Sardínia

Sardínia

Vybavenie strediska
História a pamiatky
Kúpanie
Obľubené stredisko
Príroda
Vhodné pre rodiny s deťmi
počet zjazdoviek
Lanovky a vleky:

Sardínia, taliansky ostrov farieb a vôní, očarí každého dovolenkára. Je nazývaná aj Karibikom Stredomoria.

O Sardínii

Sardínia je ideálnou destináciou. Nachádzajú sa tu tie nádherné pláže, skvelé reštaurácie, príjemné bary a promenády ako stvorené na večerné prechádzky. Sardínia je plná tichých bielych piesočnatých pláží, na ktorých si môžete dokonale odpočinúť. Okrem zaujímavej histórie, úžasných pláží a mora sa tu nachádzajú aj iné miesta, ktoré môžu upútať vašu pozornosť. Čaká vás tam dvetisíc kilometrov slnkom zaliateho pobrežia s útesmi, zálivmi a plážami, ktoré prirovnávajú ku Karibiku. Je to tiež miesto s bohatou históriou a početnými archeologickými náleziskami. Obyvatelia Sardínie sú patrične hrdí na svoje tradície a necítia sa ako Taliani ale ako Sardínčania.

 

Zaujímavé lokality

  • Cagliari

Sardínske hlavné mesto Cagliari sa rozprestiera na siedmich kopcoch. Najstaršia časť mesta, Castello, leží na vrchole jedného z týchto kopcov, vďaka čomu je z neho úžasný výhľad na Záliv Cagliari alebo Anjelský záliv. Útulné uličky, štvrte s výhľadom na more a panoramatické terasy - Cagliari je jednoducho nádherným mestom. Najmä z Bastione San Remy, ktoré je postavené z typického bieleho kameňa, je možné vidieť ostatné časti Cagliari rovnako ako Stredozemné more. Moderný komplex múzeí Cittadella dei Musei obsahuje hlavnú archeologickú zbierku Sardínie, umeleckú galériu, výstavu artefaktov Ďalekého východu a trochu bizarnú miestnosť plnú anatomických vzoriek z 19. storočia. V 13. a 14. storočí boli okolo Cagliari postavené hrubé obranné múry. Dve z jeho impozantných veží – Torre di San Pancrazio a Torre dell’Elefante stoja dodnes. Mesto bolo dôležitým aj pre Rimanov, ktorí postavili Anfiteatro Romano. Aj v súčasnosti sa tu v letných mesiacoch konajú hudobné, tanečné a divadelné predstavenia.

  • Olbia

Pekné mesto s medzinárodným prístavomletiskom, ležiace vo vnútri hlbokého zálivu, ktorý sa otvára medzi dvoma impozantnými vápencovými masívmi Capo Figari a Isola di Tavolara. V Olbii žije približne 45.000 obyvateľov  a nijak zvlášť sa nelíši od ostatných prístavných miest. Olbia slúži predovšetkým ako tranzitné mesto. Historické centrum mesta je z väčšej časti dopravne uzavreté. V jeho úzkych uličkách nájdete radu rušných barov a reštaurácií. Čiastočne pešia zóna Corso Umberto prechádza stredom mesta a vedie k nábrežiu, kde si môžete prehliadnuť secesnú radnicu Municipio. Navštíviť môžete tiež zaujímavé archeologické múzeum a kostol San Simplicio v románskom štýle, kde sa každý rok v máji koná mestská slávnosť.

  • Golfo Aranci

Malé mestečko s asi 2.000 celoročne žijúcimi obyvateľmi je situované asi 20 km severne od Olbie a len 5 km južne od Porto Rotondo, jedného z najznámejších letovísk Costa Smeraldy. Je známe svojimi krásnymi plážami, ktorých je v okolí asi 20, niektoré sú vybavené ležadlami, slnečníkmi a barmi a iné naopak, sú jednoduché a nevybavené - len voľná príroda bez zásahu človeka. Mestečko sa nachádza v nádhernej zátoke s krásnym výhľadom na more a tiež výhľadom na ostrov Figarolo (neobývaný voňavý ostrov s borievkami, levanduľou a rozmarínom). Na promenáde sú aj detské ihriská a detské zábavné parky. Nachádza sa tu malý turistický (trajektový) a rybársky prístav. Golfo Aranci je tiež veľmi známe výskytom voľne žijúcich delfínov, ktoré je možné bežne pozorovať.

