Livigno

Livigno

Alta Valtellina
Dĺžka zjazdoviek
115 km / 225 km
Nadmorská výška
1.816-2.798 / 1.225-3.012 m n.m.
Vybavenie strediska
Kvalitné bežkárske stredisko
Kvalitné snowparky
Lacné stredisko
Nočný život
Obľubené stredisko
Štýlové horské stredisko
Vhodné pre rodiny s deťmi
Vnútorný bazén
Zvýhodnené ceny požičania lyží/snowboardu
Vzdialenosť od Bratislavy
740 km
dĺžka zjazdoviek v kilometroch
50
55
20
Lanovky a vleky:
6
13
12
Dĺžka bežkárskych tratí
40 km

Livigno je jedno z najznámejších, najdôležitejších a najlepšie vybavených lyžiarskych stredísk v talianskych Alpách. Nachádza sa medzi národným parkom Stelvio a Švajčiarskym národným parkom, v bezcolnej zóne.

Zľavy
deti do 15 rokov a seniori od 64 rokov
Stredisko

Alta Valtellina

Lyžiarska oblasť Alta Valtellina je tvorená 4 oblasťami:

 • Bormio (1.225 - 3.012 m n.m.)
 • Santa Caterina (1.730 - 2.880 m n.m.)
 • Cima Piazzi - San Colombano (1.347 - 2.547 m n.m.)
 • Livigno (1.816 - 2.798 m n.m.)

Spolu ponúka 225 km tratí (29 modrých, 37 červených, 12 čiernych), 6 kabínových lanoviek, 13 sedačiek, 11 vlekov a 30 km bežeckých trás. To všetko vo výškach medzi 1.225 a 3.012 m n.m.

Prístup z Livigna do ostatných oblastí Alta Valtellina cez horský priesmyk Passo Foscagno (2.291 m n.m.)

Livigno

Livigno je jedno z absolútne najlepších lyžiarskych stredísk Európy (porota súťaže World Snow Awards ho zvolila za najlepšie európske lyžiarske stredisko roku 2012), ktoré je aj na slovenskom trhu rok od roku stále žiadanejšie a navyše „pracujúce“ s až neuveriteľne vysokým percentom vracajúcich sa klientov.

Podľa dlhoročných štatistík je to miesto s bohatým prídelom snehovej pokrývky, vysokou nadmorskou výškou, správnou orientáciou svahov a stále prepracovanejším a rozširujúcim sa systémom umelého zasnežovania, čo zaisťuje tú najlepšiu garanciu pestrých lyžiarskych možností aj v okrajových termínoch sezóny.

K dispozícii je aj 40 kilometrov perfektne udržiavaných bežeckých stôp, ideálne podmienky a terény pre skialpinizmus, nový bazénový a wellness komplex Aqua Granda či precízne fungujúca sieť miestnych skibusov. Škála polyžiarskej zábavy v priebehu dňa, večera i noci je tu naozaj veľmi široká. Hneď ako sa zastavia vleky, bývajú chaty na zjazdovkách zaplnené do posledného miesta. Medzi najobľúbenejšie apres-ski bary patrí Kravín, Marcos a Daphnes. Bujarú spoločenskú zábavu tu však nehľadajte. 

Livigno je okrem kvalitného snehu a zjazdovkami porovnateľnými s diaľnicami známe aj ako bezcolná zóna na cigarety, benzín a liehoviny. Veľký rozvoj strediska má však aj jeden negatívny dopad pre návštevníkov a to zmenu cien. Najviac si to môžeme všimnúť v obchodoch. Pred pár rokmi boli ceny kozmetiky, alkoholu alebo cigariet v Livignu o 30 - 40 % nižšie, než ceny u nás doma. V súčasnosti je to podľa sortimentu len okolo 10 %. Výhodu neplatenia cla si tak obchodníci kompenzujú zvyšovaním svojich marží. Jediné, čo v Livignu ešte stále vychádza pre nás veľmi výhodne, sú pohonné hmoty. Upozorňujeme, že vývoz nezdaneného tovaru je limitovaný a na hraniciach so Švajčiarskom prísne kontrolovaný.

Dôvody bezcolnej zóny treba hľadať vo výsadách pridelených ešte cisárom Napoleónom, ktoré Livignu pridelil v roku 1805 kvôli sťaženej dostupnosti strediska. Až do 50-ych rokov 20. storočia sem v zime neviedla totiž žiadna cesta.

