Civetta

Civetta

Dolomiti Superski
Dĺžka zjazdoviek
72 km
Nadmorská výška
979 - 2.100 m n.m.
Vybavenie strediska
Kvalitné bežkárske stredisko
Lacné stredisko
Obľubené stredisko
Vhodné pre rodiny s deťmi
Vzdialenosť od Bratislavy
660 km
dĺžka zjazdoviek v kilometroch
30
37
5
Lanovky a vleky:
3
10
10
Dĺžka bežkárskych tratí
40 km
od 410 €
so skipassom
Zoznam ubytovaní Detailné info

Pokojné stredisko s kvalitným lyžovaním v krásnom prostredí medzi masívmi Civetty a Monte Pelmo.

Stredisko

Dolomiti Superski

Táto jedna z najväčších európskych lyžiarskych oblastí sa nachádza na východ od diaľnice vedúcej na Bolzano, v južnom Tirolsku. Patrí do nej celkom 12 lyžiarskych oblastí a všetky ich môžete objaviť s jednou permanentkou. Znamená to 1.200 km zjazdoviek a parádneho lyžovania v Alpách. Dolomity sú navyše od roku 2009 zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Tu je spomínaných 12 oblastí: Cortina d´Ampezzo, Plan de Corones/Kronplatz, Alta Badia, Val Gardena/Alpe di Siusi - Gröden/Seiser Alm, Val di Fassa/Carezza - Fassatal/Karersee, Arabba/Marmolada, 3 Zinnen Dolomites (Sesto Dolomites, Sextner Dolomites), Val di Fiemme/Obereggen, San Martino di Castrozza/Passo Rolle-Pass, Valle Isarco/Eisacktal, Trevalli a Civetta.

Štyri z vyššie uvedených stredísk sú základňou pre bájny lyžiarsky okruh Sella Ronda: Val Gardena, AltaBadia, Val di Fassa a Arabba. Tieto strediská obklopujú masív Sella a ponúkajú spolu približne 500 km zjazdoviek (z toho cca 350 km je prepojených bez nutnosti využiť skibus). Okruh je možné prelyžovať v oboch smeroch, čakajú vás tam hlavne červené a modré zjazdovky a traverzy. Vyhraďte si zhruba 5-6 hodín.

Druhým možným okruhom je okruh Giro della Grande Guerra. Pripomína ťažké boje, ktoré sa tu počas 1. svetovej vojny v rokoch 1915-1918 odohrali. Na prejdenie okruhu je potrebný skipass Dolomiti Superski, nakoľko okruh prechádza strediskami Araba, Alta Badia, Civetta a Cortina d'Ampezzo. Jednotlivé oblasti sú prepojené lanovkami, zjazdovkami a skibusmi a aby ste to stihli, počítať by ste mali so 7 hodinami.

Civetta

Civetta je skvelé lyžiarske stredisko pre rodiny a pohodových lyžiarov. Nachádza sa na južnom okraji Dolomitov, pod ohromným masívom Civetty (Monte Civetta tvarom pripomína sovu s roztiahnutými krídlami, odtiaľ pochádza názov a logo strediska, pretože "civetta" znamená v preklade sova) a Monte Pelmo. Jej 70 km tratí môžno neznie ako vysoké číslo, ale plocha na ktorej s rozkladá a jej rôznorodosť vás milo prekvapia. Na západnej strane lyžiarskeho areálu leží na brehu jazera turistická dedinka Alleghe, na východnej potom šarmantné pokojné dediny Selva di Cadore či Zoldo. Oblasť je vďaka vzájomnej prepojenosti tratí najväčším lyžiarskym strediskom v regióne Benátsko. Napriek tomu je v tieni susedných legendárnych stredísk ako Arabba a Cortina d'Ampezzo. Čo ale nie je prekážkou, lebo sa vďaka tomu vyhnete náporu lyžiarskych más a v radoch isto stáť nebudete.

Nádherné sú výhľady na jazero Alleghe a panorámu Dolomitov s kráľovskou Marmoladou. Zaujímavosťou je prelínanie moderného lyžovania so spomienkami na roky 1915-1918, kedy sa v tunajších miestach odohrávali počas 1. svetovej vojny ťažké boje.