  • Costa Smeralda

Pobrežie Costa Smeralda pozná takmer každý, preto na zozname tých najlepších lokalít nesmie chýbať. Smaragdové pobrežie na severe Sardínie mnohí prirovnávajú ku Karibiku. Voda má jedinečnú farbu, akú inde v Európe len ťažko nájdete. Prirovnanie k drahému šperku by sa pokojne mohlo vzťahovať aj na klientelu, ktorá smaragdové pobrežie vyhľadáva. Veď nie nadarmo chcel z oblasti urobiť arabský princ Aga Khan stredisko pre svojich bohatých priateľov. Malé mestá sú vybudované tak, aby sa podobali na grécke ostrovy.

  • Porto Cervo

Pomyselným centrom smaragdového pobrežia je Porto Cervo. Toto letovisko s prístavom pre luxusné súkromné jachty, postavené v roku 1960, je symbolom luxusného cestovného ruchu, módnych kaviarní, reštaurácií a jácht. Slávna Piazzetta a malé uličky vedúce centrom mesta zapĺňajú butiky a klenotníctva najprestížnejších mien. Architektúra odráža typické stavby Sardínie a v zdanlivo jednoduchých stavbách sídlia tie najlepšie hotely a exkluzívne vily. K tomu patrí aj pulzujúci nočný život a ruch mesta, ktoré lákajú všetkých boháčov. Najväčšou atrakciou však napriek tomu všetkému ostáva trblietavé smaragdové more.

  • Palau

Palau je jedno z najkrajších prímorských miest na pobreží Costa Smeralda. Z prístavu Palau vychádzajú trajekty na Korziku a súostrovie La Maddalena. V jeho okolí sa nachádza veľa zálivov, romantických zátok, nedotknutých pláží a malých skalnatých ostrovov vynárajúcich sa z krištáľovo čistého mora bohatého na podmorský život. Transfer z letiska v Olbii trvá 20 minút.

  • Baja Sardinia

Turisticky atraktívne stredisko pre tých, ktorí chcú tráviť dovolenku aktívne. Nájdu tu peknú pláž s množstvom vodných športov, barov, reštaurácií a obchodíkov v centre strediska, alebo menšie romantické pláže v okolitých zálivoch. V stredisku je vodný park Baia Sardínia s množstvom vodných atrakcií pre deti i dospelých, toboganov a šmykľaviek. Vo vzdialenosti len 5 km je exkluzívne stredisko Porto Cervo, ktoré očarí atmosférou luxusných značkových obchodov a reštaurácií, či jachtový prístav, v ktorom môžete stretnúť niektorú zo svetových celebrít, filmových hviezd alebo niekoho z kráľovskej rodiny. Neďaleko sa nachádza i golfové stredisko Pevero. 

  • Súostrovie La Maddalena

Súostrovie skladajúce sa zo šesťdesiatich malých a siedmich hlavných ostrovov (La Maddalena, Caprera, Budello, Santo Stefano, Santa Maria, Sargi a Razzoli) je jednou z oblastí Sardínie na zozname UNESCO. Jeho vody sú jasné a čisté, na ostrovy sa organizujú poldenné aj celodenné výlety, ktoré umožňujú navštíviť niektoré malé pláže a zátoky dostupné iba loďou. 

Najväčším z nich je rovnomenný ostrov La Maddalena, vzdialený iba 20 minút plavby loďou od známej dovolenkovej oázy Costa Smeralda. Ostrov si známy návrhár Louis Vuitton v roku 2010 vybral ako jedno z miest, kde sa konali jeho prestížne jachtárske preteky Louis Vuitton Trophy. Miestni nazývajú ostrov aj Boží dar – pre krásu, ktorou je známy tento ostrov z granitu, obmývaný morom so všetkými odtieňmi modrej a svetlozelenej farby. Hlavné mesto ostrova s rovnomenným názvom je prakticky jediným väčším mestom celého súostrovia, s prístavom, promenádou, barmi a reštauráciami. Život sa tu počas horúčav začína až po západe slnka, keď sa reštaurácie naplnia turistami a miestnymi.

