Avoriaz

Avoriaz

Les Portes du Soleil
Dĺžka zjazdoviek
78 / 600 km
Nadmorská výška
/ 900 – 2.466
Vybavenie strediska
Klzisko
Kvalitné snowparky
Nočný život
Vhodné pre rodiny s deťmi
Vnútorný bazén
Zvýhodnené ceny požičania lyží/snowboardu
Vzdialenosť od Bratislavy
1136 km
počet zjazdoviek
8 / 39
25 / 131
13 / 105
4 / 33
Lanovky a vleky:
3 / 14
18 / 83
13 / 109
Dĺžka bežkárskych tratí
36,5 / 243 km

Atraktívne stredisko Avoriaz je súčasťou jednej z najväčších lyžiarskych oblastí na svete Les Portes du Soleil (600 km zjazdoviek) spájajúcej Francúzsko a Švajčiarsko. Skvelé pre rodiny, odporúčame!

Zľavy
Deti 5-19, mládež 16-25 a seniori 65 rokov a viac
Stredisko

Les Portes du Soleil

Celkom 600 km tratí lyžiarskej oblasti Les Portes du Soleil (v preklade Slnečná brána) sa rozkladá medzi Mont Blancom a Ženevským jazerom. Prepojením 8 francúzskych a 6 švajčiarskych stredísk vznikla jedna z najväčších oblastí sveta, ponúkajúca lyžovanie v 5 kompaktných areáloch využívajúcich 24 masívov a cez 50 vrcholov. Na francúzskej strane ju tvoria dedinky Chatel (s typicky savojskou ba až farmárskou a veľmi priateľskou atmosférou),  Les Gets (si zachováva svoj originálny horský charakter s chatkami z kameňa a dreva), Morzine (ideálna poloha v strede oblasti Porte du Soleil) a iné. Väčšina je prepojená vlekmi, len niektoré okrajové časti prepojujú skibusy. Len tu budete slobodne prechádzať tam a späť cez hranicu dvoch susedných štátov.

Avoriaz

Stredisko Avoriaz (1.800 m n.m.) je srdcom lyžiarskej lokality Les Portes du Soleil a je skvostom z viacerých dôvodov. Najmä je to jeho nezvyčajná architektúra splývajúca s okolitou skalnou panorámou, malebné umiestnenie priamo na hranici skalného zrázu, rozvoz batožín a klientov aj na saniach ťahaných koňmi kvôli zákazu vstupu áut do strediska (od roku 1966 je stredisko len pre peších), rezidencie s priamou dostupnosťou k tratiam, veselý večerný život a samozrejme lyžiarske možnosti. Len v okolí Avoriaz sa nachádza niekoľko snowcrossov (neupravované ale zabezpečované zjazdovky) a snowparkov, z ktorých treba určite spomenúť aspoň The Stash, prvý ekologický snowpark v Európe, lesný mix medzi freeridom a freestylom, vytvorený Jakeom Burtonom. Nachádza sa tu aj jedna z najstrmších zjazdoviek sveta, la Chavanette (najvyšší bod 2.263 m n.m., neupravený terén so sklonom 40°- 50°). Aj po lyžovaní ostáva stredisko zaujímavé. Jeho uličky prestávajú byť zjazdovkami a konajú sa na nich mnohé aktivity. Vzhľadom na peší charakter strediska je parkovanie riešené vysunutými platenými parkoviskami.

 • Stredisko bolo viackrát vyhlásené za najlepšie stredisko, napr. v roku 2012 Najlepšie rodinné stredisko (World Snow Awards). Posledné ocenenia sú z roku 2018: najlepšie európske lyžiarske stredisko, najlepšie rodinné lyžiarske stredisko, najlepšie snowboardové stredisko! Overili sme to aj my za vás :-)

Novinky

 • Na vrchu Pléney je nový kobercový pás pre začiatočníkov, dvakrát dlhší (200 m) a prikrytý bublinou.
 • Igloo Music Contest vo Village Igloo
Lyžovanie a snowboarding

Zľavy na permanentku

 • Zdarma: 0 - 4 roky
 • Zľava: deti 5 - 15 rokov, mládež 16 - 25 rokov, seniori 65 rokov a viac
 • Permanentka pre dieťa max. 11 rokov zdarma: pri kúpe dospelej permanentky Portes du Soleil na obdobie od 30.3.2024 (permanentka na 3 a viac dní)

Od 12 rokov je potrebný doklad totožnosti. V cenách je zahrnutý nevratný poplatok za podklad na permanentku.

