Davos

Davos

Davos Klosters Mountains
Dĺžka zjazdoviek
300 km
Nadmorská výška
810 – 2.844
Vybavenie strediska
Klzisko
Krytý verejný bazén
Vzdialenosť od Bratislavy
763 km
dĺžka zjazdoviek v kilometroch
69
131,5
62
10ks
Lanovky a vleky:
14
10
25
Dĺžka bežkárskych tratí
123 km (77km klasika, 46 km korčuľovanie)

Horské mestečko s bohatou lyžiarskou históriou, jeden z prvých podporovateľov snowboardingu. Lyžujú tu celebrity z celého sveta a aj vy si to tam obľúbite.

Toto najvyššie položené európske mesto (1.560 m n.m.) bolo už od 2. polovice 19. storočia známe ako ozdravovacie stredisko a napríklad začiatkom 20. storočia tu evidovali ročne 700.000 prenocovaní. Vďaka patrí nemeckému doktorovi Alexandroci Spenglerovi, ktorý v dedinke s vtedy len asi 1.700 obyvateľmi objavil liečivé účinky vysokohorskej klímy. Počiatky lyžovania sú zas spájané s Angličanmi, o.i. s tvorcom Sherlocka Holmesa, sirom Arthurom Conanom Doyleom. Známe sanatóriá pritiahli aj mnohých spisovateľov, mnohí tu strávili nejaký čas a ocenili krásu okolia. Asi najviac ale Davos preslávil Thomas Mann vo svojom románe Čarovná hora. V Davose strávil 3 týždne keď tu navštívil svoju ženu liečiacu sa z tuberkulózy. Od roku 1930 sa Davos kvalifikoval aj ako medzinárodné športové, dovolenkové, kongresové a výskumné stredisko a začiatkom 90. rokov bol, ako jedno z prvých stredísk podporujúcich snowboarding, snowboardovou Mekkou. Vďaka svojej polohe je však aj tréningovým strediskom pre mnohých športovcov. Jeho hlavnými časťami sú Davos Dorf a Davos Platz.

Dôkazom kvality strediska je aj jeho zaradenie do BOTA (Best of the Alps), zoskupenia 12 európskych najprestížnejších alpských stredísk (o.i. Chamonix Mont Blanc, Grindelwald, St Moritz, Zermatt), dobrou správou pre rodiny s deťmi je aj ohodnotenie strediska ako "priateľské k rodinám".

Lyžovanie

Lyžiarska oblasť Davos Klosters Mountains (80% nad 2.000 m n.m.) sa nachádza na svahoch okolo mestečiek Davos a Klosters. Jednotlivé strediská sú poprepájané skibusmi, ktorých cena je už zahrnutá v cene permanentky Regional Pass. Tvorí ju päť centier:

  • Parsenn - najstaršia a zároveň najväčšia oblasť, najvyšší bod celej lyž. oblasti (Weissfluhgipfel, 2.844 m n.m.), s Davos Dorf spojená zubačkou a so susedným Klosters visutou kabínou, osvetlená zjazdovka na Parsenn, Ski & Boardercross, "bubnová" zjazdovka, najdlhší zjazd lyž. oblasti (12 km, Weissfluhgipfel - Küblis, hlavne po červenej), merač rýchlosti lyžovania, iglú dedinka, sánková dráha (3,5 km, z medzistanice Gotschnaboden do Klosters)
  • Madrisa - slnečná terasa nad susedným Klosters, detský raj (kids´land, detský klub, detský kútik v reštaurácii,...), Ski & Boardercross Madrisa, Funpark, sánková dráha (8,5 km zo Saaseralp do Saas)
  • Pischa - oblasť nad dedinkou Dörfji v údolí Flüelatal, jeden z najväčších a najslnečnejších freeridových regiónov Švajčiarska, Ski & Boardercross (funpark a boardercross pri Mitteltäli), lavínové tréningové centrum, detský park
  • Jakobshorn - s Davos Platz spojené kabínovou a sedačkovou lanovkou, Powerade Snowpark (2.500 m n.m., 120 m dlhá Nidecker Monsterpipe), osvetlená Monsterpipe Bolgen, "bubnový" svah, západné svahy ulahodia milovníkom carvingu
  • Rinerhorn - oblasť nad dedinou Glaris, krásna čierna Leidbachalp, sánková dráha (3,5 km)

Všetky tieto strediská spadajú do permanentky Regionalpass (300 km tratí). Permanentkou s ešte väčšími možnosťami je Topcard, ktorá okrem lokalít zahrnutých v Regionalpasse platí aj na Flims Laax Falera a Lenzerheide Valbella (a teda 655 km tratí).

Aktivity mimo lyžovania

  • 120 km zimných vychádzkových trás, výlety na snežniciach, lezenie ľadopádov, paragliding, jazda na koni, sánkovanie (Schatzalp, Rinerhorn, Madrisa, Parsenn, spolu 22km, možné aj na airboarde)
  • top stredisko na ľadový hokej, korčuľovanie, rýchlostné korčuľovanie, curling (prírodné klzisko 18.000 m2, vonkajšie umelé klzisko, zimný štadión), Športové a výškové centrum (ľahká atletika, zimný štadión, loptové hry, futbalové ihrisko s umelým trávnikom), aquapark Eau-là-là (vstup do bazénovej časti 9 CHF, vstup do wellness 26 CHF), umelá lezecká stena
  • kino, kasíno, múzeá (najznámejšie je Kirchner Museum - nemecký expresionista Ernst Ludwig Kirchner ktorý tu žil 20 rokov), kvalitné reštaurácie (najviac Gault Millau bodov na obyvateľa)

 

Ubytovanie

Ubytovanie ponúkame v hoteloch rôznych kategórií. Hotely sú v pešej dostupnosti k lanovke na Jakobshorn alebo zubačky na Parsenn.

Kategória TOP zahŕňa izby so sociálnym zariadením, TV, telefónom, minibarom (napríklad hotel Davoserhof). Kategória STANDARD predstavuje spravidla hotelové izby so sociálnym zariadením (napríklad hotel Alte Post). Pri kategórii BASIC ide obvykle o viaclôžkové izby s vlastným sociálnym zariadením.

Prístup

  • Bratislava/ Davos (cez Rakúsko): 811 km (z toho 711 km po diaľnici) - spoplatnený tunel  Arlbergský tunel
  • Bratislava/ Davos (cez Nemecko): 826 km (z toho 752 km po diaľnici) - rýchlejšie a lacnejšie
Mapa

46.8043821, 9.8368549

Ubytovania

Hľadať