Caprera je druhý najväčší ostrov súostrovia Maddalena. Názov ostrova pravdepodobne pochádza z talianskeho capra, čo znamená v taliančine "koza", nakoľko na ostrove dodnes žijú divé kozy. Ostrov je vyhľadávanou turistickou destináciou nielen pre krásne pláže a prístav, ale aj pre svojho známeho obyvateľa. Od roku 1854, po ukončení politického života, až do svojej smrti (1882) tu žil známy revolucionár a bojovník za nezávislosť Giuseppe Garibaldi. Známy generál tu zasadil prvé stromy borovicového lesa, ktorý dnes pokrýva ostrov a z jeho domu Compendio Garibaldi sa stalo múzeum. Tento ostrov bol vyhlásený za prírodnú rezerváciu rezidentných morských vtákov, kráľovských čajok, kormoránov a sokolíkov.

Každý z maličkých ostrovov súostrovia La Maddalena má svoj vlastný dôvod pre návštevu. Spargi pre svoju strategickú polohu (bolo náleziskom bojovej lode z čias rímskej ríše, ako aj zvyškov opevnenia z 1. a 2. svetovej vojny). Santa Maria je známe pre krásne pláže – Cala Santa Maria a Cala di Fosso, ktoré vyhľadávajú aj turisti a tiež 20 metrov vysoký maják z roku 1913. Ostrov Razzoli ľahko spoznáte vďaka ružovej žule, ktorá sa tu prirodzene nachádza. Dva majáky nájdete aj na ostrovčeku Razzoli, ktorý nebol nikdy trvalo osídlený. Keďže je to najsevernejší ostrov súostrovia, je z neho počas slnečných dní vidieť až na pobrežie Korziky.

  • San Pietro

Ostrov San Pietro je považovaný za to pravé miesto pre spokojný život. Ostrov je vulkanického pôvodu a nachádzajú sa na ňom nekonečné rady viníc a olivovníkov. Biele domčeky striedajú farebné a všetko obklopuje nedotknutá príroda. Ostrovom vedie cca 20 kilometrov spevnených ciest a známy je pre výskyt ružového tuniaka, ktorého po ulovení konzervujú miestnym olivovým olejom. Ak hľadáte pokojné miesto a kvalitnú gastronómiu, tento ostrov vás očarí.

  • Alghero

Mesto zaujme svojim katalánskym vzhľadom a atmosférou, čo je dôsledok španielskej kolonizácie mesta. Počas prechádzky bludiskom úzkych uličiek tvoriacich historický stred mesta si môžete všimnúť mnoho katalánskych názvov. Taktiež tu nájdete krásne stavby zo 16. storočia v pôvabnom štýle katalánskej gotiky a v jedálnych lístkoch miestnych reštaurácií katalánske jedlá ako paella. Vďaka týmto španielskym väzbám si mesto dodnes uchováva svoju jedinečnú identitu a patrí k najvyhľadávanejším turistickým destináciám celej Sardínie. Alghero sa nepremenilo v raj komercie a turistického gýču, ale podržalo si istý šarm, eleganciu a nenútenú atmosféru, o ktorú sa starajú stále dobre naladení obyvatelia.

  • Castelsardo

Malebné historické mesto na severnom pobreží Sardínie je známe svojimi pastelovými domami stúpajúcimi do kopca. Na samom vrchole sa týči hrad z 12. storočia s múzeom košikárstva. Okolo hradu vedú úzke uličky, na ktorých si treba dávať pozor najmä keď fúka vietor. V uličkách často sedia ženy pletúce košíky so zložitými vzormi. Z vrcholu je krásny výhľad na pobrežie a dokonca aj na Korziku. Dole v rušnom rybárskom meste si oddýchnete v atraktívnych reštauráciách a v obchodoch nakúpite tradičné suveníry.

