Turecko - Egejská riviéra

Turecko - Egejská riviéra

počet zjazdoviek
Lanovky a vleky:

Krásna príroda a možnosť preskúmať západnú časť Turecka. Lieta sa do Izmiru alebo Bodrumu. Neopakovateľná atmosféra Egejského mora.

Kusadasi

Živé prístavné mesto sa nachádza pri západnom pobreží Egejského mora v provincii Aydin, asi 60 km od mesta Izmir. Prírodná scenéria a ráz krajiny tejto oblasti sú rovnako krásne ako jej história. Už v čase svojho založenia, okolo roku 3000 pred n.l., sa Kusadasi preslávilo ako centrum tureckého umenia a kultúry a tiež mnohých civilizácií. Dnes je odrazom moderného európskeho mesta. Vďaka teplému stredozemnému podnebiu sa stalo veľmi obľúbeným prázdninovým letoviskom a počas hlavnej sezóny sa populácia mesta rozrastá z 50 000 až na 500 000 ľudí. Hovorí sa, že v tomto meste slnko nezapadá. Nočný život tu naozaj stojí za to, málokto by povedal, že sa nachádza v moslimskej krajine. Mesto ponúka návštevníkom skvelé reštaurácie, kaviarne, čajovne a živé bary. Nájdete tu tiež obchody so suvenírmi, oblečením, šperkmi a množstvom ďalších vecí. Nemalo by sa zabúdať na to, že o cene sa dá s predajcom zjednávať. Krásne piesočnaté pláže spolu s modrými vodami, jasnou oblohou a historickými pamiatkami v neďalekom okolí sú známkou toho, že Kusadasi je skvelým miestom na strávenie nezabudnuteľnej dovolenky. Dovolenka v Kusadasi, to nemusí nutne byť len turecký zážitok, je tu každodenná možnosť vyraziť na len 20 km vzdialený grécky ostrov Samos. Aj keď sa Kusadasi nachádza na pevnine, svoj názov „Vtáčí ostrov“, mesto prevzalo od dvoch neďalekých ostrovov. Nenechajte si ujsť možnosť navštíviť starú osmanskú pevnosť Genoese, nachádzajúcu sa na jednom z nich (ostrovček Guvercinada – s pevninou je spojený cestou). Len 20 km od mesta sa nachádza jedna z najnavštevovanejších pamiatok, Efesos. V blízkosti je tiež mestečko Selcuk, ponúkajúci pohľad na záhrady bohyne Artemis.

LETOVISKÁ

  • Kusadasi  

Živé prístavné mesto sa nachádza pri západnom pobreží Egejského mora v provincii Aydin asi 60 km od mesta Izmir. Meno mesta je odvodené od malého opevneného ostrovčeka - Güvercin Adami alebo "Holubí ostrov" - spojeného s pevninou hrádzou už v osmanskej ére. Pretože bol ostrov vždy plný vtákov počas obdobia ich migrácie, bol pomenovaný ako "Vtáčí ostrov“. Neskôr tak bolo nazývané samotné mesto - Kusadasi = "Vtáčí ostrov". Od tej doby sa vtáčiemu ostrovu začalo hovoriť Holubí. Malá pevnosť na ostrove (teraz domov rôznych kaviarní a diskotéky) je vlastne najjužnejšie položenou citadelou zo všetkých podobných pevností stojacich na egejskom pobreží.

  • Özdere

Menšie letovisko je vzdialené 45 km od letiska v Izmire. V minulosti to bola malá rybárska dedinka, dnes tu nájdete moderné hotely, ktoré ponúkajú hosťom komfort, ktorý je vyžadovaný na strávenie pohodlnej a pokojnej dovolenky. Miestne pekné piesočnaté pláže majú pozvoľný vstup do mora, letovisko je teda vhodné aj pre rodiny s deťmi. Odporúčame navštíviť miestny trh, ktorý sa koná každý týždeň.

 

Bodrun

Bodrum (starogrécky Halikarnassos) je turecké prístavné mesto, ktoré leží v provincii Mugla, na juhovýchodnom cípe Malej Ázie, v blízkosti gréckeho ostrova Kos. Na Egejskom pobreží v okolí Bodrumu je množstvo ostrovov, zálivov a zátok.

Turecko - Bodrum
Kombinácia perfektnej turistickej destinácie s bohatým servisom a dokonale zachovalej tureckej kultúry, zrejmou prakticky na každom kroku robí z Bodrumu ten najkúzelnejší a najatraktívnejší prístav južnej časti Egejského mora a celej Egejskej riviéry. S príjemnou klímou počas celej sezóny láka oblasť predovšetkým vychýrenými plážami, krištáľovo čistou vodou, skvelou kuchyňou a priateľským, v každom smere pohostinným prostredím.

