La Grave-La Meije

La Grave-La Meije

Dĺžka zjazdoviek
voľný terén
Nadmorská výška
1.450-3.568
Vzdialenosť od Bratislavy
1323 km
počet zjazdoviek
0
2
0
0
Lanovky a vleky:
2
0
1

Ospevovaná európska mekka freeridu, vymykajúca sa realite ostatných európskych lyžiarskych stredísk. Iný svet, iní ľudia, iná energia... pod majestátnymi vrcholmi La Meije a Pic de la Grave.

La Grave je snom mnohých. Niekto sníva dlhšie, niekto kratšie, no všetci zasiahnutí týmto snom sa tam isto dostanú, a veríme že nie len raz. Už len preto, lebo takýto zásah sa nedá rozchodiť len tak.

Výška 1.400m, kamenné domčeky lemujúce cestu z Grenoblu do Brianconu, pár pohodových hotelíkov či apartmánov, tradičné obchodíky, kabína z roku 1976 a čosi cez 700 obyvateľov. Nedajte sa ale oklamať pokojným výzorom. Toto je ospevovaná európska mekka freeridu, testovacie centrum značiek Black Diamond, Julbo, Mountain Hardwear a Petzl, miesto stratené v čase a vymykajúce sa realite ostatných európskych lyžiarskych stredísk. Toto je dedinka La Grave-La Meije, učupená pod majestátnymi vrcholmi La Meije (3.983 m) a Pic de la Grave (3.669 m). Iný svet, iní ľudia, iná energia. Zalomcuje vami hneď, ako sa ocitnete v rade na kabínu.

Motivácia? Predstava voľných terénov, veľkolepá panoráma, lyžovanie z takmer 3.600m, prevýšenie 2.150m, dokázanie si čohosi, túžba viezť sa legendárnou kabínkou a potom pocit slobody, vlastná linka, vietor do plachiet a fičať nadol. Každý má svoj dôvod, prečo nastupuje do tých roztomilých farebných vajíčiek a vezie sa takmer 30 minút kamsi nahor.

Prístup

 • Zarytí a skúsení freerideri si zrejme užijú La Grave naplno, nech sú podmienky akékoľvek (pokiaľ teda poveternostné podmienky umožnia spustenie kabín). Ostatným by sme ale skôr odporúčali ubytovať sa priamo v Les 2 Alpes, poriadne sa tam rozlyžovať a zvoliť deň/dni s príhodnými podmienkami na La Grave. Les 2 Alpes si totiž, na rozdiel od La Grave-La Meije, užijú aj ostatní členovia vašej výpravy - je tu kam vypustiť deti i menej zdatných lyžiarov, je tu kde lyžovať aj za nepriaznivých podmienok, širšia je ponuka ubytovaní i služieb.
 • Z Les 2 Alpes sa do La Grave-La Meije dostanete autom (25 km) alebo peším prechodom z vrcholu strediska Les 2 Alpes (cca 20 min. chôdze). Pre držiteľov minim. 6-dennej permanentky na Les 2 Alpes je príplatok na La Grave cca 35 € /deň. Samostatne kupovaný denný lístok na La Grave je cca 53 €, na 6 dní 276 €.
 • Oblasť La Grave-La Meije by mala byť otvorená od 19.12.2020 do 25.4.2021 (9h00-16h30).

Trasy

Lyžovanie v La Grave je nefalšovaným lyžovaním voľným terénom. Oblasť obsluhuje kabínková lanovka rozdelená do 2 úsekov (prestupná stanica Peyrou d´Amont v 2.400m a vrcholová stanica Les Ruillans v 3.200m) a kotva Girose končiaca na Dome de la Lauze v 3.568m s dvomi zjazdovkami (modrá).

Možnosti zjazdov sú nekonečné.

 • Klasické trasy vedú z vrcholovej stanice Les Ruillans po oboch strán kabíny. Vpravo, popod ľadovec La Meije, vedú tzv. Vallons de la Meije a vľavo sú to Vallons de Chancel. Na týchto trasách síce pád do trhlín nehrozí, ale rozhodne to nie je pre slabých lyžiarov či boardistov. Často sa využíva aj medzistanica P1 v 1.800m, kde sa dá dostúpiť do kabínok.
 • Skutočné skvosty sú už dostupné len ozajstným znalcom. Často začínajú až z vrcholu Dome de la Lauze a vedú ľadovcom Rateau alebo Girose. Pri mnohých je potrebné využitie sedáku a lana na zlanenia. Jedným zo symbolov sú napr. žľab La Voute (prevýšenie 1880m, od vrcholovej stanice v 3200m do Grand Clot 1319m, svah 400, cca 2hod), Chirouze alebo svahy Selle a Rama, ktoré vedú do dedinky St Christophe.

Predpoklady

 • Všade je potrebná dobrá úroveň lyžovania či boardovania (veľmi časté bývajú napr. bubnové úseky), znalosť oblasti a podmienok.
 • Svahy nie sú zabezpečované čo sa lavín týka, takže klasická výbava vyhľadávač/lopata/sonda a schopnosť ich používania by mala byť samozrejmosťou.
 • Nemali by ste jazdiť osamote a nasledovať stopy o ktorých neviete kam vedú, lebo vás môžu ľahko doviesť k strmým zrázom.
 • Pri dobrej viditeľnosti sa zdá pri dobrej úrovni lyžovania/boardovania všetko jednoduché. Pri hmle či čerstvom snehu zakrývajúcom predchádzajúce stopy, by ste sa však mohli veľmi ľahko stratiť. Preto vrelo odporúčame využiť služby lyžiarskeho inštruktora (má oprávnenie len na trasy mimo ľadovca) alebo horského vodcu (povedie vás aj cez ľadovec). Ceny sa pohybujú okolo 80-100 € /osoba /deň pri 3-8 osobách.

Iné aktivity

 • lezenie na umelo zaľadnenej stene (zhruba od polovice decembra do polovice marca: večerné ukážky, škola lezenia v ľade, početné akcie, zapožičanie výstroja)
 • noc v igloo v 3.200m n.m. (cca 130 €/osoba)
Mapa

45.0448735355, 6.30653858185

Hľadať