatočnou hotovosťou na účte a s dostatočným denným limitom. Hotovosť pri skladaní kaucie sa už obvykle nevyužíva. Upresnená výška kaucie v EUR bude uvedená až v pokynoch na zájazd. Objednávateľ zájazdu sa zaväzuje odovzdať byt nepoškodený a jeho vybavenie v takom stave, v akom ho prevzal. V prípade, že tak neurobí, zaväzuje sa uhradiť všetky náklady s tým spojené ešte pred odchodom zo strediska. Ak sa výška uhradenej kaucie ukáže ako nedostatočná, účastník plavby sa ju zaväzuje navýšiť do dostatočnej výšky.

 • Za upratanie lode: 150 € (lode kratšie než 10 m), 200 € (lode dlhé 10 až 13 m) alebo 250 € (lode dlhšie ako 13 m: C1350, C1350 VIP, C1350 B, N1310, OCTO®, SIXTO®, SIXTO® GREEN) alebo 300 € (lode kategórie FLY). Kaucia za upratanie sa neplatí v Nemecku (v prípade neupratania však samozrejme budú faktúrovať poplatky). Kaucia je vratná a slúži ako záloha pre prípad neupratania či poškodenie lode.
 • Za loď: 1.000 € (lode kratšie než 10 m), 1.500 € (lode dlhé 10 až 13 m), 2.000 € (lode dlhšie ako 13 m: C1350, C1350 VIP, C1350 B, N1310, OCTO®, SIXTO®, SIXTO® GREEN) alebo 2.500 € (lode kategórie FLY). Kaucia je vratná a slúži ako záloha pre úhradu stratených, rozbitých či poškodených vecí z inventáru lode.

Spotreba

 • Plynu, oleja, pohonných hmôt (spotreba za hodinu plavby). Počítať treba priemerne s 5-6 hodinami plavby /deň (30 - 60 € /denne). Ceny za spotrebu sú uvedené pri jednotlivých kategóriách lodí (Confort, Estival, Sedan, Riviera, Fly).

Nepovinné príplatky

 • Jednosmerná plavba: Z prístavu A do prístavu B. Príplatok nezahŕňa transfer auta alebo pasažierov z jedného prístavu do druhého. V mimoriadnych prípadoch môže byť pred odchodom zmenený smer plavby (teda nie z A do B ale z B do A), preto sa smer potvrdzuje až 48 hodín pred cestou.
 • Príplatky uvedené pri jednotlivých kategóriách lodí (Confort, Estival, Sedan, Riviera, Fly).
Ďalšie údaje

Ďalšie všeobecné údaje týkajúce sa neobvyklých požiadaviek v cieľovej krajine a vzťahujúce sa na občanov SR či iné informácie pre cestu a pobyt budú súčasťou pokynov na cestu a pobyt.

Špeciálne stornopodmienky a zmluvné podmienky

Na objednávky plavieb sa vzťahujú prísnejšie stornopodmienky, než používame na ostatné zájazdy.

 • Od objednania do 10 týždňov pred plavbou ... poplatok 150 €
 • 4-10 týždňov pred plavbou ... 40% ceny prenájmu
 • menej ako 4 týždne pred plavbou ... 100 % ceny prenájmu

Odporúčame prečítať si aj Všeobecné zmluvné podmienky CK HITKA. Tam uvedené informácie platia primeraným spôsobom pre plavby vo všetkých ponúkaných krajinách.

Formulár štandardných informácií v pdf.
Hľadať