Civetta má ideálnu polohu medzi lyžiarskymi oblasťami Cortina d'Ampezzo a Arabba/Marmolada, ktorá sa napája na Sella Rondu. Je teda ideálna, ak plánujete naplno využiť výhody skipassu Dolomiti Superski.

Na zjazdovkách stretnete krásne, nové a útulné drevené horské chaty (Monte Fertazza, Valgrande), ako aj obyčajné bufety s okienkom či strohé samoobslužné reštaurácie (Piani di Pezze, Crep di Pecol). Ich typická ponuka zahŕňa panini (obložené žemle), pastu (cestoviny) a polentu (kukuričná kaša). Na vrcholku Fertazza na jar vyrastá aj snehový bar s úctyhodným radom domácich destilátov.

 • Val di Zoldo: kúzelné údolie medzi masívmi Pelmo a Civetta, obkolesené prírodou a naplnené tradíciami. Čo sa týka ubytovania spojeného s lyžovaním sú zaujímavé osady Pecol (1.390 m n.m., kabínová lanovka Pian del Crep) a Mareson (1.350 m n.m.). Bežkárske trate sú v oblasti Palafera. Tunajšia gastronómia je založená na polente, syre, hríboch, rôzne plnených pirohoch a gnocchi a oblasť Zoldo a Cadore je známa svojou zmrzlinovou tradíciou, o ktorej vám miestni radi porozprávajú. Emigranti odtiaľto si totiž pootvárali početné vychýrené zmrzlinárne rôzne po svete a domov sa vracajú mimo zmrzlinovej sezóny. 24. marec sa tu na Pian del Crep koná tradičný Gelatoday, medzinárodný zmrzlinový festival. Tradičnú zmrzlinu ochutnáte v zmrzlinárňach v Pecol (zmrzlináreň Al Soler), Dont a Forno.
 • Selva di Cadore: malebná oblasť v slnečnom údolí Fiorentina tvorená dedinkami Selva di Cadore (1.336 m n.m.), Santa Fosca (1.424 m n.m.) a Pescul (1.415 m n.m.), obkolesená jednými z najznámejších dolomitských vrcholov, Monte Pelmo, Monte Cernera a Monte Civetta. Najsilnejšími bodmi sú tu tradície, šport a kultúra. Ideálne pre tých, ktorí hľadajú pokoj uprostred prírody. Z dedinky Pescul ide sedačková lanovka ku chate Fertazza. Oblasť Cadore je, rovnako ako Zoldo, známa svojou zmrzlinovou tradíciou, o ktorej vám miestni radi porozprávajú. Emigranti odtiaľto si totiž pootvárali početné vychýrené zmrzlinárne rôzne po svete a domov sa vracajú mimo zmrzlinovej sezóny.
 • Alleghe (979 m n.m.): kúzelná horská dedina na severnom úpätí masívu Civetty a zároveň na brehu jazera, ktoré vzniklo v 18. storočí zosuvom z hory Piz. Turistický cieľ v lete aj v zime, v lete vďaka trekkingu, horolezectvu a tiež bicyklovým zjazdom, v zime kvôli lyžovaniu ale aj korčuľovaniu na jazere. Iné aktivity: jazda na motokárach na ľade, bežkárske trate (4 km zdarma medzi Caprile a Santa Maria delle Grazie), zimný štadión (tunajší hokejový tím zaznamenal v 90-tych rokoch výborné výsledky).
Lyžovanie a snowboarding

Zjazdovky obtekajú kopce zo všetkých svetových strán a to vo veľmi prívetivom modro-červenom sfarbení. Hlavné ťahy sú obslúžené spravidla expresnými sedačkovými lanovkami alebo kabínkami. Tým, že sú zjazdovky rozprestreté na veľkej ploche a tunajšie ubytovacie kapacity nemajú tak veľa postelí, sa nikde nevytvárajú miesta s prílišnou koncentráciou lyžiarov.

Hlavnou dominantou oblasti sú Dolomity - z jednej strany sa týči Monte Pelmo, trón Bohov, z druhej potom ešte majestátnejšia Civetta. Na severozápade sa špicatí vrchol Marmolady, aj keď jej ľadovec sa dá pri pohľade od Civetty len ťažko rozoznať. Najrušnejšou časťou je z lyžiarskeho pohľadu okolie Col dei Baldi (1.922 m), kam stúpajú z Alleghe dve nadväzujúce kabínové lanovky. 