  • Santa Teresa di Gallura

Na špičke severnej Sardínie leží dedina Santa Teresa di Gallura. Oblasť bola obývaná už starými Rimanmi, po ktorých tu ostali viaceré archeologické pamiatky. Pláže s bielym pieskom sa striedajú s nádhernými žulovými útesmi, ktorých tvar často pripomína človeka alebo zviera. Vo vzduchu cítiť typickú stredomorskú flóru – myrtu, cistus, rôzne kríky či borievky. Nájdete tu aj jeden z najlepšie vybavených prístavov v severnej Sardínii – Longonsardo. Vďaka svojej vynikajúcej polohe je známy ešte z rímskych čias. Dnes denne vozí turistov zo Sardínie na Korziku.

  • Isola Rossa

Starobylá rybárska osada, ktorá sa vďaka turistickému ruchu rozrástla na malebné turistické stredisko s malým prístavom. Rozprestiera sa na podmanivom pobreží, kde sa útesy z červenej žuly striedajú s plážami s bielym jemným pieskom. Táto príjemná rekreačná oblasť je pomenovaná podľa blízkeho ostrovčeka  z červeného granitu. Útesy kontrastujú s priezračným a smaragdovo zafarbeným morom, nadobúdajúcim až červené odtiene, obzvlášť pri západe slnka. Tunajšie more je doteraz bohaté na vzácne ryby a je ozajstným rajom pre milovníkov potápania i pre nadšených fotografov. Pri potápaní možno vidieť morské margaréty, červené koraly, v hlbinách množstvo rýb žijúcich v úžasných jaskyniach.

 

