Flaine

Flaine

Le Grand Massif
Dĺžka zjazdoviek
140 km / 265 km
Nadmorská výška
1.600-2.500 / 700-2.500
Vybavenie strediska
Klzisko
Kvalitné bežkárske stredisko
Kvalitné snowparky
Vhodné pre rodiny s deťmi
Vnútorný bazén
Zvýhodnené ceny požičania lyží/snowboardu
Vzdialenosť od Bratislavy
1190 km
počet zjazdoviek
7 / 18
29 / 66
23 / 46
5 / 14
Lanovky a vleky:
2 / 6
10 / 29
11 / 33
Dĺžka bežkárskych tratí
13 km
AKCIA od 476 €
so skipassom
Zoznam ubytovaní Detailné info

Flaine očarí výhľadmi na panorámu Mont Blancu, modernou architektúrou spojenou s priekopníckymi myšlienkami a hlavne veľmi kvalitnými snehovými podmienkami. Len hodinu od Genevy!

Zľavy
Deti 8-15 rokov, seniori 75 a viac rokov
Stredisko

Le Grand Massif

Oblasť le Grand Massif je jednou z najväčších francúzskych lyžiarskych oblastí. Tvoria ju strediská Flaine, Les Carroz, Samoëns, Morillon a Sixt-Fer-à-Cheval. Ponúka širokú škálu zjazdoviek a výhľadov, vrátane panorámy na Mont Blanc.

Les Carroz (1.200 m n.m.)

Rodinné stredisko v štýle horskej dedinky, ukryté medzi smrekmi. 100 m od centra areál na výuku lyžovania detí, každú stredu nočné lyžovanie.

Morillon

Morillon, stredisko Antoina Dénériaz - olympijského šampióna v zjazde z OH v Toríne 2006, sa skladá z dvoch častí prepojených kabínovou lanovkou. Nájdete tu tradičnú dedinku rozloženú okolo kostolíka zo 16. storočia (700 m n.m.), i vyššie umiestnené Hameau des Esserts (1.100 m n.m.), oboje uprostred krásnej zachovanej prírody.

Samoëns

Počiatky dedinky Samoëns (800 m n.m.) siahajú do stredoveku a na počiatky nás odkazujú i tamojšie impozantné kamenné domy. Dolná dedina Samoëns village sa nachádza na konci údolia a so strediskom Samoëns (1.600 m n.m.) je prepojená kabínovou lanovkou. Tunajšie lyžovanie uspokojí všetkých, začiatočníkov aj náročných lyžiarov.

Sixt-Fer-à-Cheval

Sixt je dedinka umiestnená vo vstupe do národnej rezervácie Haut Giffre. ponúka 34 km tratí a s oblasťou Grand Massif je prepojená krásnou 14 km dlhou zjazdovkou Cascades. Skutočný raj nielen pre rodiny.

Flaine (1.600 m n.n.)

Flaine je moderné stredisko známe modernou architektúrou, vybudované v 60-tych rokoch minulého storočia. Jeho objaviteľom bol architekt milujúci lyžovanie Gérard Chervaz, ktorý sa neskôr spojil a manželmi Eric a Sylvia Boissonnas. Tí sa stali patrónmi strediska a zverili dizajn strediska známemu architektovi Bauhauskej školy a dizajnérovi nábytku, Marcelovi Breuerovi (1902 - 1981, židovský pôvod, narodený v Maďarsku a neskôr žijúci v USA). Spoločne dbali na to, aby sa architektúra snúbila s okolím. Vďaka tomu je napr. stredisko navrhnuté na viacerých výškových úrovniach či z betónu farbou pripomínajúceho okolité skaly. Pôvodné budovy, ktoré boli navrhnuté Breuerom (Le Flaine a Bételgeuse), sú zaradené medzi francúzske kultúrne pamiatky. Dnes je stredisko zároveň aj akoby múzeom moderného umenia pod holým nebom: v jeho centre totiž nájdete aj sochy Pabla Picassa (Hlava ženy), Jeana Dubuffeta (Lesík) či Victora Vasarelyho (Tri hexagony).

Flaine však nebolo priekopnícke len svojou architektúrou. Bola tu vybudovaná prvá 8-miestna sedačková lanovka i prvé snehové delá v Európe a zjazdovky boli navrhované francúzskou lyžiarskou legendou Emileom Allais. Jedinečnosť strediska spočíva aj v jednych z najlepších snehových podmienok vo Francúzsku, preto je Flaine prezývané aj "veľká snehová misa".

Zaujímavé je aj označenie zjazdoviek, kde každá z farieb je pomenovaná podľa nejakej témy. Väčšina modrých zjazdoviek je pomenovaná podľa kameňov či kovov (napr. Serpentine, Turquoise, Dolomie, Cristal...), červené majú diabolské mená (napr. Faust, Mephisto, Lucifer...), čierne podľa hviezd (napr. Styx, Agate...) a zelené podľa stromov (napr. Meleze, Pin, Epicea...).

Stredisko sa skladá z troch hlavných častí prepojených kvôli výškovému rozdielu dvomi kabínkami (prístup zdarma). Vo výške 1.700 m n.m. sa nachádza pokľudnejšia časť Flaine Forêt, kde je väčšina budov nazývaná podľa súhvezdí. V nižšie umiestnenom Flaine Forum (1.600 m n.m.) je umiestnená väčšina reštaurácií, obchodov a barov a najnižším je Flaine Front de Neige (1.500 m n.m.). Automobilová doprava je zo strediska vylúčená, parkuje sa na okrajových záchytných parkoviskách.