Permanentky

Je možné zakúpiť lyžiarsku permanentku len pre oblasť Civetta alebo Dolomiti Superski, prípadne kombinované skipassy Civetta + Superski (4+2, 5+1, 5+2 a pod.).

 • Zľavy: mládež narodení 2008-2015, senior narodení 1958 a starší
 • Zdarma: dieťa narodení 2016-2020 (pri kúpe permanentky pre dospelú osobu)

Civetta

Oblasť ponúka lyžovanie na vyše 70 km tratí, hlavne červenej obtiažnosti. Zjazdovky sa tiahnu hore troma údoliami - údolím Zoldo, Cadore a Cordevole. Dá sa povedať, že sa lyžuje na východných (oblasť okolo Palafera) a západných svahoch (oblasti okolo Alleghe a Pescul), takže zmenou strán môžete celý deň lyžovať na svahoch zaliatych slnkom. Lyžuje sa tu do 2.100 m n.m., všetky zjazdovky sú zabezpečené umelým zasnežovaním. Monte Civetta tvarom pripomína sovu s roztiahnutými krídlami, odtiaľ inšpirácia Civetta, v preklade sova. Oblasť ponúka snowparky v časti Pian del Crep a Piani di Pezze.

Lokalita Val di Zoldo ponúka v cene skipassu nočné lyžovanie na červenej a čiernej zjazdovke obsluhovanej kabínovou lanovkou Pian del Crep.

Dolomiti Superski

Na absolvovanie okruhu Sella Ronda je potrebná lyžiarska permanentka Dolomiti Superski. Oblasť Civetta spája s okruhom Sella Ronda skibusová linka Masaré – Alleghe – Malga Ciapela. Je treba dolyžovať do Alleghe a tam sadnúť na skibus za cca 3 € a absolvovať cestu do Malga Ciapely trvajúcu asi 20 minút.

K dispozícii je aj lacnejší kombinovaný skipas platiaci čiastočne ako Dolomiti Superski a čiastočne ako Civetta.

 

Dolomiti SuperPremiere
 • 4=3 (4-denný pobyt za cenu 3-denného)
 • v období začiatok sezóny - 23.12.2023
 • voucher na túto akciu si treba pýtať na ubytovaní (ubytovanie musí danú akciu ponúkať)
Kombinovaný skipass Civetta + Dolomiti Superski

Ak chcete lyžovať aj v oblasti Sella Ronda, rozumnou alternatívou je pri ubytovaní v stredisku Civetta využitie kombinovaného skipassu, kedy časť dní lyžujete v oblasti Civetta a nejaké dni môžete využiť skipass Dolomiti Superski. Pri týždennom pobyte je asi najvhodnejšia alternatíva 4+2 (4 dni Civetta + 2 dni Dolomiti Superski). Iné možné kombinácie na týždenný pobyt sú 5+1 a 3+3, alebo potom na dlhšie pobyty 5+2, 6+1 a na kratšie pobyty 3+1, 3+2, 4+1.

Parkovanie a preprava v stredisku

V blízkosti nástupných staníc lanoviek sa nachádzajú spevnené parkoviská a sú zadarmo. V rámci oblasti Civetta nefungujú skibusy zdarma.

Oblasť Civetta spája s okruhom Sella Ronda skibusová linka Masaré – Alleghe – Malga Ciapela. Je treba dolyžovať do Alleghe a tam sadnúť na skibus za cca 3 € a absolvovať cestu do Malga Ciapely trvajúcu asi 20 minút.

Iné aktivity a služby
 • Bežkovanie (oblasť Palafera), vychádzky na snežniciach, zimné turistické chodníky
 • Sánkarska dráha s osvetlením a požičovňou sánok (oblasť Palma)
 • Dolomia Spa: wellness s bazénom
 • 2 obchodíky s potravinami, lekáreň, reštaurácie (odporúčame reštauráciu Al Lumin a zmrzlináreň/cukráreň Al Soler) a bar
Prístup
 • Bratislava / Civetta: cca 660 km (cez Klagenfurt, Udine, Pordenone)
Mapa

46.3849066, 12.1161156

Ubytovania

Hľadať