Pláže

  • Cala Mariolu svojou krištáľovo čistou vodou a zvláštnymi ružovými kamienkami zanechá nezmazateľnú stopu v každom turistovi. Ocenia ju všetci, ktorí sa radi potápajú.
  • Cala Goloritze sa nachádza na úpätí rokliny na severovýchodnom pobreží ostrova. Pláž tvorí hrubší zrnitý biely piesok a kamienky. Jej krásu umocňuje impozantný skalný oblúk nad morom a majestátna skala Punta Goloritze. Tieto vápencové útesy sú dokonca zaradené aj na zozname UNESCO.
  • Spiagga Rossa táto „ružová“ pláž sa nachádza na jednom z ostrovov Maddalenského súostrovia – ostrove Budelli. Piesok na pláži má svoju charakteristickú ružovú farbu vďaka mikroskopickým časticiam odumretých koralov a mušlí.
  • Cala Luna je ďalšou z najkrajších pláží Sardínie. Nachádza sa v zálive Orosei, južne od mesta Dorgali. Je obzvlášť obľúbená u nadšencov rekreačného rybolovu pod vodou alebo ľudí, ktorí sa jednoducho chcú ponoriť do jej vôd. Na pláži nájdete bar a miesto na piknik. Má plytké vody, ktoré deťom umožňujú bezpečne sa hrať v mori. Na pláž sa môžete dostať cez more loďou, ako sú napríklad lode odchádzajúce z najbližších turistických prístavov. Pre milovníkov trekkingu sa na pláž môžete dostať chodníkom z Dorgali alebo z Baunei.
  • Cala Brandinchi „Malé Tahiti“ ako sa často nazýva táto pláž, sa nachádza v blízkosti San Teodoro a je v širokom okolí tou najkrajšou plážou. Tenký oblúk bieleho piesku v zátoke obmýva čisté more a obklopuje borovicový les.
  • Su Giudeu Na pláži Su Giudeu sa budete cítiť ako v raji. Biely piesok, krištáľovo čistá voda, okolo divoká príroda a úplné ticho. Do plytkej morskej vody sa dostanete po jemnom piesku až do vzdialenosti niekoľkých metrov. Pláž dostala svoj zvláštny názov po chobotnici, ktorá podľa legendy žije v hlbinách mora.
  • Punta Molentis je pláž nachádzajúca sa na južnej strane Sardínie. Ak chcete zažiť Karibik v Európe, na tejto pláži si splníte tento cestovateľský sen. Biely piesok, tyrkysová až tmavomodrá plytká voda a prírodné podmienky. Pláž Punta Molentis nepatrí síce medzi tie najdlhšie, avšak určite patrí medzi tie najkrajšie. Kúsok od pláže sa nachádza parkovisko a reštaurácia.
  • Tuerredda je piesočná pláž, ktorá sa nachádza na úpätí Capo Spartivento a nie len vďaka svojej polohe si zaslúži byť medzi tými najkrajšími plážami Sardínie. Táto pláž v tvare písmena V je najlepším miestom na šnorchlovanie na celej Sardínii. Čisté morské vody vám ľahko umožnia objavovanie ich dna. Ak sa vám nebude nič chcieť brať so sebou, všetko si môžete požičať na pláži. Nachádzajú sa tu ležadlá, slnečníky, reštaurácia aj parkovisko. Z vodných športov si tu môžete vyskúšať šnorchlovanie aj jazdu na kajaku.  
  • Poetto sa nachádza kúsok od hlavného mesta Cagliari. Pláž dlhá 8 km je ideálna najmä pre rodiny s deťmi. V jej bielom piesku a plytkom tyrkysovom mori sa môžu vaše ratolesti dosýta vyšantiť. Na tejto najdlhšej pláži ostrova máte k dispozícii všetko, čo budete potrebovať. Ležadlá, slnečníky, reštauráciu aj parkovisko. Ak nebudete chcieť svoje chvíle tráviť len plávaním či opaľovaním sa, môžete si požičať výbavu na kitesurfing či windsurfing.
  • Cala Pira je snehobiela pláž a nachádza sa medzi dedinami Villasimius a Sant’elmo. Jej biely piesok a tyrkysové priezračné more vás budú lákať, aby ste sa doň ponorili. Pláž je dlhá 500 m a ponúka panoramatický výhľad na ostrov Isola Serpentara, ktorý je od pláže vzdialený 5 km. Zvedavé farebné rybičky plávajú blízko ku brehu a preto je toto miesto ideálne na šnorchlovanie.
  • Feraxi leží neďaleko pláží Costa Rei a Capo Ferrato. Pláž je rozptýlená v oblasti miestnych piesočných dún a stredomorskou zeleňou. Keďže cez pláž často fúka silný vietor, je vhodná skôr pre športovcov a to pre kitesurferov a windsurferov. Táto 2,5 km dlhá pláž ponúka výhľad na Monte Liuru nachádzajúcu sa na juhu pláže. 
  • Mari Pintau znamená v preklade namaľované more. Názov úplne vystihuje realitu. Ak sa na pláž pozriete z diaľky alebo z vyvýšeného miesta, pochopíte, že more vyzerá naozaj ako namaľované. Jeho dokonalé tvary spájajúce sa s bielym pieskom na pláži vám vyrazia dych. V priezračnom mori sa nachádzajú malé kamienky, ktoré vás budú štekliť pod nohami.
  • Cala Cipolla a jej tyrkysovo modré more, biely piesok, zelená vegetácia a sivé skaly tvoria ideálnu panorámu. Pláž je zastrčená v malej zátoke dlhej iba 150 m. Pláž je vybavená iba parkoviskom. Je vhodná na šnorchlovanie a kitesurfing.
  • Ginestre je pláž dlhá skoro 2,5 km a nachádza sa na pobreží Costa Rei, iba pár kilometrov od Cagliari. Ak sa budete prechádzať po tejto pláži, pod nohami sa vám bude presýpať biely piesok, v ušiach budete počuť šum mora a pred očami sa vám zjaví priezračné more s bielymi vlnkami. Pláž Ginestre je veľmi dobre vybavená a určite sa na nej nebudete nudiť. Na pláži Ginestre môžete vykonávať rôzne aktivity ako napríklad šnorchlovanie, paddle boarding či hrať volejbal.
  • Frutti d’Oro je malá pláž so žltým pieskom, kde nájdete svoj pokoj. Ak nechcete tráviť svoj čas v prítomnosti iných ľudí a hlučných barov, toto miesto je pre vás ideálne. Nachádza sa len 13 km od Cagliari. Pred vašou tvárou budete mať nádherné more a za vaším chrbtom milé farebné domčeky. Na pláži sa nenachádza žiadne vybavenie.