Lyžovanie a snowboarding

Oficiálna lyžiarska sezóna začína na prelome novembra/decembra a trvá do 1. mája.

Pri charaktere tunajšieho lyžovania si na svoje prídu naozaj všetci:

 • Zjazdovky nadpriemernej šírky
 • Množstvo luxusných a úplne nezabudnuteľných čiernych „padákov“ ... hlavne severné úbočia Mottolina
 • Neuveriteľne široká paleta stredne náročných červenou farbou značených zjazdoviek ... vyššie partie Carosella a stredná časť Mottolina
 • Pestré možnosti výberu pre úplných začiatočníkov i pohodových lyžiarov v podobe početných cvičných svahov ... spodná časť Carosella
 • Naozaj veľká ponuka voľného terénu s výbornou kvalitou snehu držiaceho sa spravidla až do jarných mesiacov
 • Nová špecializovaná freeride zóna
 • Jeden z najrozsiahlejších a najdokonalejších snowparkov v celých talianskych Alpách

Veľkou výhodou je orientácia zjazdoviek na všetky svetové strany, čo umožňuje celodenné cestovanie za priamymi slnečnými lúčmi. Zároveň je Livigno známe svojimi dokonale upravenými zjazdovkami.

Permanenty

 • Junior (narodený 2007 a neskôr)
 • Senior (narodený 1958 a skôr)
 • Dieťa (narodené 2015 a neskôr): 3- a viacdenné permanentky zdarma pri kúpe dospelej permanentky
 • Fotografia na permanentku potrebná na permanentky od 9 dní
 • Kaucia za permanentku 5 €
 • Skipas v cene ubytovania pri ubytovaní v období 26.11.-16.12.2022 a 15.4.-29.4.2023 pri vybraných ubytovacích kapacitách. Platí pri pobyte na 7 nocí v apartmáne (6-denný skipass zdarma) alebo minim. 4 noci v hoteli (pri pobyte na 4 noci 3-denný skipass zdarma, pri pobyte na 5 nocí 4-denný skipass zdarma)
 • Rodinné týždne: dieťa do 12 rokov skipass zdarma (narodené 2011 a neskôr) pri kúpe dospelého skipassu na min. 6 dní v období 21.1.-27.1. a 25.3.-31.3.2023. Ponuka nie je spojiteľná s inými akciami.
Iné aktivity a služby

Kvalitný polyžovačkový servis. Hneď ako sa zastavia vleky, bývajú chaty na zjazdovkách zaplnené do posledného miesta. Medzi najobľúbenejšie apres-ski bary patrí „Kravín“, Marcos a Daphnes. Bujarú spoločenskú zábavu tu však nehľadajte.  

 • Zjazdové lyžovanie, skialpinizmus, heliski a freeride, nočné lyžovanie, bežecké lyžovanie, výlety na snežniciach, vyhliadkové lety, fat bike, karting na ľade, jazda na koni, jazda na snežných skútroch
 • Bazénový a wellness komplex Aquagranda (10.000 m2): zóna Slide & Fun (zábava, 19 € /deň), zóna Wellness & Relax (spa), zóna Fitness & Pool (športové tréningy), zóna Health & Beauty (kozmetika a strava), zóna Bar & Bistrot (osvieženie a posilnenie)
 • Korčuľovanie, tenis (telocvičňa v Trepalle)
 • Kino, diskotéky, reštaurácie, bary, obchody 

Parkovanie a preprava v stredisku

Parkovanie je väčšinou platené. Zdarma sú parkoviská pri Carosello 3000, Mottolino a Trepalle.

V rámci Livigna premávajú v rozmedzí 730 - 2000 hod. zdarma autobusové linky, zdarma je tiež linka Livigno - Trepalle.

Prístup
(orientačné informácie)

Bratislava / Livigno (cez Rakúsko, Švajčiarsko, Taliansko): 750 km

Pri príchode treba počítať s plateným prejazdom cez tunel Munt la Schera, ktorý stojí okolo 34 € (spiatočný lístok na sobotu zakúpený online). Sledovať treba aj sobotné časy prejazdov tunelom: 6-10 hod. len smer na Švajčiarsko, 10-18 hod. smer len na Taliansko, ostatné časy je tunel obojsmerný a riadený svetlami. Dĺžka tunela je 3,5 km, maximálna výška 3,60 m a maximálna šírka 2,55 m.

Mapa

46.5379583892, 10.1367759705

Ubytovania

Hľadať