Veľkou výhodou strediska je len hodinová vzdialenosť z letiska v Geneve.

Lyžovanie a snowboarding

Skúsení lyžiari si tu prídu na svoje, či už pri úzkych a strmých zjazdovkách, alebo na širokých pláňach s hlbokým snehom. Nájdu sa tu ale aj krásne svahy pre začiatočníkov. Nielen tých očarí síce modrá, ale 14 km dlhá zjazdovka Les Cascades z Flaine do Sixt Fer a Cheval, ktorá je očarujúca jedinečnou prírodnou scenériou. Nároční lyžiari by nemali vynechať zjazd Combe de Gers, mýtickej úžľabiny klesajúcej viac než 800 metrov, kde sa v čase prašanu zvádzajú boje o prvé stopy. Techniku preverí aj Corbalanche Freeski zone v Carroz, ponúkajúca neupravené no zabezpečené jazdenie.

Lyžiarskym centrom je Flaine s vrcholmi Grandes Platières a Tête des Lindars, známymi úchvatným výhľadom na Mt Blanc, výbornými zjazdovkami i mnohými freeridami. Časť Carroz umožňuje lyžovanie v lese a na širokých zjazdovkách, vedľajší Morillon je ideálny hlavne pre rodiny s deťmi, v Samoëns si opäť prídu na svoje náročnejší lyžiari a v Sixt si vďaka prírodnej rezervácii Haut-Giffre na svoje prídu milovníci prírody.

Výhodou oblasti sú vďaka moderným lanovkám s veľkou prepravnou kapacitou aj žiadne rady pri vlekoch. Prispeva k tomu aj nízky počet lôžok v stredisku (na 140 km tratí je tu cca 12.000 lôžok, kým napr. v Tignes je na 150 km tratí 30.000 lôžok)

Krásnu scenériu prírody si môžete vychutnať aj z kvalitných bežkárskych stôp (13 km v Col de Pierre Carrée, klasika aj voľný štýl, cca 7,2 €/deň, doprava zdarma skibusom).

Zľavy na permanentku

 • Zadarmo: 0 - 7 rokov, 75 rokov a viac
 • Zľava: 8 - 15 rokov

Za magnetický podklad na permanentku sa platí povinný nevratný príplatok 2 €.

Parky

 • 3 snowbordové freestylové parky, napr. "Jampark Pro" vo Flaine, s veľkou ponukou modulov a atrakcií (quarterpipe, tables, raily, boardercross, pretekárske trate, atď.) ale aj mnohých snehových párty či zimných opekačiek

Začiatočníci

Pre začiatočníkov sú k dispozícii 4 vleky zdarma (napr. sedačka Pré, 2 posuvné koberčeky,...)

Iné aktivity a služby
(informácie a ceny sú orientačné)

Aktivity a služby

 • Big air bag (Flaine Forum), bežky (13 km v Col de Pierre Carrée v 1.844 m n.m., klasika aj voľný štýl, cca 7,2 €/deň, doprava zdarma skibusom /resp. 33,5 km v Agy - 30 min. od Flaine), vychádzky na snežniciach (7 km upravených tratí), snowkiting, lezenie po ľadovej stene (cca 5€ vstup + požičanie výbavy 5€), tandemový paragliding (cca od 60€), jazdy na snežných skútroch (od cca 50€), jazdy na psích záprahoch (od cca 55€), jazdy na štvorkolkách a autách na špeciálnej zamrznutej dráhe - škola šmyku (od 35€), vyhliadkové lety vrtuľníkom k masívu Mont Blanc (190€/osoba), animačné programy, sánkarská dráha
 • Relaxačné centrum v rezidencii CGH Le Centaure (krytý bazén, sauna, hammam), prírodné klzisko (Flaine Forum, cca 4€/os + požičanie korčulí 3€), krytá lezecká stena (Auditorium Flaine Forêt, 5 €/vstup, zapožičanie výbavy 5 €), bowling
 • Auditórium (koncerty), kultúrne centrum, múzeum, knižnica, diskotéka, kino, wifi
 • Reštaurácie, bary, banka, bankomaty, obchody,...

Parkovanie a preprava v stredisku

 • Parkovanie na záchytných parkoviskách na okrajoch strediska (cca 2 € /deň /auto resp. 3,5 € /deň /autobus). Pri príchode/odchode je možné prísť autom k rezidenciám a vyložiť/naložiť sa.
 • Preprava po stredisku je zabezpečovaná zdarma shuttle busmi. Tieto jazdia medzi centrom Flaine, Hameau de Flaine a Col de Pierre Carrée.
Zaujímavé akcie
 • 22.12.-4.1.2019 ... Vianočný čas (predstavenia, chorály, zjazdy s fakľami, ohňostroj, animácie, návšteva Deda Mráza)
 • 5.1.-8.2.2019 ... Sme pripravení na 2019 (rôznorodé animácie a aktivity)
 • 9.2.-8.3.2019 ... Févr'ival (predstavenia humoristov, zjazdy s fakľami, ohňostroje, koncerty)
 • Február - marec 2019 ... One Man-Woman Show
 • 09.03.-22.04.2019 ... Jar vo Flaine (oslava jari hudbou, animáciami, predstaveniami, kúzlami...)
Prístup
(orientačné informácie)
 • Bratislava / Flaine (cez Švajčiarsko): cca 1.190 km
 • Bratislava / Flaine (cez Taliansko): cca 1.220 km
Mapa

46.0049459, 6.692861

Ubytovania

Akcie

Hľadať