Parky

 • The Stash: prvý ekologický snowpark v Európe, ktorý v lese Lindarêts vytvoril osobne Jake Burton v roku 2008, v podstate je to import z kalifornského strediska North Star. Tento lesný mix medzi freeridom a freestylom je zároveň generečným prepojením "starých" freeriderov a "mladých" freestylerov. Dĺžka 1,3 km, prevýšenie 470 m, 3 trate.
 • Lil'Stash: akýsi Stash pre deti a začiatočníkov, popri trati Proclou
 • Snowpark Chapelle: pre začiatočníkov a pokročilých. Skákacie moduly (boarder-cross, jumps, woops), klopené zákruty, bubny.
 • Snowpark Arare: pre pokročilých a expertov, skutočný snowpark pre freestylerov. K disppozícii aj Air Bag.
 • Superpipe: pre pokročilých a expertov, spĺňa medzinárodné normy, pri kabíne Prodains
 • Burton Kids Parkway: pre deti-začiatočníkov, sektor Falaise
 • Boardercross: modrý a červený, vedľa snowparku Arare

Freeride

 • Snowcross: neupravované ale zabezpečované trate umožňujúce užiť si voľné lyžovanie v prašane bez hrozby napr. lavín. Frontalière (z vrcholu sedačky Mossettes, dĺžka 1150m), Brochaux (prirodzene bubnovitý terén prístupný sedačkou rovnakého mena, dĺžka 1340m), Combe des Marmottes (ľahký prístup sedačkou Fornet, dĺžka 2080m), Crozats (legendárny zjazd divokým žľabom z Hauts-Forts po zjazdovku Coupe du Monde a Prodains, dĺžka 3122m), Pschott (viacero za sebou radených prírodných žľabov, technickejšie než susedná trať Marmottes), Pointe de Vorlaz (od sedačky La Chavanette).

