Cestovanie do zahraničia

Cestovanie do zahraničia

5.6.20
Obrázok
Cestovanie www.hitka.sk

Čo sa týka cestovania do zahraničia, situácia sa zlepšuje a mení.

Prehľad aktuálnych možností na cestovanie:

  • Úplná výnimka bez obmedzení, kde môžeme cestovať podľa vlastného uváženia podľa chutí a možností (bez nutnosti akejkoľvek karantény a testu) : Česká republika, Rakúsko, Maďarsko
  • Naviac ako Slováci môžeme vycestovať na 48 h bez nutnosti karantény po príchode späť na Slovensko do týchto krajín: Poľsko, Chorvátsko, Slovinsko, Nemecko a Švajčiarsko.

Pri odchode je potrebné dať si potvrdiť tlačivo s časom odchodu, pri návrate na Slovensko bude čas skontrolovaný. Doklad ostáva na hranici a ak by ste prekročili limit 48 hodín, bude vám po návrate nariadená povinná karanténa.

Tlačivo potrebné na prechod hranicami si stiahnete na tomto linku.

Fakt, že my môžeme cestovať do uvedených krajín, ešte neznamená, že nás tam aj pustia, alebo pustia bez obmedzení - je potrebné si overiť situáciu aj v danej krajine.

  • Poľsko - zatiaľ povolenie na vstup do krajiny len na výnimky do 12.6.2020
  • Chorvátsko - už povolený vstup bez špecifikácie dôvodu návštevy. Zároveň sa odporúča pred uskutočnením cesty do Chorvátska vyplniť online formulár na stránke entercroatia.mup.hr, ktorý je určený na urýchlenie vybavenia turistov/prechodu cez hranice. Ak tak občania neurobia vopred, musia rátať so zdržaním pri vstupe do krajiny.
  • Slovinsko - Tranzit cez Slovinsko je možný a na hranici sa nevyžadujú žiadne potvrdenia (ani test na ochorenie COVID-19). Osoby, pri ktorých sa pri tranzite cez Slovinsko očakáva, že nebudú môcť opustiť Slovinsko z dôvodu prijatých opatrení v susedných krajinách, nebudú vpustené do Slovinska. Pri pobyte v krajine je po vstupe povinná 14-denná karanténa, tá má výnimky pre osoby ktoré:

* majú potvrdenú rezerváciu prenocovania v turistickom zariadení v Slovinsku a preukážu to dokladom o rezervácii
vlastnia nehnuteľnosť alebo registrované lietadlo alebo plavidlo v Slovinsku a majú potvrdenie o tomto vlastníctve spolu s blízkymi rodinnými príslušníkmi
* iné... (je ich dosť ale sú už pomerne špecifické)

  • Nemecko - zatiaľ povolenie na vstup do krajiny len na výnimky
  • Švajčiarsko - zatiaľ povolenie na vstup do krajiny len na výnimky do 6.7.2020

 

Hľadať