Španielsko - Costa Dorada

Španielsko - Costa Dorada

počet zjazdoviek
Lanovky a vleky:

 

Costa Dorada leží v južnej časti Katalánska na pobreží Stredozemného mora. Ponúka krásne pláže s čistým pieskom a azúrovo modrým morom.

Costa Dorada

Pobrežie Costa Dorada, ktorého španielske meno znamená v preklade zlaté, sa rozprestiera južne od Barcelony takmer k mestu Valencia. Má výbornú strategickú polohu a je ideálnym miestom, kde si môžete užiť nielen relax na nekonečne dlhej piesočnatej pláži, ale aj množstvo zaujímavých výletov. Španielsko je vďaka svojej polohe jednou z najnavštevovanejších krajín Európy. Najviac turistov sem mieri v letných mesiacoch na pobrežie Stredozemného mora. Veľmi málo Európskych krajín ponúka toľko možností pre ideálnu dovolenku na jednom mieste. Vychutnáte si tu vynikajúce katalánske víno plné energie, slnko a úsmevy miestnych vinárov, romantické prechádzky na dlhých piesočnatých plážach a večer spoznáte pravý temperamentný španielsky svet. Španielsko Vám ukáže niekoľko tvárí, z ktorých si minimálne jednu zamilujete. Costa Dorada je veľmi obľúbené a vyhľadávané miesto milovníkov oddychu, kúpania a slnka. Centrom celej oblasti je historická Tarragona, ktorá vlastní významný prístav. Nájdete tu množstvo antických a stredovekých pamiatok i populárnu koridu. Hlavným strediskom je Salou, čo je moderné miesto plné života, kvalitných apartmánov, luxusných hotelov, reštaurácií, obchodov, barov a diskoték. Costa Dorada sa pýši širokými piesočnatými plážami s pozvoľným vstupom do mora. Pobrežie je tvorené menšími, typickými španielskymi rybárskymi dedinkami, medzi ktorými stoja novo vybudované rekreačné strediská. Vnútrozemie je posiate vinohradmi a olivovými či mandľovými sadmi. Costa Dorada ponúka dokonalé zázemie pre dovolenku plnú zábavy. V stredisku La Pineda nájdete obrovský aquapark Aquopolis s množstvom toboganov, šmykľaviek, bazénov, ale aj delfinárium, či mini Zoo. Najväčším lákadlom na pobreží je zábavný park americkej filmovej spoločnosti Universal – PortAventura, ktorý sa nachádza len 1 km od strediska Salou.

Zdravie – očkovanie
Pri cestách do Španielska  nie je nutné žiadne očkovanie. O odporúčaných očkovaniach sa informujte u svojho lekára.

Jazyk
Úradným jazykom je španielčina. Okrem zriedka navštevovaných častí sa väčšinou dohovoríte nemecky, anglicky, niekedy aj francúzsky. V reštauráciách sú jedálne lístky väčšinou vo viacerých jazykoch.

Mena
Oficiálnym platidlom je Euro. 

Čas
V krajine platí stredoeurópsky čas.

Pitná voda
Voda z kohútikov je pitná, ale odporúčame ju využívať skôr na varenie. V obchodoch je k dispozícii veľký výber balených vôd.

Tiesňové volania
Jednotné číslo pre  tiesňové volania je 112.

Nákupy
V okolí turistických miest sa nachádza veľa obchodných centier, kde zoženiete všetky dôležité potraviny. Ako suveníry si môžete zakúpiť rôzne  remeselné výrobky, ktoré  nájdete v menších obchodíkoch umiestnených napr. pozdĺž pláží alebo v mestách. V menších obchodoch často dodržujú siestu medzi 2 a 5 hodinou popoludní. O cenách môžete zjednávať. Vo veľkých obchodoch nie je problém platiť kreditnou kartou, do tých menších a na trhovisko si so sebou vezmite radšej hotovosť. Obecne môžeme povedať, že ceny v Španielsku sú porovnateľné s našimi. Niektoré výrobky ako napr. alkohol, cigarety, parfémy a elektronika, sú naopak v niektorých prípadoch lacnejšie. 