Bodrum, antický Halikarnas, rodisko historika Herodota a miesto posledného odpočinku krála Mausola, ktorého mauzóleum je jedným zo 7 divov sveta, leží na členitom poloostrove, vybiehajúcim do Egejského mora oproti ostrovu Kos. Tento významný grécky historik sa tu v 485 r. p. n. l. narodil. Je považovaný za otca dejepisu. Vstup do prístavu dodnes chráni majestátna stredoveká pevnosť vybudovaná Rádom johanitov alebo rhódskych (neskôr maltézskych) rytierov. Začala sa stavať v roku 1406 a práve v jej mohutných stenách sa nachádzajú mramorové časti starého mauzólea. Hrad bol významným oporným bodom križiakov v Malej Ázii a ustál niekoľko útokov otomanských vojsk. Dobiť sa ju nikdy nepodarilo. Historický prístav je dnes vyhľadávaným útočiskom jácht, ktoré sa tu zastavujú počas putovania svojich majiteľov v Egejskom mori a vo východnom Stredomorí. Centrum mesta pri jachtovej maríne je elegantnou promenádou s obchodmi, reštauráciami, barmy a kaviarňami, kde sa večer schádzajú návštevníci z celého poloostrova, hustou sieťou miestnych mikrobusových spojov – dolmuše. Okrem prechádzok sú obľúbené aj výlety historickými loďami pozdĺž členitého pobrežia poloostrova. Vďaka svojej polohe, podnebiu a kúzlu kombinácie orientu a európskej moderny je miesto vyhľadávané aj umelcami a slúži k vybudovaniu odpočinkových sídiel množstva medzinárodne známych osobností. Kozmopolitný ráz mestečka viedol návštevníkov k jeho prezývke „turecký Saint Tropez“.

Pre príjemné a bezproblémové strávenie vašej dovolenky vám odporúčame, aby ste sa zoznámili s destináciami, do ktorých idete. Venujte pozornosť informáciám o miestnych zvykoch, klíme a o možnostiach navštívenej krajiny. Prajeme vám krásnu dovolenku!

LETOVISKÁ

  • Turgutreis

Letovisko Turgutreis sa rozprestiera v prekrásnom údolí plnom zelene. Kontrast medzi modrým priezračným Egejským morom a skaliskami je naozaj dychvyrážajúci. Turgutreis je druhé najväčšie mesto na Bodrumskom poloostrove a preto nie je problém tu nájsť obchodíky, kaviarne alebo bary. Poskytuje turistom kompletný servis. 

  • Bitez

Zeleň, strmé skaly, piesočnaté pláže a priezračné more, to je letovisko Bitez – vhodné pre rodiny s deťmi, ktorí chcú stráviť dovolenku pri Egejskom mori. Na svoje si tu prídu vyznávači vodných športov vo vyhlásenom windsurfingovom letovisku. Pláž je lemovaná reštauráciami, kaviarňami a barmi, kde sa môžete príjemne osviežiť.

  • Yalikavak

Prímorské mesto Yalikavak je pozoruhodným príkladom tradičnej a modernej architektúry. Miestna galéria, ktorá skôr slúžila ako vodná nádrž, určite stoji za návštevu. Pokojné prostredie dokonalo zapadá do zelených kopcov a krištáľovo čistého mora.

 

Cestovné doklady

Pri turistických cestách do Turecka  nie je od držiteľov cestovných pasov SR požadované vstupné vízum. Pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate z dovolenky. Držitelia cestovných pasov iných štátov sú povinní zabezpečiť si potrebné doklady na cestu na príslušnom veľvyslanectve alebo konzuláte. Ak cestuje dieťa mladšie ako 18 rokov s rodičom iného mena, odporúčame mať so sebou kópiu rodného listu dieťaťa v angličtine. Ak cestuje dieťa mladšie ako 18 rokov so starými rodičmi alebo inými osobami, odporúčame mať so sebou podpísané prehlásenie jedného z rodičov, že s danou osobou môže cestovať (súhlas rodiča s vycestovaním v angličtine s uvedeným telefónnym číslom).

S platnosťou  od 1. januára 2013 musí byť každý občan, teda aj maloletí,  držiteľom vlastného cestovného dokladu. 

Ubytovanie

V ponuke je veľa ubytovacích možností, cenovú ponuku vypracujeme priamo na vybraný termín a dané požiadavky.  K dispozícii sú 4*-5* hotely so stravovaním all inclusive.

Doprava

Letecká.

Odlet možný z: Bratislava

Prílet: Izmir (Kusadasi), Bodrum

 

Mapa

37.3517982513, 26.9762159685

Hľadať