Bezbariérové lyžovanie

 • Avoriaz umožňuje bezbariérové lyžovanie - možnosť absolvovania kurzu so špeciálnym inštruktorom na výstroji uspôsobenom bezbariérovému lyžovaniu
 • Ďalšími výhodami bezbariérového prístupu je, že stredisko je výlučne pešou zónou. Rozličné aj mimo lyžiarske aktivity ako napr. psie záprahy, konské záprahy, paragliding a iné.
Iné aktivity a služby
(informácie a ceny sú orientačné)
 • bežecké trate (40km zdarma, v celom Porte du Soleil 250km so špeciálnou permanentkou na vleky), paragliding (od 75 €), speed riding (od 90€/poldeň), let helikoptérou (od 35 €), tandemový zoskok z helikoptéry (od 350 €), héliski (v Taliansku/Švajčiarsku), potápanie pod ľadom v jazere Montrions (od 65 €), speleologický výlet (od 60 € /poldeň), jazda na snežnom skútri (od 90 €), psie záprahy (od 85 €), jazda na saniach ťahaných koňmi (od 15 €), výlety na snežniciach, ski joering (jazda na lyžiach za koňom), nočné sánkovanie po zjazdovke Crot (20 €, v cene prilba, sane, čelovka), zjazd na bicykli po snehu (od 40 €), yooner, zimný paintball, human bowling (človek je umiestnený vo veľkej priesvitnej guli a naráža do kolkov)
 • Klzisko (nové, 450 m2, osvetlené do 20h, 6 € /os.), bowling (8,5 €), squash (6 € /30 min., 2,5 € /raketa), fitness a spa
 • Aquariaz: tropická džungľa v srdci Álp. Unikátny komplex pre rodiny (medzi riekou hadiacou sa celým komplexom a lezeckými stenami sa nachádza asi 1500 stromov a rastlín, rieka s protiprúdom, bobová dráha pre mladých a veľký bazén pre deti). Najmenší sa zabavia pri vodnom strome, ktorý chŕli vodu ako gejzír, sú pripravené rôzne prekážky, tobogány a atrakcie. Pre milovníkov adrenalínu je Slidewinder, čiže kĺzanie na blate vo výške 10 metrov! Na svoje si prídu aj plavci v centrálnom bazéne. Tento je rozdelený na rieku s protiprúdom umiestnenú medzi 2 salóny s masážnymi lavicami, plavecký bazén s hĺbkou 1,50m a bazén nachádzajúci sa pod lezeckou stenou, ktorá lemuje celú dĺžku bazéna. Pre milovníkov oddychu na čerstvom vzduchu je vonkajšie jacuzzi s nádherným výhľadom. Vstup od 11 € /dospelý, otvorené cca 14-20h
 • Reštaurácie, bary, obchody, diskotéky, kino,... v okolí výrobňa syru "Reblochon", kultúrne pamiatky (hrad, kostoly)
 • Wifi pripojenie zadarmo:  na 1. poschodí rezidencie Portes du Soleil v štvrti Festival (ako je práčovňa), v galérii des Hauts Forts v štvrti Dromonts. 
 • Platené wifi pripojenia:  v turistickej informačnej kancelárii (Office de tourisme: 20min/ 2€, 1hod/5€, 5h/ 20€), v reštaurácii La Cabane (námestie des Ruches), Bar le Chapka (v štvrti la Falaise pri vstupe do strediska)

Preprava po stredisku

Autám je do strediska vstup zakázaný. Preprava batožiny je možná nasledovne:

 • na saniach ťahaných koňmi (5-13€/jazda podľa vzdialenosti, za batožinu je príplatok 2€)
 • pásovým vozidlom (v sobotu doobeda a denne 8-19hod, 8€/rodina)
 • ťahaním na zapožičaných sánkach (kaucia 1€)

Parkovanie

Pri Avoriaz máte na výber otvorené parkovisko vzdialené cca 300-800 m od vstupu do strediska (70 EUR /1 auto /1 týždeň, rezervácie sa nerobia), alebo kryté parkoviská Falaise, Proclou a Plateau pri vstupe do strediska. Ich cena je 95,00 EUR /1 auto /1 týždeň, max. výška 1m90 (Falaise, Proclou) resp. 2m30 (Plateau), rezervácia je povinná.

Parkovanie je možné aj za Morzine, pri kabínovej lanovke Les Prodains. Do strediska sa odtiaľ dostanete lanovkou. Parkovanie do 30 min. je zdarma, týždenné parkovanie stojí 100 EUR (rezervácia možná).

Zaujímavé akcie
 • 02.02.2020 ... Volcom Spot to Spot (snowboardová akcia)
 • 08.02.-09.03.2020 ... Karneval na snehu (animácie a predstavenia pre deti: klzisko, igloo, sánkovanie,...)
 • 19.02.2020 ... Gurmánska rallye (čokoládové ochutnávky na tratiach)
 • 15.03.-21.03.2020 ... Rock the Pistes Festival (to najlepšie z francúzskej a medzinárodnej pop-rockovej scény, live koncerty na tratiach)
 • 21.03.-28.03.2020 ... Snowboxx (hudobná rôznorodosť v srdci Portes du Soleil)
 • 25.3.2020 ... Stash Gathering (pretek v snowparku Stash)
 • 17.04.-19.04.2020 ... Rock on spring (zatváranie svahov)
Prístup
(orientačné informácie)
 • Bratislava / Avoriaz (cez Švajčiarsko): 1.136 km
 • Bratislava / Avoriaz (cez Taliansko): 1.255 km
Mapa

46.189683, 6.776343

Ubytovania

Hľadať