 

Zaujímavé atrakcie

  • Malý zelený vláčik vám odhalí pravú tvár Sardínie netradičnou cestou. Vláčik vystupuje po horách, prechádza cez mosty a umožňuje vychutnať si úžasné panorámy. Na preskúmanie južnej, severnej a strednej Sardínie si môžete vybrať medzi štyrmi špeciálnymi železničnými traťami pre turistov. Môžete dokonca cestovať rovnakým vlakom, akým v minulosti cestoval spisovateľ D. H. Lawrence. 
  • Divoké poníky na náhornej plošine Giara a múzeum Sa Corona Arrubia. V dávnych dobách boli rozšírené po celej Sardínii, zatiaľ čo teraz žijú iba na náhornej plošine (s výnimkou niekoľkých v Monte Arci). Existuje len asi 700 exemplárov týchto tmavohnedých, malých (asi 120 cm) a divých poníkov.
  • Diverland

Najväčší Water Park na Sardínii, kde sa vaše deti budú baviť a užívať si horúčavy, sa nachádza len 20 km od Cagliari. V areáli aquaparku sa rozprestiera 6.700 m² bazénov, 1.400 m² vodných tobogánov, klubov a atrakcií. O zábavu detí sa postarajú aj talianski animátori.

  • Miniatúry v Tuili sú miniatúry najdôležitejších a najreprezentatívnejších miest na Sardínii. Nájdete tu typickú dedinu, kde sú reprodukované zvyky starovekého sardínskeho obyvateľstva, astronomické múzeum, planetárium, výstavu výhradne venovanú Charlesovi Darwinovi, ale aj botanickú záhradu. Park sa rozprestiera na ploche približne 50.000 m² v mestečku Tuili. 
  • Agriturismus  - spojenie vynikajúceho jedla z doma dopestovaných a dochovaných surovín, výborného vína a posedenia vonku pod olivami alebo vinicami so zvieratami naokolo – aj takto sa dá stráviť deň na Sardínii. 

 

Gastronómia

Sardinská kuchyňa je zložená najmä z miestnych dopestovaných a dochovaných surovín. Najčastejšie sa ich chody skladajú z cestovín, morských plodov, rýb, mäsa a zeleniny. Z morských plodov sa najčastejšie konzumujú sardinky, mečúne, tuniaky či homáre. Ak si objednáte morské ježovky, dávajte si pozor na ich silne slanú príchuť.

Ak nie ste nadšencom rýb či morských plodov, môžete ochutnať miestne jahňacie, baranie či bravčové mäso. Na Sardínii sa chovajú približne 4 milióny oviec, takže o mäso nebudete mať núdzu. Ovčie mäso pôvodne patrilo k špecialitám ľudí žijúcich v horách Barbagia v strednej časti ostrova. Dnes sa bežne pripravuje aj na pobreží. Veľmi známa je pecora bollita (ovčie mäso varené so zemiakmi a cibuľou), alebo pecora in umido (mäso varené s paradajkami, vínom, rozmarínom a rôznymi inými koreninami). Obe sa podávajú ako druhý chod.

Najobľúbenejší hlavný chod je malé pečené prasiatko porcetto sardo, ktoré sa pred pečením dochutí myrtou a jeho príprava (zvyčajne sa griluje po holým nebom) trvá aj niekoľko hodín. 

Výrobou syrov, ktoré predstavujú stabilný pilier sardínskej ekonomiky, sa Sardínia preslávila nielen po celom Taliansku, ale aj ďaleko za jeho hranicami. Medzi pestrou paletou najrozličnejších kvalitných syrov vyniká pecorino sardo. Pripravuje sa z ovčieho mlieka a dozrieva od troch do šiestich mesiacov, niektoré druhy aj 2 roky. Medzi domácimi často nahrádza parmezán. Z ovčieho mlieka sa vyrába aj caciotta, fiore sardo, calcagno, ricotta mustia či pecorino romano. Okrem toho nájdete aj širokú škálu syrov z kravského a kozieho mlieka. K prvej skupine patria napríklad dolce sardo, perette, provolone sardo. K tej druhej zase casu friscu, cagliu, ircano alebo biancospino.

