Rovinj

Rovinj

Istria
dĺžka zjazdoviek v kilometroch
Lanovky a vleky:

Jedno z najpríťažlivejších, a podľa mnohých aj najromantickejších, miest na Istrii. Ideálne prepojenie historických pamiatok a prírodných krás.

Stredisko

Rovinj a jeho okolie je vďaka famóznej atmosfére turisticky najpríťažlivejším mestom na Istrii. Tá spočíva v benátskom ráze mestečka, ale hlavne v harmónii modernej i starobylej architektúry s prírodou, najmä prírodnou rezerváciou Punta Corrente a Škarabou. Mesto je obklopené storočným cédrovým, borovicovým a píniovým lesom, pobyt tu je balzamom pre alergikov i prieduškárov. Blízky Limský záliv je prírodnou zvláštnosťou a častým cieľom výletných lodí zblízka i zďaleka.

Staré mesto je pretkané malebnými uličkami s množstvom galérií, reštaurácií, vinární, zmrzlinární a kaviarní. Mária Terézia tu dala postaviť nemocnicu, rovnako ako svoje letovisko. Mestu dominuje najväčší barokový kostol na Istrii - kostol sv. Eufémie z r. 1736, ktorý sa vypína na vrchole starého mesta, ležiaceho pôvodne na ostrove. Na 60 m vysokej veži kostola sa týči 6-metrová otáčavá socha sv. Eufémie. V kostole je sarkofág sv. Eufémie, umučenej v r. 304, ktorý sem podľa legendy doplavilo more. Od kostola sa vinie ulica Grisia s veľkým počtom umeleckých galérií. Umelci tu žijú v komunite a v druhú augustovú sobotu sa tu každoročne koná prehliadka diel výtvarníkov, maliarov, keramikárov a sochárov.

Stará časť mesta sa rozkladá na malom polostrove, ktorý bol do 18. storočia ostrovom a až potom ho spojili s pevninou umelým násypom. Okolo neho sa nachádza 22 ostrovov a ostrovčekov.

Mesto Rovinj získalo v roku 2008 prestížne ocenenie Modrý kvet za najlepšie upravené mesto na pobreží a Turistický kvet kvality v Chorvátsku. Rovinjské hotely sú pravidelne oceňované v medzinárodných súťažiach TOP hotelov sveta.

  Iné aktivity a služby

  Aktivity

  Rovinj je vyhľadávaný aj športovcami pre desiatky tenisových kurtov, volejbalových i basketbalových plôch, ktoré sa tu nachádzajú. Pre potápačov je lákadlom priezračné more a vrak lode Baron Gautch, potopenej v roku 1914. Na svoje si prídu aj tí, ktorí radi zavítajú na skalnú stenu Fantázia, ideálnu pre voľné skalolezenie. 

  Prístup
  • Bratislava / Rovinj: 625 km
  Mapa

  45.0811661, 13.6387067

  Ubytovania

  Hľadať