Tunisko - pevnina

Tunisko - pevnina

počet zjazdoviek
Lanovky a vleky:

 

Do Tuniska sa z Európy dostanete za pár hodín a napriek tomu to vo Vás zanechá dojem, že ste pristáli v celkom inom svete. Exoticky na Vás zapôsobí najmä tunajšia architektúra s maurskými prvkami, ploché strechy, typické, na bielo omietnuté domy, jasné svetlo a neobvyklá vôňa korenia a mätového čaju. Pobrežie s bielym pieskom láka predovšetkým návštevníkov, ktorí milujú kúpanie. Krásne piesočnaté pláže, teplé a čisté more robia z Tuniska významnú turistickú destináciu.

Tunisko

Tunisko leží na pobreží Stredozemného mora medzi Alžírskom a Líbyou. Má dlhé, pomerne členité pobrežie s výrazným Gábeským zálivom, zvaným Malá Syrta a niekoľkými ostrovmi, z ktorých najväčším je Djerba. Pobrežie s bielym pieskom láka predovšetkým návštevníkov, ktorí milujú kúpanie. V Tunisku je stredomorská subtropická klíma s horúcimi letami a miernymi zimami, počas ktorých spadne väčšina zrážok. Oficiálnym jazykom je arabčina, ale dohovoríte sa dobre aj anglicky, nemecky, francúzsky a taliansky. Z Tuniska si môžete priviesť kaftan, kožené výrobky a parfémy z Tunisu, ozdobné vtáčie klietky zo Sidi Bou Said, hrnčiarske výrobky z Nabeulu, koberce a korenie z Kairouanu, púštne ruže z Tozeuru, morské špongie zo Sfaxu a z ostrova Djerba. Šafran z Douzu je najcennejším korením na svete, pretože z 5000 rastlín sa získa necelých 30 gramov korenia. Tuniská kuchyňa je typicky stredomorská, s tureckým vplyvom. Dobre chutí všetko, čo je červené a ostré. „Mechouia“ je šalát z rozmixovaných paradajok, zelenej papriky, natvrdo uvarených vajec, tuniaka a kapár, so zálievkou z olivového oleja a citrusovej šťavy. „Brik“ nájdete vo všetkých tradičných jedálnych lístkoch. Vo vnútri tohto pirohu je celé vajce, nadrobno nakrájaný petržlen, cibuľa a zemiak. Ďalším obľúbeným jedlom je „cous-cous“, čo je dusené baranie, hydinové, alebo rybie mäso so zeleninou a varenou semolinou, krupicou z tvrdej pšenice. Tuniské sladkosti sa robia hlavne z orieškov a medu. Ak nemáte radi sladkosti, v ponuke je veľký výber rôznych druhov čerstvého ovocia priamo zo stromu. Silná a aromatická tuniská káva je vynikajúca, ale nezabudnite tiež ochutnať osviežujúci mätový čaj s píniovými orieškami podávaný v úzkych pohárikoch.

 Zdravie - očkovanie:
Pri cestách do Tuniska nie je nutné žiadne očkovanie. O odporúčaných očkovaniach sa informujte u svojho lekára.

 Prepitné:
Prepitné v arabských krajinách je bežné a je považované za samozrejmú súčasť poskytovaných služieb. Nie je neobvyklé, že ochota poskytnúť prepitné sa odrazí na kvalite obdržaných služieb. Samozrejme, rozhodnutie ohľadne poskytnutia prepitného je výhradne vo Vašich rukách.

 

 Letoviská

  • HAMMAMET

Mesto s 20 tisíc obyvateľmi leží 63 km juhovýchodne od tuniskej metropoly na juhu polostrova Cap Bon, ktorý je 40 km široký a vybieha do Stredozemného mora v dĺžke 70 km. Polostrov sa v 13. až 17. storočí stal exulantským útočiskom islamských Andalúzanov (Maurov), ktorí sem utekali z kresťanského Španielska bojujúceho za oslobodenie spod arabskej nadvlády. Poetická predstavivosť vidí v tvare polostrova ruku, pohostinne podanú Európe. Malebne položené mestské letovisko v závetrí hornatiny Dorsale, nádherné piesočnaté pláže, za ktorými sa rozprestierajú pomarančovníkové a citrónovníkové háje, objavili na prelome storočia, vtedy ešte ako rybársku dedinu, umelci a spisovatelia ako Flaubert, Maupassant, Wilde, Gide a Klee. Aj Sophii Lorenovej učaroval. Magické stredisko sa stalo symbolom odpočinku a uvoľnenia. Ani cestovný ruch nenarušil kľudný životný rytmus a pôvab mesta so záhradami presýtenými vôňou, plných eukalyptov a paliem, v ktorých koncom 60. rokov harmonicky vyrástli elegantné hotely. Na skalnatom morskom výbežku stojí staré islamské hradné mesto (medina) s pevnosťou (kasbah) z 15. storočia, z ktorej sa otvára nádherný pohľad na modré more, blankytné nebo, zlaté slnko, biely piesok a zelené palmy. V bludisku úzkych kľukatých a čiastočne aj zastrešených uličiek slúži jedna ako souk (bazár). Mesto má dve mešity, jednu z 15. a druhú z 18. storočia. V južnej hotelovej zóne stojí medzinárodné kultúrne stredisko Georgesa Sebastiana, rumunského šľachtica a prvého milionára, ktorý sa tu v 20. rokoch usadil. Pohodlný výlet na polostrov Cap Bon alebo do Tunisu a Kartága zaberie jeden deň. Odísť odtiaľto a nepodniknúť niektorú z možných ciest do vnútrozemia by bola veľká a nenapraviteľná chyba.
Vzdialenosť na letisko v Monastire je 110 km.