Elektrické napätie
Väčšina hotelov má elektrické zásuvky na napätie 220 V, výnimku tvoria menšie ubytovacie zariadenia, kde sú zásuvky s napätím 125 V. V druhom prípade je treba zakúpiť alebo požičať si adaptér, ktorý je dostať v každom obchode s elektrospotrebičami.

Požičanie auta  
Požičanie auta nie je problém a je to asi najlepší pôsob ako spoznať ostrov. Ceny sa pohybujú okolo 30 - 40 €/deň (podľa typu auta).

LETOVISKÁ

  • Salou

Salou je prímorské letovisko s krásnymi piesočnatými plážami, ktoré sa nachádza cca 100 km južne od Barcelony. Pláže a morská voda v tejto oblasti patria k najčistejším z celého pobrežia Costa Dorada. Historické centrum mesta nadväzuje na modernú výstavbu desiatok hotelov a apartmánov. K najvyhľadávanejším turistickým atrakciám patrí svetelná fontána v Salou, starý rybársky prístav v Cambrili, aquapark v La Pinede a zábavný park PortAventura.

  • La Pineda

La Pineda je samostatnou časťou Salou. S centrom mesta, ktoré je vzdialené cca 5 km, je spojená pravidelnou dopravou. La Pineda je vyhľadávaná pre svoje krásne piesočné pláže. Pozvoľný vstup do mora umožňuje bezpečné kúpanie neplavcom i najmenším deťom. Letovisko je pokojnejšie než v blízkom okolí Salou a preto je vyhľadávané predovšetkým tými, ktorí túžia po príjemnom odpočinku s možnosťou zábavy, večerných prechádzkach, či posedení v typických baroch alebo kaviarničkách.

  • Cambrils 

Cambrils je rybárska dedinka, ktorá plynulo nadväzuje na letovisko Salou. Cambrils je známa gastronomická oblasť, ktorá je dokonalým rajom pre labužníkov. Cambrils je celoročne veľmi navštevovaným strediskom a turisti tu majú možnosť využiť množstvo rôznych aktivít.

  • Tarragona

Ak chcete spoznať rušnejšie časti tejto oblasti, vydajte sa do centra mesta Tarragona. Jeho korene siahajú podľa povesti až do tretieho storočia pred Kristom. Nájdete tam veľa historických pamiatok, tie najstaršie pochádzajú z rímskych čias, kedy mestečko bolo hlavným mestom tunajšej rímskej provincie. Tarragona si získa srdce každého, kto má rád slnko, zálivy s plážami, zaujímavé antické pamiatky a pestrofarebnú španielsku kuchyňu.

Cestovné doklady

Kedže je Španielsko členom Európskej únie, občania Slovenskej republiky potrebujú pre vstup platný občiansky preukaz alebo platný cestovný pas. Vízum potrebujú klienti iba v prípade, ak chcú v krajine stráviť viac ako tri mesiace alebo vykazovať zárobkovú činnosť. Držitelia cestovných pasov iných štátov, sú povinní zabezpečiť si potrebné doklady na cestu na príslušnom veľvyslanectve alebo konzuláte. Ak sa chystáte si požičať auto, nemali by ste si zabudnúť platný medzinárodný vodičský preukaz.

Od 1.6.2016 zaviedla  španielska vláda novú turistickú taxu vo výške od 1 € až do 3 € na noc a osobu (v závislosti od kategórie hotela) nad 16 rokov. Poplatok sa bude vyberať od klientov v hotovosti priamo v hoteli. 

S platnosťou  od 1. januára 2013 musí byť každý občan, teda aj maloletí,  držiteľom vlastného cestovného dokladu. 

Ubytovanie

V ponuke je veľa ubytovacích možností, cenovú ponuku vypracujeme priamo na vybraný termín a dané požiadavky.  K dispozícii sú 3*-5* hotely so stravovaním polpenzia, plná penzia, all inclusive.

Doprava

Letecká.

Odlet možný z: Bratislava

Prílet: Barcelona

Letové dni: pondelok, štvrtok

Dĺžka pobytu: 8/15 dní, 11/12 dní

Mapa

40.8955008, 0.7722974

Hľadať