Ďalšou špecialitou je Fregola. Tieto cestoviny vyzerajú ako naša klasická tarhoňa, no sú z krupice, ručne valcované a upečené. Využívajú sa do rôznych šalátov, ako príloha ku mäsu či polievkam.

Ďalším skvelým pokrmom je koláč Panadas. Tento mäsový pokrm sa pripravuje z baranieho alebo jahňacieho mäsa. V súčasnosti sa pripravuje aj vegetariánska verzia so syrom.

Talianske jedlá sú obohatené o šafrán. Túto koreninu si dokonale vychutnáte v pokrme Malloreddus. Malloreddus sú gnocchi vyrobené z pšeničnej múky, vody a šafránu. Ako omáčka na tieto cestoviny sa pripravuje paradajkové ragú s klobásou a celé je to posypané syrom pecorino.

Na Sardínii existuje okrem klasických žemlí (panini) niekoľko typických druhov chleba, ktoré sa pečú podľa dávnych receptov. V malých dedinách ich ženy dodnes pečú spoločne raz za týždeň, no všetky sa dajú bežne dostať aj v supermarketoch. Za ochutnanie rozhodne stojí pane carasau - veľmi tenká suchá chrumkavá placka. Preto sa i nazýva carta di musica  - notový papier. Pochádza z mesta Nuoro, kedysi ho ženy piekli pre svojich mužov pastierov, ktorí trávili mimo domu celé týždne a musel im dlho vydržať. Nájdete ho napr. aj v malých baleniach ako chipsy. Dá sa jesť suchý, ceny sú pomerne prijateľné.

Z dezertov treba spomenúť seadas, amaretti, pappasini, bianchini a iné. Väčšina tradičných koláčov sa pečie z mandľového cesta, v mnohých receptoch sa používa med alebo saba – zahustený hroznový sirup získaný z čerstvého muštu.

Na Sardínii sa pestujú veľmi kvalitné vínne révy s dlhoročnou tradíciou. Ponúkajú celú radu odrôd a typov vín - ťažké či ľahké, červené, ružové i biele. Najznámejšie odrody sú Cannonau di Sardegna, Monica di Sardegna, Nuragus.

Z destilátov a likérov treba spomenúť Fillu e Ferru, tzv. železný drôtik. Názov pochádza z 19. storočia, kedy  boli za pálenie liehovín zavedené vysoké dane. Ľudia preto začali túto rozšírenú činnosť vykonávať tajne. Fľašky potom skryli do zeme a miesto označili železným drôtom, aby ho neskôr bez problémov našli. Miestnou špecialitou je alkoholický nápoj mirto. Vyrába sa lúhovaním plodov myrty v alkohole. Známe je to tiež Limoncello, sladký likér z citrónovej kôry, ktorý sa podáva tak isto ako mirto, chladený. Sardínia má aj svoje pivo. Volá sa Ichnusa a vyrába sa od roku 1912.

Ubytovania a poznávanie

Ponúkame možnosti ubytovania rôzneho štandardu a cenovej úrovne. Ponúkané ubytovania majú zaujímavé umiestnenie.

Okrem toho sme na Sardínii pre vás vybrali zaujímavé poznávacie okruhy so zaisteným ubytovaním. Môžete si ich vychutnať na legendárnej Vespe alebo na klasickej motorke, pri oboch vám radi vybavíme zapožičanie potrebného vybavenia a motoriek.

Nami ponúkané ubytovania na Sardínii

 

Doprava

Na Sardíniu sa dostanete vlastným autom za pomoci trajektu, alebo letecky (z Bratislavy do Alghero, z Viedne do Cagliari a Olbie).

Radi do ponuky zahrnieme aj nasledovné služby:

Mapa

40.1208752, 9.0128926

Hľadať