  • HAMMAMET - YASMINE

Najnovšia turistická zóna Tuniska sa rozkladá v južnej časti Hammametského zálivu. Od historického centra Hammametu je vzdialená 10 km. Na ploche 277 ha je postavených 42 nových luxusných hotelov, rezidencií a víl s kapacitou cca 25 tisíc lôžok. Budovy sú vystavané v typickom arabsko-maurskom štýle a sú obklopené prekrásnymi záhradami a parkami. 3000 m dlhá piesočnatá pláž je ideálnym miestom pre športovanie, vodné radovánky a relaxáciu. Upozorňujeme klientov na stavebnú činnosť v tejto lokalite, pretože zóna Yasmine nie je ešte dokončená.

  • NABEUL

Mesto so 70 tisíc obyvateľmi leží v jednej z najúrodnejších oblastí Tuniska. Od hlavného mesta je vzdialené 65 km. Nachádzajú sa tu úrodné zeleninové polia, pomarančovníkové háje, oleandre a hlavne rozsiahle vinice, na ktorých sa rodia najlepšie tuniské vína. Svojou bujnou vegetáciou pripomína polostrov Cap Bon, záhradu raja. Mesto Nabeul patrí k najdôležitejším mestám Tuniska. Najznámejšie sa stalo vďaka výrobe jemných výšiviek, parfumov a hlavne hrnčiarskemu priemyslu produkujúcemu nádherné výrobky s prvkami rímskej kultúry. Odporúčame Vám navštíviť tradičný trh, kde sa každý týždeň predáva známa miestna keramika, koberce, korenie, spotrebný tovar a domáce zvieratá. Veselé vyvolávanie predavačov a pestrá paleta farieb a vôní vytvára dojmy, na ktoré nebudete môcť ešte dlho po návrate z Tuniska zabudnúť.
Vzdialenosť na letisko v Monastire je 117 km.

  • SOUSSE / PORT EL KANTAOUI

Tretie najväčšie tuniské mesto so 400 tisíc obyvateľmi sa rozprestiera okolo rušného rybárskeho a obchodného prístavu v južnej časti Hammametského zálivu, len necelých 20 km od medzinárodného letiska v Monastire. Množstvo pamiatok, vrátane piatich kilometrov vzácne zachovaných kresťanských katakomb a archeologické múzeum, dokumentujú strategický, hospodársky aj kultúrny význam pôvodne fenickej osady, neskôr hlavného mesta byzantskej provincie. Islamský ribat, kláštornú pevnosť vojensky organizovaných mníchov, bojovníkov za islamskú vieru, tu postavili Arabi ako súčasť dlhej obrannej línie, tiahnucu sa pozdĺž afrického pobrežia Stredozemného mora. K posvätným patria malé tehlové stavby s kupolou, nazývané koubba alebo marabout, mauzóleá s pozostatkami svätých. Stará, dokonale uchovaná medina s veľkou mešitou, dominantnou vežou, majákom, pevnosťou a trhoviskom, tvorí kontrast starobylých tradícií s moderným mestom. Okolité prírodné bohatstvo, vynikajúca kuchyňa, kultúrne programy a príťažlivé pláže premenili Sousse na medzinárodné prímorské stredisko. Znovu musíme opakovať dve slová, ktoré sú pre dovolenku v Tunisku najvýstižnejšie: odpočinok a uvoľnenie.
Vzdialenosť na letisko v Monastire je 20 km.

Cestovné doklady

Občania SR, ktorí cestujú do krajiny v rámci organizovaných zájazdov, nepotrebujú pre vstup na územie Tuniska vízum. Vízum je potrebné v prípade, ak nejde o organizovaný pobyt. Na palube lietadla sa vypĺňa vstupná karta, ktorou je potrebné preukázať sa aj pri opustení krajiny. Pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate z dovolenky. Zastupiteľstvo SR v Tunisku nie je, ani zastupiteľstvo Tuniska v SR. Držitelia cestovných pasov iných štátov sú povinní zabezpečiť si potrebné doklady na cestu na príslušnom veľvyslanectve alebo konzuláte. Ak cestuje dieťa mladšie ako 18 rokov s rodičom iného mena, odporúčame mať so sebou kópiu rodného listu dieťaťa v angličtine. Ak cestuje dieťa mladšie ako 18 rokov so starými rodičmi alebo inými osobami, odporúčame mať so sebou podpísané prehlásenie jedného z rodičov, že s danou osobou môže cestovať (súhlas rodiča s vycestovaním v angličtine s uvedeným telefónnym číslom).

S platnosťou  od 1. januára 2013 musí byť každý občan, teda aj maloletí, držiteľom vlastného cestovného dokladu. 

Ubytovanie

V ponuke je veľa ubytovacích možností, cenovú ponuku vypracujeme priamo na vybraný termín a dané požiadavky.  K dispozícii sú 3*-5* hotely so stravovaním polpenzia, all inclusive, ultra all inclusive.

Doprava

Letecká.

Odlet možný z: Bratislava, Košice

Prílet: Monastir

Letové dni: pondelok, utorok, štvrtok, piatok

Pobyt možný na 8/15 dní a 11/12 dní

Mapa

35.7642515, 10.8112885

Hľadať